Лукашенко: не можу «розчинити» Білорусь навіть у «братній Росії»

15:20, 24.01.2020
Лукашенко: не можу «розчинити» Білорусь навіть у «братній Росії»

Білорусь є суверенною і незалежною країною, а прийняття керівництвом республіки рішення про її входження до складу Росії буде вважатися зрадою.

 

Про це заявив в п’ятницю президент республіки Олександр Лукашенко в ході поїздки у Шклов (Могилевської області), пише агентство БелТА.

 

“Ми своїми мізками і руками, що змогли, заробили, будуємо свою країну. І ми не можемо бути частиною будь-якої країни. Я не можу вас зрадити і розчинити Білорусь, нехай навіть в нашій братній Росії”, — підкреслив Лукашенко, слова якого наводить агентство.

 

За його словами, в бесіді з президентом Росії Володимиром Путіним, що відбулася “півтора — два роки тому”, він “чітко і однозначно” заявив про неможливість об’єднання Білорусі та РФ.

 

“Навіть якщо я на це піду, то білоруси мене з’їдять протягом одного року після прийняття подібного рішення”, — зазначив білоруський лідер.

 

За його словами, він не хоче бути останнім президентом Білорусі.

 

“Почесно бути першим, але останнім бути не хочу. Я хочу, щоб діти наші жили на цьому клаптику землі в мирі, злагоді. В обіймах з російською людиною, росіянами. Вони нам не чужі. Росіяни — це наші люди. Від них, правда , мало що залежить зараз”, — зауважив глава держави.

 

Лукашенко також заявив, що "Росія почала податковий маневр спеціально, щоб натиснути на Білорусь".

 

За його словами, "незгода й конфлікт із Росією" сталися через те, що від Мінська зажадали за нафту платити ціну більшу, ніж світова.

 

Лукашенко сказав, що щороку перед новим роком "доводиться стояти на колінах і вимолювати ці нафтопродукти", тож у розмові з президентом Росії Володимиром Путіним він не блефував, кажучи про альтернативні поставки.

 

Через порти в Балтиці вже закуплено партію норвезької нафти. Ще один маршрут – реверс з поляками: з Гданська по одній із ниток нафтопроводу "Дружба". Третій напрямок – поставки через Україну з Чорного моря. І четвертим залишається Росія

 

Мінськ поки тестує ці маршрути і домовляється з усіма учасниками ринку, бо, на думку Лукашенка, за два роки вже не йтиметься і про 18% мита від росіян.

 

"Ми не граємо в якісь ігри. Ми не хочемо надто напружувати нашого головного союзника. Це дійсно наш головний союзник. Може, схаменуться й повернуться до нормальних відносин. Ми хочемо працювати з ними, але на рівних умовах. Люди, підприємства повинні бути в рівних умовах, і країни повинні бути в рівних умовах.

 

Це не означає: взяти все, що є в Росії і Білорусі, скласти – навпіл поділити. Не треба нам, ми подавимося цим шматком. Ми повинні просто існувати в рівних умовах. І конкурувати. І я впевнений, що ми впораємося.

 

Ми вже сьогодні особливо не страждаємо, що вони (РФ) закривають нам ринок продуктів харчування. Притому нахабно, безпардонно, без причини. Щоб нахилити, принизити.

 

Ми цим не відповідаємо. Але ж ми можемо і відповісти. Колись було, коли вони почали нас торпедувати. Ми почали їх автомобілі перевіряти під Смоленськом. І черга вишикувалася на залізниці й автотранспорті до Кремля. Тоді побачили, що так робити не можна.

 

Усяке ми переживали. Але це нам не потрібно. Я це говорю чесно і відверто. Нам потрібні нормальні дружні, братські відносини. Якщо цього "старший брат" хоче",- підсумував Лукашенко.

 

Як повідомляла УМ, з 1 січня Російська Федерація припинила експорт нафти на білоруські нафтопереробні заводи. Москва і Мінськ не могли домовитися щодо ціни на нафту.

 

Білорусь призупинила експорт нафтопродуктів російської нафти в країну.

 

При цьому в "Белнефтехим" зазначили, що мова йде про тимчасове призупинення експорту нафтопродуктів, назвавши як причину припинення поставок російської нафти, нафтопереробні заводи Білорусі.

 

Тоді уряд і нафтопереробні заводи почали пошуки альтернативних маршрутів поставок, у тому числі з України, Польщі, країн Балтії, Казахстану й Азербайджану.

 

Білорусь планує 30% нафти закуповувати через Україну.