Україна переходить до нового етапу пом’якшення карантину — у країні буде скасовано ще низку заборон, запроваджених через пандемію коронавірусу.
При цьому Кабмін зберіг систему адаптивного карантину — тобто ті області, які не відповідають трьом критеріям МОЗ, не зможуть скасувати навіть попередні обмеження (відкривати ресторани тощо). «У низці областей ми ще не перейшли навіть до другого етапу карантину, не кажучи вже про третій, чи наступні етапи», — нагадав 12 червня прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Однак послаблення, які починають діяти з 15 червня, стосуються здебільшого всієї країни, а не окремих регіонів. Частину з них Кабмін затвердив на своєму позачерговому засіданні 12 червня.
З понеділка, 15 червня, на адміністративному кордоні між окупованою Автономною Республікою Крим та Херсонською областю запрацюють усі контрольні пункти в'їзду-виїзду. Відновлять свою роботу пункти пропуску Каланчак, Чонгар і Чаплинка.
При цьому тим, хто повертається з Криму на підконтрольну Україні територію, не потрібно буде проходити обов’язкову обсервацію.
Замість цього люди повинні будуть дати письмову згоду на самоізоляцію з використанням електронного сервісу Дій вдома. Порушникам цієї умови загрожує штраф 17 тис. грн.
Також необхідно дотримуватися інших протиепідемічних вимог — використовувати захисні маски та рукавички, проходити контроль температури.
Як очікується, обсервацію можуть скасувати і для людей, які в'їжджають на підконтрольну Україні територію через КПВВ на Донбасі (їх відкрили з 10 червня).
З такою ініціативою до уряду звернулися правозахисники благодійного фонду Схід SOS, які раніше оприлюднили звіт про жахливі побутові умови в місцях обсервації в Луганській області.
«Ця інформація (про невідповідність приміщень обсервації санітарним вимогам) стала основою для скасування обов’язкової обсервації в цілому для всіх, хто перетинає кордон та лінію розмежування. Це рішення має бути прийнято сьогодні або днями Кабінетом міністрів», — заявив 12 червня виконавчий директор Схід SOS Костянтин Реуцький.
У понеділок, 15 червня, Україна повертається до повноцінного відновлення міжнародного повітряного сполучення: пункти пропуску запрацюють в усіх аеропортах країни.
«Фактично ми дозволимо відкрити пункти пропуску в усіх аеропортах, які були закриті попереднім рішенням. Залишалися [закритими] Ужгород, Івано-Франківськ, Тернопіль, Хмельницький, Ізмаїл, Маріуполь, Кривий Ріг, Суми, Рівне, Озерне, Черкаси, Полтава, Сокільники», — повідомив перший заступник міністра інфраструктури Дмитро Абрамович.
«Ці зміни дозволять відновити роботу підприємств авіаційного транспорту та налагодити міжнародне повітряне сполучення», — зазначив міністр інфраструктури Владислав Криклій.
13 червня Кабмін уточнив, що для в'їзду в Україну усім іноземцям необхідний відповідний страховий поліс, який має компенсувати витрати, пов’язані з обсервацією та лікуванням у випадку інфікування COVID-19.
Обсервацію мають проходити лише громадяни країн зі значним поширенням COVID-19 — тобто ті, де кількість активних випадків захворювання становить більше ніж 40 осіб на 100 тис. населення. Перелік таких держав Державній прикордонній службі України кожні 3 дні надаватиме Міністерство охорони здоров’я.
Виняток — якщо громадяни таких «країн ризику» не перебували на батьківщині протягом останніх 14 днів перед приїздом в Україну (тоді обсервацію їм проходити не потрібно).
Також не підлягають обсервації: працівники дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та члени їхніх сімей; водії та члени екіпажу вантажних транспортних засобів; члени екіпажів повітряних і морських, річкових суден, члени поїзних і локомотивних бригад; учасники зовнішнього незалежного оцінювання разом з однією особою, що супроводжує кожного з них, якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті із хворою на COVID-19 особою; особи, що дали згоду на самоізоляцію з використанням електронного сервісу Дій вдома.
Внутрішні авіарейси в Україні дозволили відновити з 5 червня.
Як заявив міністр інфраструктури Владислав Криклій, вже з 15 червня українці знову зможуть літати в такі держави:
Албанія та США — без обмежень на кордоні;
Велика Британія — з дотриманням 14-денного карантину після прибуттю;
Туреччина — без обмежень на кордоні, але з тестуванням в аеропорту після прильоту.
З 27 червня:
Туніс — з тестуванням після прибуття;
З 1 липня — буде розглянуто можливість відкриття кордонів (у разі поліпшення епідемічної ситуації в Україні) з Кіпром, Чорногорією, Грузією, Грецією.
Водночас авіакомпанія МАУ 13 червня заявила, що припиняє продаж квитків майже на всі рейси до 1 серпня, окрім трьох внутрішніх напрямків та Лондона.