День матері святкують в Україні

11:47, 09.05.2021
День матері святкують в Україні

День матері святкують в Україні і світі кожної другої неділі травня.

Міжнародний День матері святкують в Україні і світі кожної другої неділі травня. Цього року цей день припав на 9 травня.

 

Про це нагадує Україна молода.

 

Свято запровадили у травні 1999 року указом тодішнього президента Леоніда Кучми на підтримку ініціативи Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, міжнародної організації "Жіноча громада", Спілки жінок України та громадської організації "Союз українок".

 

Це міжнародне свято, яке в різних країнах світу припадає на різні дати. У більшості країн – США, Канаді, Австралії, Італії, Індії, Мексиці тощо – його, як і в Україні, святкують у другу неділю травня.

 

У Норвегії, наприклад, цей день припадає на другу неділю лютого, у Грузії – 3 березня, у Вірменії – 7 квітня, у Білорусі – 14 жовтня.

 

Тоді як у Болгарії, Азербайджані, Вірменії, Молдові та низці інших країн День матері святкують разом із Міжнародним жіночим днем 8 березня.

 

Цього дня вітають усіх матерів (незалежно від віку) та вагітних жінок.

 

У кожній країні склалися свої звичаї святкування Дня матері. Переважно цього дня заведено дарувати мамам і майбутнім мамам квіти, листівки, подарунки, влаштовувати святкові обіди або вечері в сімейному колі.

 

Наприклад, у Мексиці День матері – одне з найшанованіших свят (припадає на 10 травня). Починати святкування там заведено з виконання а капела своєрідної серенади на честь мами – пісні Las Mañanitas ("Світанок").

 

У США й Австралії є традиція носити цього дня на одязі квітку гвоздики. Білі гвоздики вибирають на спомин про померлих матерів.

 

Два роки тому в День матері в Києві відбувся марш матерів українських військових, загиблих на війні на Донбасі. Сотні матерів із портретами вбитих синів пройшлися Хрещатиком до Михайлівської площі, де поклали квіти до Стіни пам'яті.

 

ДОВІДКА «УМ»

 

Це свято виникло у США. Спочатку це була ідея пацифістів – відзначати його як день єдності матерів у боротьбі за мир. Але подібна концепція не мала широкої підтримки ні в США, ні в інших країнах. У 1907 році американка Анна Джарвіс з Філадельфії у пам’ять про свою матір виступила з ініціативою вшанування матерів. Першим визнав День матері офіційним святом штат Вірджинія у 1910 році. А 1914-го президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів.

 

Після завершення Першої світової війни День матері почали відзначати і в деяких європейських країнах.

 

На сьогодні День матері відзначається у 85 країнах світу. Українці теж долучилися до його святкування, і сталося це у 1928 році, щоправда, не в Україні, а в Канаді. Ініціатором став Союз українок Канади. Наступного року свято відзначалося вже й у Львові. Ініціативу канадських жінок підтримала головна редакторка тижневика «Жіноча доля» Олена Кисілевська. 1929 року «Союз українок» зініціював впровадження цього свята на Тернопільщині. Організації «Просвіта», «Рідна школа», «Пласт», «Сокіл» організовували концерти, конференції, фестивалі по всій Східній Галичині. Відтоді День матері відзначали дуже широко.

 

Зі встановленням радянської влади на західноукраїнських землях свято було заборонене. Лише з 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, Свято матері повернулось в Україну.