На Курщині ЗСУ вгатили по командному пункту рф під час шикування
Високоточний удар по командному пункту російської армії у населеному пункті Мар’їне Курської області здійснили 2 січня Збройні сили України. >>
Формування нової ветеранської політики потребує врахування гендерних аспектів. (Фото: Валентина Білан)
За час повномасштабного вторгнення рф в Україну належна увага особливо проблемам захисту прав ветеранів, особливо жінок-ветеранок, на жаль, не приділялась ні урядовцями, ні громадськими діячами ні науковою спільнотою.
Звернути увагу на соціально-важливу проблему в країні під час війни ініціювала впливова громадська правозахисна ініціатива «Трибуна жінки» на ветеранському форумі «Повоєнне відродження України: роль та значення ветеранської політики», який відбувся в Українському домі.
Ініціатори заходу звернулись до суспільства з відкритим меседжем. Вже сьогодні вони спонукають державу, урядовців, законотворців тримати цю проблему у фокусі уваги. Зокрема створювати механізми належних правових передумов, аби комплекс питань, з якими зіштовхуються захисники і захисниці під час війни оперативно вирішувались на найвищому рівні.
За словами модераторки заходу, віце-президентки ГО «Трибуна жінки» її лідери пропонують розглядати ветеранську політику у контексті інтеграції ветеранів у цивільне життя.
Директор інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України Олександр Скрипнюк зазначив, що внесок ветеранів та ветеранок за десять років російсько-української війни у збереження держави та захист територій неоціненний. Саме тому на часі формування нової унікальної ветеранської політики та формування відповідного законодавства.
«Ми розуміємо, що після Перемоги відбуватиметься двоєдиний процес: суспільство інтегруватиме ветеранів, а ветерани адаптовуватимуть суспільство до життя у нових умовах і реаліях, враховуючи наближеність держави окупанта», - зазначив пан Скрипнюк.
Окремим викликом для української держави і суспільства є форми реалізації ветеранської політики, досвіду якого нема у світових практиках.
Саме тому комплекс вирішення правових питань захисників потребують спеціалізованого підходу до формування ветеранської політики вже сьогодні, а ще виходу за межі гендерно-нейтральних рамок для чіткого враховання гендерних аспектів Наталія Оніщенко заступник директора з наукової роботи Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України рішуче виступила за системний підхід у формуванні нових наративів ветеранської політики.
«Наші закони мають розвиватися, щоб справді відображати особливий досвід жінок-ветеранок, зокрема у вирішенні проблем зі здоров'ям, житлових, соціальних і правових проблем. Цей посилений фокус охоплює кілька важливих сфер: забезпечення визнання окремого статусу жінок-ветеранок, надання індивідуальної юридичної підтримки та забезпечения уваги держави до їхніх конкретних потреб. Визнання особливого статусу жінок-ветеранів означає, надання адресної підтримки, яка враховує їхні конкретні потреби», -зазначила пані Оніщенко.
Однією з ключових реформ є запровадження застосунку e-Veteran, розробленої для спрощення доступу до послуг через цифрову платформу з урахуванням унікальних потреб жінок-ветеранок, таких як спеціальна фізична та психологічна реабілітація.
Заступник Міністера у справах ветеранів України Руслан Приходько наголошує що ця програма є свідченням прагнення уряду модернізувати комплексну підтримку ветеранів за допомогою технологій. Крім того, спільнота жінок- ветеранок мас вирішальне значення для формування ефективної та актуальної політики у розробці політики та обговоренні справ ветеранів. Зокрема, ГО «Трибуна жінки» відіграє важливу роль у захисті цих прав, гарантуючи, що «жіночі голоси» не лише будуть почуті, але й впливатимуть на процес прийняття рішень.
Поки Україна захищає свої кордони у воєнному протистоянні з росією, відданість визнанню та підтримці жінок-ветеранок є непохитною. Ця увага полягає не лише в досягненні рівності прав, мова йде про забезпечення справедливості та поваги до важливості ролі, яку жінки відіграють у захисті держави та відіграватимуть у її відновленні.
Основна увага громадської ініціативи також пошириться на економічну реінтеграцію ветеранів та ветеранок після війни, усунення бар'єрів, з якими вони зіштовхуються під час переходу у цивільне життя, розширення їхніх можливостей працевлаштування. Спеціальні ініціативи, спрямовані на підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці та підтримку їхнього професійного розвитку, є ключовими компонентами комплексної стратегії підтримки ветеранської політики.
Цілеспрямовані зусилля ГО «Трибуна Жінки» разом із державними органами ініціюють формувати ширшу суспільну прихильність, цінувати та підтримувати внесок ветеранів та вереранок у захист та у майбутню відбудову України.
Валентина Білан
Високоточний удар по командному пункту російської армії у населеному пункті Мар’їне Курської області здійснили 2 січня Збройні сили України. >>
Експертно-фондова комісія Міністерства культури та стратегічних комунікацій України на засіданні 30 грудня внесла 11 унікальних музейних предметів з чотирьох музеїв до Державного реєстру національного культурного надбання. >>
Демонстраційний показ FPV-дронів на оптоволокні провело Міністерство оборони України – їх оцінили військові оператори безпілотників. >>
Для війни проти України - росія залучила від 140 до 180 тис в'язнів. >>
У 2025 році військовослужбовцям почнуть видавати "Пакунок пораненого". >>
Українці, які проживають на ТОТ і не отримали паспорт рф, із 1 січня 2025 року втратили низку прав. >>