Місцеві вибори розпочалися в Україні в неділю, 25 жовтня. Проголосувати можна з 8:00 до 20:00.
Як нагадує «Україна молода», через пандемію коронавірусу на виборчих дільницях діятимуть спеціальні правила.
Всі виборці повинні бути у масці, а на прохання члена комісії - тимчасово зняти її, щоб засвідчити особу.
На вході до кожної дільниці буде стояти антисептик для рук. Також там мірятимуть температуру й питатимуть про симптоми застуди.
Міністр охорони здоров'я Максим Степанов анонсував, що для людей із симптомами COVID-19 буде окрема кабінка для голосування. Утім, як це організують на практиці - залежатиме від кожної конкретної дільниці.
На дільницю мають пускати одночасно не більше трьох виборців біля одного столу видачі бюлетенів, а члени комісій мають сидіти не ближче одного метра один від одного.
Тож головне - не забути взяти маску, власну ручку, а також паспорт. Адже у кабінках для голосування не буде ручок, тож їх треба приносити з собою.
Цього разу більшість виборців отримають по чотири бюлетені для голосування за:
мерів, голів селищ та сіл (або голів нових об'єднаних громад);
депутатів міських, селищних та сільських рад;
депутатів районних рад;
депутатів обласних рад.
Але у Києві, наприклад, бюлетенів буде всього два (за мера і міських депутатів).
На Донеччині та Луганщині - три, там не голосуватимуть за депутатів обласних рад.
А у Житомирі, Кривому Розі, Кропивницькому, Полтаві та Херсоні треба буде розібратися з п'ятьма бюлетенями - там голосуватимуть ще й за депутатів районних рад у місті.
Всі бюлетені будуть різних кольорів.
На сайті ЦВК можна подивитись виборчі списки партій до всіх міських, районних та обласних рад з поділом на округи.
Щоб проголосувати за мера (голову селища чи села) буде достатньо поставити звичайну позначку біля прізвища кандидата.
Те саме стосується сільських рад там, де менше 10 тис. жителів, - потрібна звичайна "галочка" чи "плюсик" навпроти свого кандидата.
Але з депутатами інших рад буде дещо складніше. Тут можна проголосувати не лише за партію (звичайна позначка біля назви політсили) а й за конкретного кандидата.
Для цього у спеціальному квадраті з трафаретом треба буде вписати номер цього кандидата у списку. Номери і прізвища будуть зазначені поруч у бюлетенях.
Водночас "галочки" біля партії також буде досить - бюлетень все одно визнають дійсним.
Загалом же закон передбачає досить складну процедуру, за якої кандидат (а не політик, якого попереду поставила партія) посунеться вверх у списку й стане депутатом.
У ніч перед днем виборів (остання неділя жовтня) Україна традиційно перейшла на зимовий час: о 4 годині ранку 25 жовтня стрілки годинників перевели на годину назад.
Крім того, паралельно з місцевими виборами проходить опитування від президента Володимира Зеленського. Інтерв'юери у неділю поставлять українцям 5 питань від президента, вони працюватимуть поза виборчою дільницею.
У день місцевих виборів соціологи проведуть кілька екзит-полів.
Соціологічна група "Рейтинг" у неділю, 25 жовтня, представить результати опитувань, які проводяться протягом дня виборів. Дані оприлюднять на прес-конференції після закриття виборчих дільниць о 20:00.
Також о 20:00 в рамках спецпроекту "Ніч виборів з Савіком Шустером" журналісти оголосять результати опитування, здійсненого за допомогою соціологічної компанії Liberty Report. Шустер, зокрема, планує оголосити результати екзит-полів, проведених методом face to face, у 12 містах України: Київ, Харків, Одеса, Львів, Дніпро, Маріуполь, Кривий Ріг, Чернівці, Ужгород, Миколаїв, Вінниця, Черкаси.
Так, будуть названі імена мерів, які переможуть, міста, де відбуватиметься другий тур, і партії, які подолають п’ятивідсотковий бар'єр у ради.
Близько 22:00 голова ЦВК проведе онлайн-брифінг щодо перебігу дня голосування.