День вчителя: Зеленський відзначив освітян держнагородами і почесними званнями
Напередодні Дня працівників освіти Президент Володимир Зеленський відзначив українських освітян державними нагородами та почесними званнями. >>
Наші предки вірили, що понеділковою водою можна навіть вилікувати різноманітні хвороби
Православна церква 20 квітня вшановує пам'ять двох мучеників святих Руфіна і Акиліна. У народі день назвали Акулінін. Вірили, що в цей день прокидаються русалки. За народною традицією, їм потрібно було обов'язково принести на берег одяг.
Вважалося, що така турбота відгукнеться добром: водяні діви зберегуть від «глибокої води». Якщо довелося 20 квітня йти до води, то треба взяти з собою пучок полину або часник – вважається, що вони захищають людину від потойбічних сил.
На другий день після Великодня за традицією в Україні відзначають Волочильний понеділок. Його ще називають Обливаним, Поливальним або Водяним понеділком.
Після Великодня обряди розподіляються на два різних дійства: пристосувальні обходи, що й дало назву Волочильного понеділка, та обливання водою – Поливальний понеділок.
У цей день, хлопці обливали водою дівчат, яких вони вподобали, а дівчата їм мали дарувати крашанки. Для майбутнього чистого міцного шлюбу обливання водою в Україні було обов’язковим, бо ж вважалось очисним.
Здавна вважалося, що вода у великодній понеділок стає цілющою, приносить здоров’я та щастя. Тому люди обливали не тільки один одного, а й себе теж. Цей день пов’язували передусім з духовним весняним очищенням.
Також традиційно на другий день Великодня українці йшли провідувати одне одного. Люди ходили вітати сусідів, друзів та родичів. При зустрічі пригощали пасками, обмінювалися писанками або крашанками та зичили всього найкращого.
Що сьогодні не можна робити
Не можна сваритися з близькими, а ще визирати з відкритого вікна.
Прикмети на 20 квітня
Здавна існують погодні прикмети на цей день: - на небі багато зірок – буде багатий урожай ягід і грибів; - вранці мороз - буде багато гречки та хліба; - дощ - буде багатий урожай малини.
Традиції Поливаного понеділка
Наші предки вірили, що понеділковою водою можна навіть вилікувати різноманітні хвороби. Тому водою після Великодня поливали худобу, птицю та бджоли з вуликами.
На Поліссі колись вважали, що якщо облити господиню в цей день, то її корова даватиме більше молока. Також цього дня там заведено ходити на могили до покійних родичів. На Слобожанщині другий день Пасхи називають ще днем Богородиці. Цього дня є старий звичай давати милостиню нужденним.
На Гуцульщині, якщо ж дівчина не хотіла, щоб її обливали водою, але проявляла симпатію до хлопця, то вона повинна була подарувати йому найкрасивішу писанку. У деяких регіонах існує звичай, що діти йдуть до хрещених батьків, а ті готують для них подарунки.
Існує повір’я, що коли хлопець та дівчина будуть добряче облиті водою на Великодній понеділок, значить буде рясно облита і земля, а це означає хороший урожай. Також існує звичай обливати водою дівчат, які хочуть вийти заміж. Якщо хлопець облиє дівчину в Поливаний понеділок, то вона обов'язково вийде заміж за коханого цього року. Поливати цього дня можуть не лише хлопці дівчат, але звичайних перехожих.
До Поливаного понеділка найбільше готуються у великих містах, найбільше у Західній Україні.
На Прикарпатті поливаний понеділок має ще одну назву – волочільний. Дуже цікава традиція, про яку, на жаль, уже ніхто не пам’ятає. Заміжні молодиці влаштовували у себе свято: парубки і дівчата могли приходити до них і танцювати до схочу. За кожен танець хлопець отримував писанку від своєї партнерки. Юнаки ж бігали від дому до дому, збираючи крашанки та писанки – волочилися, як кажуть місцеві. Щоправда дехто каже, що волочільний понеділок походить від традиції відвідувати всіх родичів та знайомих у перший день Великодня. У цей день діти юрбою ходили від хати до хати з гостинцями.
Напередодні Дня працівників освіти Президент Володимир Зеленський відзначив українських освітян державними нагородами та почесними званнями. >>
Президент України Володимир Зеленський 29 серпня звернувся до українців у День пам'яті захисників України. Він наголосив, що трагедія під Іловайськом у серпні 2014 року - спланований, цинічний російський злочин. >>
Пропонуємо вашій увазі підбірку нових віршів і допис пані Ірини, написаних до Дня Національного Прапору і 33-ї річниці Незалежності України. >>
День медичних працівників відзначають в Україні 27 липня. >>
У Черкасах на святі останнього дзвінка у міській школі №3 випускник 11-го класу освідчився в коханні своїй дівчині. >>
Головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник Олександр Сирський привітав захисників України з Днем резервіста, який традиційно святкується 18 травня. >>