На Одеській митниці викрили схему розкрадання коштів на експорті зерна

18:35, 03.01.2023
На Одеській митниці викрили схему розкрадання коштів на експорті зерна

Високопосадовці митниці розкрали коштів на експорті українського зерна на суму 5,2 млрд грн.

Десять митників, причетних до схеми розкрадання коштів на експорті українського зерна, були викриті правоохоронцями. Збитки бюджету за оцінками БЕБ становлять 5,2 млрд грн.

 

Як інформує Україна молода, про це повідомляє пресслужба Служби безпеки, Бюро економічної безпеки.

 

Серед осіб, залучених до організації оборудки, – заступник начальника одного з департаментів Державної митної служби та керівництво Одеської митниці.

 

Для реалізації схеми її учасники задіяли більше ніж 370 комерційних структур із ознаками фіктивності. Через них учасники схеми скуповували пшеницю у приватних фермерів, сільгосппідприємств та великих агрохолдингів. Після цього продукцію передавали через низку фірм-"прокладок" і збували зерно експортерам для продажу за кордон.

 

У період серпня-вересня 2022 року таким чином було вивезено понад 1 млн тонн зернових сумнівного походження через потужності зернових терміналів в Чорноморському, Південному та Одеському портах.

 

Зазначається, що БЕБ та Податкова направляли до Держмитслужби інформацію про ризикові операції, проте службовці їх проігнорували. За даними слідства, митники сприяли проведенню експорту зерна. Хоча в СБУ кажуть, що точна сума збитків ще розраховується, у БЕБ орієнтовні збитки за 2022 рік через недекларування доходу від експортних операцій у вигляді несплати податків оцінюють в 5,2 млрд грн.

 

Співробітники БЕБ спільно з СБУ провели 30 обшуків у приміщеннях Державної митної служби, Одеської митниці та митних постах "Чорноморськ-порт", "Південний порт", "Одеса-порт" ДМС та за місцем проживання службових осіб Держмитслужби. У ході обшуків вилучено чорнові записи, комп’ютери та телефони, що підтверджують митне оформлення та відправлення зернових культур. 

 

Також вилучено документи, які можуть свідчити про обізнаність посадових осіб щодо підприємств з ознаками ризиковості серед експортерів зерна.

Наразі співробітники БЕБ аналізують діяльність згаданих фірм-"прокладок" та встановлюють повне коло причетних до схеми осіб. Вживаються заходи щодо притягнення їх до кримінальної відповідальності та відшкодування завданих державі збитків.

 

Досудове розслідування здійснюється у кримінальному провадженні за ознаками правопорушення за ч. 2 ст. 364 КК України – зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки. 

 

Як повідомляла УМ, двоє жителів Сміли, які торгували гуманітарною тушонкою, отримали по три роки з іспитом.