День Святого Миколая вперше в Україні відзначають за новим календарем

09:52, 06.12.2023
День Святого Миколая вперше в Україні відзначають за новим календарем

Своїм найпершим помічником святителя Миколая вважають мореплавці і взагалі мандрівники.

В Україні, у середу, 6 грудня вперше святкують день Святого Миколая за новоюліанським календарем.

 

Про це повідомляє Україна молода.

 

Свято Миколи Зимового – помітна віха передріздвяного календаря: воно наче привідчиняє двері до подальших зимових урочистостей: Нового року та світлого Різдва Христового.

 

Миколай був єпископом у м. Мирі (Лікія, Туреччина) в ІV столітті. За житієм, він народився у християнській сім’ї і ще з раннього дитинства вирізнявся особливою побожністю, а священиком став у 19 років. Ще за життя був відомий тим, що примирював ворогів, захищав невинно засуджених, усіляко допомагав знедоленим. Від покоління до покоління переказували, що за свої добрі справи святий по смерті отримав від Бога дар постійно невидимо перебувати серед людей, чинити справедливість і допомагати в біді. Здавна цього святого шанують як чудотворця. Його мощі з 1047 року й донині почивають в італійському місті Барі, куди потрапили після турецького завоювання Лікії.

 

На українські землі шанування святителя Миколая прийшло разом з християнством і набуло значного поширення. Наприклад, тільки в Києві були відомі як чудотворні кілька ікон святого. Найвідоміші і найдавніші з них – образ Миколая Мокрого у Софії Київській, образи Миколая Доброго, Миколая Притиска та Миколая Набережного у парафіяльних Микільських церквах Подолу. Відомо, що святого особливо шанували запорозькі козаки.

 

Своїм найпершим помічником святителя Миколая вважають мореплавці і взагалі мандрівники.

 

День Святого Миколи в Україні є особливо бажаним дитячим святом. Дітлахи знали, що вночі Святий Миколай спускається з неба і залишає усім слухняним діткам під подушкою подарунки, а неслухам – різочки. Втім, цього майже ніколи не трапляється.

 

На Зимового Миколая було заведено працювати на користь інших, особливо бідних і сиріт, але нічого не робити для себе. Того дня починали готуватися до Різдва.

 

Під цю пору зима вже остаточно бере свої права. Як говорить відоме прислів’я: «Миколай бородою трусе – дорогу стеле».

 

Варто нагадати, що Православна церква України 1 вересня, з початком церковного новоліття, перейшла на новоюліанський календар. Тож день Святого Миколая відтепер святкують 6 грудня, Святвечір – 24 грудня, Різдво Христове – 25 грудня, Богоявлення (Водохреще) – 6 січня.

 

Водночас у ПЦУ підкреслили, що перехід церков на юліанський календар є добровільним, і те, що певні парафії і монастирі залишаються на старому стилі, не має бути приводом для суперечок. Тому деякі українці цьогоріч відзначатимуть день Святого Миколая не 6 грудня, а за традицією – 19-го.

 

Щодо святкових заходів у цей день, то Рада оборони Києва ухвалила рішення про заборону в столиці масових заходів на Різдво та Новий рік. Однак на 6 грудня заплановане відкриття новорічної ялинки на Софійській площі.

 

Раніше, 1 грудня, в будівлі Головпоштамту у Києві відкрилася Новорічна поштова резиденція, що прийматиме листи Святому Миколаю та іншим новорічним чарівникам. Крім того, в той же день розпочала роботу резиденція Святого Миколая у Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра».

 

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у Фейсбуці нагадав, що День Святого Миколая - це історія не про подарунки, а про прояв щедрості та безкорисливості навіть у складні часи.

 

“Традиційно у день Святого Миколая українці — і дорослі, і малеча — знаходять під подушкою приємні сюрпризи. І це історія не про подарунки, а про прояв щедрості та безкорисливості навіть у складні часи”, - ідеться у повідомленні.

 

“Кожен сьогодні може стати Святим Миколаєм для українських воїнів або людей, які опинилися в скруті. Подарувати їм добрі емоції”, - наголосив прем’єр-міністр.

 

“Нехай Святий Миколай завітає до кожного українця і подарує тепло цього традиційного свята. А Збройним силам України — побільше корисних дарунків, які вони “підкладуть” ворогу”, - побажав глава уряду.

 

Як повідомляла УМ, ПЦУ переходить на новоюліанський календар з 1 вересня.