Допомагає контролювати ЗМІ: журналісти виявили кремлівську пропагандистську структуру

10:54, 27.02.2024
Допомагає контролювати ЗМІ: журналісти виявили кремлівську пропагандистську структуру

Серед учасників «агітбригади» — актори Сергій Безруков, Михайло Пореченков та Сергій Гармаш, музиканти Сергій Галанін та Денис Майданов, комік Євген Петросян та шахіст Сергій Карякін.

Російська організація «Интеграция», підконтрольна російському Президентському фонду культурних ініціатив, організовує агітпоїздки росзірок на окуповані території України для виступів перед військовими та підбирає «експертів» для росЗМІ.

 

Як інформує УМ, «Інформаційний апротив» повідомив, що російське видання «Медуза» виявило ще одну російську «автономну некомерційну організацію», підконтрольну Кремлю, яка займається пропагандою та взаємодією з прокремлівськими ЗМІ.

 

Як повідомляє видання, ця організація заснована в травні 2022 року і підконтрольна російському Президентському фонду культурних ініціатив. Очолює її Гліб Шагун – раніше він працював у телекомпанії «ВИД», був генеральним продюсером та гендиректором телеканалу «РБК-ТВ», а також очолював «департамент громадських комунікацій» в окупаційному уряді Севастополя.

 

На відміну від інших кремлівських АНО, «продюсерський центр» Шагуна не отримує грошей із бюджету, а живе на «пожертви» державних та приватних компаній.

 

Наприкінці 2022-го «Интеграция» отримала по понад 100 млн. рублів від одного з найбільших енергетичних підприємств росії «РусГидро», від компанія «Дальгипротранс», яка займається проєктуванням об’єктів транспортної інфраструктури, та від одного з найбільших підрядників російської залізниці «Мосгипротранс».

 

Загальний бюджет організації невідомий. «Интеграция» не має сайту, інформація про неї практично відсутня у відкритих джерелах.

 

Судячи з даних із витоку документів адміністрації президента рф, організація займається навчанням і продюсуванням так званих «лідерів громадської думки» (в діапазоні від вчителів до зірок естради), які потім просувають потрібну російській владі повістку. За відносини їх із владою та їхнє фінансування через «грантодавців» також відповідає «Интеграция».

 

Крім того, «Интеграция» курує діяльність так званої «агітбригади» російських зірок, які виступають перед військовими та «піднімають їхній бойовий настрій». Створення «агітбригад» було ідеєю заступника голови адміністрації президента РФ Сергія Кирієнка, який у Кремлі відповідає за внутрішню політику.

 

Серед учасників «агітбригади» — актори Сергій Безруков, Михайло Пореченков та Сергій Гармаш, музиканти Сергій Галанін та Денис Майданов, комік Євген Петросян та шахіст Сергій Карякін. «Интеграция» також:

 

    допомагала Олегу Газманову, Олександру Розенбауму та Юлії Чичеріній збирати гроші для підрозділів бойовиків угруповань «лднр».

 

    просувала проєкти проросійського німецького режисера Вільгельма Домке-Шульца;

 

    розвивала прокремлівські Telegram-канали, у тому числі канал пропагандиста Олександра Малькевича, який потрапив під санкції США за співпрацю з Євгеном Пригожиним, а зараз організовує роботу пропагандистських ЗМІ на окупованих українських територіях;

 

    фінансувала рух «Русская мечта», нещодавно створений сталіністом та головним редактором газети «Завтра» Олександром Прохановим. Голова правління «Русской мечты» – Олег Розанов, публіцист та член провладного ультраконсервативного «Ізборського клубу».

 

Крім того, декілька працівників державних та лояльних до влади ЗМІ розповіли, що останнім часом керівники їхніх видань отримують від Кремля «прохання» брати коментарі провладних експертів до новин саме через запити до «Интеграции». За їхніми словами, до кожного ЗМІ в організації прикріплено конкретного співробітника, якому можна надіслати тему тексту та конкретні питання. У відповідь прийде письмовий коментар когось із «лідерів громадської думки», з якими працює «Интеграция».

 

Один із співробітників лояльних до Кремля ЗМІ вважає, що такий механізм потрібен АНО, щоб «створювати нових медійних експертів». Інший співрозмовник додає, що подібна централізація роботи дозволяє Кремлю ще глибше контролювати і без того лояльні ЗМІ — зокрема, запобігти близькому знайомству журналістів та експертів, під час якого фахівці можуть поділитися з репортерами якими-небудь «інсайдами для розуміння»: «Звичайно, опубліковано це не буде, але самі журналісти можуть почати думати, розмірковувати. Навряд чи це на користь начальства».

 

Крім того, «Интеграция» займається агітацією на майбутніх виборах президента росії, призначених на березень 2024 року. Зокрема, вона має брати участь у формуванні «бази відповідних критеріям (якими саме — невідомо, ред.) співробітників міносвіти росії з метою подальшого забезпечення їхньої явки», а також в організації «моніторингу політичних настроїв та електоральних переваг співробітників підвідомчих міносвіти росії організацій та учнів».

 

Як пише Meduza, наприкінці 2023 року журналісти видання Delfi Estonia отримали доступ до витоку внутрішніх документів адміністрації президента рф. У витоку документів АП перераховано відразу 15 «автономних некомерційних організацій» (АНО), які отримують фінансування від держави.

 

Крім «Интеграции», серед цих організацій є:

 

    «Інститут розвитку інтернету», який фінансує виробництво пропагандистських російських фільмів та серіалів,

 

    «Диалог», який відповідає за пропаганду в інтернеті, зокрема й за створення фейків про війну з Україною.

 

    «росія — країна можливостей» відповідає за конкурси та олімпіади для школярів та студентів, зокрема на окупованих територіях України.

 

    «Центр розвитку культурних ініціатив» проводить культурний фестиваль «Таврида» в окупованому Криму;

 

    «Всесвітній фестиваль молоді» возить до Сочі волонтерів із окупованих територій;

 

    «Центр знань Машук» проводить перепідготовку вчителів із захоплених українських областей;

 

     «Центр вивчення та мережевого моніторингу молодіжного середовища» стежить за акаунтами школярів та студентів з окупованих територій — з метою «оперативного інформування про загрози нових деструктивних проявів».

 

Як повідомляла УМ, у королівстві кривих дзеркал: як російська пропаганда намагається впливати на Захід.