Діти Боснії і Герцеговини передали своїм українським одноліткам подарунки на Новий рік

13:43, 22.12.2022
Діти Боснії і Герцеговини передали своїм українським одноліткам подарунки на Новий рік

Співробітники Музею воєнного дитинства у Сараєво організували збір новорічних подарунків для українських дітей

Українські школярі отримали від учнів Боснії і Герцеговини новорічні подарунки із теплим одягом, солодощами, іграшками.

 

Як інформує Україна молода, про це повідомляє AP.

 

Ініціатором збору подарунків для дітей в Україні став Музей воєнного дитинства у Сараєво.

 

У батьків і вчителів, які допомагають їм вибрати, що надіслати, цей процес пробудив рідкісні спогади про той час, коли вони отримували подарунки незнайомців, а також росли в постійному страху смерті.

 

«Коли я сказала татові, що ми будемо готувати подарунки для дітей в Україні, він сказав мені, як він та його друзі раділи таким подарункам, коли отримували їх»,– сказала Сара Нур Спахіч

 

«Я сподіваюся, що діти в Україні будуть такими ж щасливими»,– додав 11-річний хлопчик.

 

Як відомо, сили боснійських сербів взяли в облогу Сараєво на початку 1990-х років, під час розпаду Югославії. Тоді близько 350 000 осіб перебували в оточенні протягом 46 місяців у своєму місті, піддаючись щоденним обстрілам і снайперським атакам, а також були відрізані від регулярного доступу до електроенергії, їжі, води, ліків і зовнішнього світу. Під час облоги загинуло понад 11 000 людей — більш ніж половина з них цивільні. Незліченна кількість інших осіб були поранені.

 

«Оскільки багато дітей у Сараєво та в інших місцях Боснії і Герцеговини ростуть, слухаючи розповіді своїх батьків про дитинство, проведене на війні, вони легко співпереживають своїм “невідомим друзям” в Україні», —сказала ветеран освіти Ельвіра Велич-Муфтич.

 

«Я вірю, що отримання цих подарунків зробить дітей (в Україні) набагато щасливішими, тому що вони знатимуть, що хтось про них думає»,— сказала 11-річна Ася Ібрагімович, допомагаючи своїм однокласникам сортувати за розміром купу гарно загорнутих коробок.

 

«Нам потрібно було вибрати речі, які можна легко нести, тому що дітям в Україні та їхнім сім’ям часто доводиться залишати свої домівки протягом декількох хвилин після того, як почують звук сирени повітряної тривоги, щоб шукати притулку в підвалах і на станціях метро»,– сказав 11-річний Тарік Куленович.

 

Куленович наповнив подарункову коробку плитками шоколаду та легкими іграшками. Серед подарунків, які приготували його однокласники, також теплі вовняні шапки та рукавички, а також зошити та кольорові олівці.

 

Допомога її нинішнім підопічним зібрати подарункові коробки “перенесла” Велич-Муфтіч у 1990-ті роки, коли вона приєдналася до місцевих волонтерів, щоб навчати десятки тисяч дітей, які залишилися в оточенні у Сараєво.

 

«Я мала можливість роздавати своїм дітям коробки з подарунками, які їм надсилали діти з усього світу. Радість на їхніх обличчях, почуття, які викликали ці подарунки, – це те, що неможливо забути ніколи»,– сказала Велич-Муфтич.

 

«Це те моментальне відчуття радості, яке Музей воєнного дитинства сподівався подарувати дітям в Україні, коли розпочав свою акцію подарунків у Боснії на початку грудня», —сказав його засновник і директор Ясмінко Халілович.

 

Заснований у 2017 році музей збирає та зберігає особисті речі та свідчення дітей, які постраждали від балканських воєн 1990-х років. До його колекції входить безліч подарунків, пожертвуваних людьми, які отримали їх від незнайомців під час свого дитинства у Боснії під час війни. Халілович сказав, що його колекція надихнула музей «зробити щось добре… дозволити (боснійцям) зробити щось для дітей України».

 

Мірела Геко, співробітниця музею, отримала подарунок в 1993 році, коли їй було 5 років, від невідомого 7-річного боснійського біженця, який живе в Данії. У її “коробці чудес”, пригадала Геко, було те, що вона вважала “найкращим, найкрасивішим подарунком” — блокнот, кольорові олівці та солодку зубну пасту для дітей.

 

«Це зробило мене неймовірно щасливою, ніби війна на мить зупинилася і зі мною відбувалися тільки прекрасні речі»,– сказала вона.

 

Президент України Володимир Зеленський під час звернення до саміту лідерів Об’єднаних експедиційних сил (ОЕС) розповів, що на цьогорічне Різдво українські діти просять у Святого Миколая або Санта-Клауса зброю, системи протиповітряної оборони та перемоги”.

 

У Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації населення, що розташований у Боярці особи, які постраждали від російсько-української війни можуть отримати необхідно психологічну допомогу. У такий спосіб, нещодавно діти з різних регіонів України мали «пет- терапію» з собакою Байсом.

 

Як повідомляла УМ, шестеро бельгійських підлітків зібрали кошти для покупки автобуса, що передали у одну із шкіл на Київщині.