Зеленський заявляє про вирівнювання ситуації на Покровському напрямку
На його думку, тим не менше впродовж останнього часу дещо вирівнюється ситуація на Покровському напрямку. >>
Завершився великий обмін між Україною та представниками окупантів.
Українці, яких незаконно утримували підконтрольні Росії бойовики на Донбасі, повернулися на Батьківщину.
Обмін тривав понад 4 години.
"Взаємне звільнення утримуваних осіб завершилося. 76 наших – у безпеці на підконтрольній Україні території. Подробиці згодом", — повідомили в Офісі Президента.
Під час процедури обміну український полонений "ДНР" Віктор Савін відкрито виступив з промовою перед бойовиками та пообіцяв повернути рідні землі.
Полонений п'ять років провів в ув'язненні в нелюдських умовах і лише три місяці з цього часу провів в колонії, яку назвав "санаторієм" порівняно з підвалом: "Ви розумієте, що таке п'ять років в підвалі. В колонії нормально, але катують не вколонії і допитують теж не в колонії."
Савін також пообіцяв повернутися до рідного міста та, що Україна поверне собі свою землю.
Звернення Василя Савіна, якого звільняють з ОРДО pic.twitter.com/pGYISsKylG
— Радіо Свобода (@radiosvoboda) December 29, 2019
"Ми на довго не прощаємось. Це моє рідне місто, я народився та виріс в ньому. Я представляв Донецьк від міста Макіївка, я багато зробив для міста і за це я сидів у своєму ж місті, у своїй же колонії, якій багато допомагав", - сказав він та додав, що прекрасно розуміє хто є хто і, що його катували представники РФ, а охороняли бійці ВДВ Росії.
Звільнений з полону самопроголошеної "ЛНР" Олександр Данильченко розповів, що радий повернутися на підконтрольну Україні територію.
Він потрапив у полон 17 лютого 2017 року. Був одним з групи так званих "українських диверсантів". Їх звинувачували в організації терактів на окупованій Луганщині, а також вбивстві "начальника управління народної міліції "ЛНР" Олега Анащенка. Уся група отримала від 11 до 20 років "ув'язнення".
Як розповів сам Данильченко, він боровся зі свавіллям у Луганську, боровся проти тих, хто грабував Луганськ, але його впіймали.
"Били, катували, але недовго. Через 15 місяців підвалів МГБ відправили у тюрьму", - розповів Олександр Данильченко журналістам після свого звільнення.
"Я - щасливий. Щойно дзвонив матері, обрадував її", - каже він. Данильченко ще не знає, де буде жити.
Звільнений з полону бойовиків Віталій Буянов розповів журналістам, що його засудили на окупованих територіях за "інакомислення".
Буянов, який родом з Алчевська, каже, що вижити в полоні йому допомогла віра в те, що "держава не залишить своїх громадян".
Кого повернули:
Військові
Володимир Воскобойник – потрапив у полон в кінці травня 2018 року;
Сергій Глондар – боєць 3-го полку спецпризначення. Був захоплений в полон у лютому 2015 року під час виконання бойового завдання. Військові потрапили в засідку;
Олександр Геймур – як пише ТСН, потрапив у полон у травні 2019 року, коли ціла вантажівка із військовими заїхала на окуповану територію;
Іван Дєєв – у полоні з 5 лютого 2017-го, пише Сегодня. Доброволець з Хмельницького, служив у спецназі. Був захоплений в полон у Луганську під час виконання розвідувального завдання. Перебував у полоні майже 2 роки і 11 місяців;
Кім Дуванов – старший солдат, потрапив у полон 22 травня біля Новотроїцького Донецької області. Українські військові помилково відхилились від маршруту і були захоплені бойовиками;
Юрій Євтушок – військовослужбовець 14-ї окремої механізованої бригади, мешканець Любомля. Потрапив у полон наприкінці травня 2018 року разом із напарником Яковом Веремейчиком;
Василь Жемелінський — військовий 57-ї бригади ЗСУ. Він потрапив у полон бойовиків “ДНР»” 17 лютого 2018 року під Пісками. Його показували в сюжеті російського ТБ перед обміном і там він заявив, що хоче повернутись до служби в українській армії;
Сергій Іванчук -майор, начальник інженерної служби 8-го полку спецпризначення з позивним “Фугас”. 5 лютого 2017 року він потрапив у полон “ЛНР” разом зі своїм підлеглим, сержантом Іваном Дєєвим. Бойовики звинуватили українських військових у тероризмі і “засудили” на 20 років ув’язнення;
Олександр Коріньков – боєць того ж полку, що і Глондар. В засідку потрапили разом з Глондарем;
Богдан Пантюшенко – командир танку, позивний “Броня”. Разом із двома бойовими товаришами його взяли у заручники 18 січня 2015 року. Це було під час операції поблизу селища Спартак і Донецького аеропорту;
Борис Пундор — один із восьми військовослужбовців 43-тьої окремої механізованої бригади “Патріот”, які потрапили в полон “ДНР”, заїхавши на вантажівці на непідконтрольну українській владі територію 22 травня 2019;
Роман Фурсов – молодший сержант, боєць 58-ї бригади, який у 2017 отримав поранення в бою під Кримським і був захоплений бойовиками ЛНР.
Цивільні
Едуард Алоян – водій маршрутки. 11 липня 2019 “Верховний суд “ЛНР” засудив його до 12 років позбавлення волі за “шпигунство”. Алояна звинувачували в тому, що він був завербований СБУ.
За версією “слідства”, здійснюючи пасажирські перевезення, він нібито перевозив на територію “ЛНР” зброю і боєприпаси для диверсійно-розвідувальних груп, а також здійснював фото – і відеозйомку об’єктів, що цікавлять українську сторону, повідомляє Еспрессо.
Станіслав Асєєв – жураліст, співпрацював з низкою українських медіа, зокрема – з “Радіо Свобода“, перебуваючи в окупованому Донецьку. Писав статті для проєкта “Радіо Донбас.Реалії” під псевдонімом “Станіслав Васін”.
У заручниках утримувався із травня-червня 2017 року. Спершу він просто зник, два тижні про нього нічого не було відомо. Пізніше терористична організація “ДНР” визнала його затримання й звинуватила у шпигунстві на користь України.
Багненко Лариса – немає інформації.
Батрак Дмитро – затриманий у т. зв. ДНР за шпигунство на користь СБУ, начебто робив фото адмінбудівель. Засуджений на 12 років. Влада сепаратистів виклала в мережу його допит.
Євген Бражников – менеджер енергозаводу, влітку 2016 був схоплений бойовиками так званого МГБ “ДНР” в окупованому Донецьку за підозрою у співпраці з СБУ та підготовці замаху на ватажка донецьких бойовиків Олександра Захарченка.
Володимир Бурцев – немає інформації.
Віталій Буянов – мешканець Алчевська, був у полоні 4,5 роки. Його звинуватили в тому, що він” вступив у злочинну змову з представниками українських батальйонів “Донбас” і “Азов”, і засудили на 12 років.
Вікторія Вороніна – 24-річна мешканка Луганська, засуджена за шпигунство.
Олег Галазюк – донецький блогер, автор колонок для “Радіо Свобода” перебував у полоні “ДНР” з серпня 2017 року.
Роман Гісь – 23-річний донеччанин, “засуджений” бойовиками у липні 2019-го року до 11 років в’язниці.
Тетяна Гончарова – немає інформації.
Євген Горбань – немає інформації.
Тетяна Горбулич – затримана у Луганську, куди вона їздила до доньки. Звинувачена шпигунстві для українських спецслужб.
Ольга Губкіна – немає інформації.
Олександр Данильченко – увійшов до цілої групи так званих “українських диверсантів”. Їх звинувачували в організації терактів на окупованій Луганщині, а також у вбивстві так званого начальника управління “Народної міліції” “ЛНР” Олега Анащенка.
“Об’єдналися, зв’язалися з нашими друзями в Україні, почали діяти не проти солдатів, а проти їх вищих, так би мовити, кореня цього всього. Тих людей, які вбивали і грабували наш рідний Луганськ в 2014 році. Так вийшло, що попалися”, – розповів Данильченко після звільнення. За його словами, їх били і катували, але не довго.
Володимир Данильченко – ще один “диверсант”.
Василь Деркач – немає інформації.
Валентина Єременко – немає інформації.
Андрій Женчус – немає інформації.
Олена Завальна – немає інформації.
Вадим Завацький – немає інформації.
Наталія Карачор – мешканка Краматорська, переселенка з Шахтарська. Працювала в управлінні освіти, потрапилав полон більше 2 років тому.
Дмитро Карпук – немає інформації.
Іван Катишев – ще один з групи українських диверсантів разом з Данильченками.
Сергій Керюхін – немає інформації.
Денис Коваль – один з сімох неповнолітніх “ясинуватських диверсантів”, яких у самоназваній “ДНР” “засудили” до 10-15 років ув’язнення. Намагалися звинуватити у ніби-то терористичних актах, підривах автомобілів і диверсіях. Разом з ним у групу входили Владислав Пазушко, Максим Солодовніков, Богдан Ковальчук, Денис Хмеленко, Ярослав Миронов, Арсеній Белавин (їх у списку немає).
Роман Коркішко – мешканець Алчевська, займався пасажирськими перевезеннями через лінію розмежування. Бойовики затримали його, звинуватили у співпраці з СБУ та засудили улітку 2019 року до 12 років ув’язнення, повідомляє українська служба ВВС.
Андрій Кочмурадов – затриманий разом з дружиною-лікаркою у 2017 бойовиками так званої ДНР за підозрою в передачі СБУ особистих даних абонентів, які отримують послуги від неназваної інтернет-компанії.
Яків Кривошеєв – немає даних.
Ігор Кулиш – інформації немає.
Олена Лазарєва – дружина Кочмударова, захоплена у 2017.
Зинаїда Мальцева – інформації немає.
Мухіна Анастасія – жінка перебувала у полоні у бойовиків з лютого 2018 через розміщену нею листівку, де вона закликала обирати Україну.
Сергій Ніколаєв – інформації немає.
Денис Олійник – ще один затриманий перевізник, отримав 12 років ув’язнення.
Олександр Пауков – інформації немає.
Станіслав Печенкін – немає даних.
Роман Писанець – затриманий за шпигунську діяльність на користь України, утримувався разом з бійцем “Азова” Євгеном Чудніцовим, якого звільнили раніше.
Кирило Полікарпов – мешканець Горлівки, що отримав у серпні 15 років тюрми за шпигунство.
Олександр Поляков – немає даних.
Олександр Репетило – немає даних.
Сергій Робак – затриманий за шпигунство на користь українських спецслужб та терористичні акти на території так званої ДНР.
Валерій Романченко – ще один майже 60-річний перевізник, затриманий за шпигунство.
Василь Савін – у 2015 році співпрацював з представниками “ДНР” – він очолював Центрально-Міську райадміністрацію Макіївки. Однак того ж року був затриманий “спецслужбами” сепаратистів нібито за те, що готував з однодумцями “Український батальйон Макіївка”, був засуджений до 23 років в’язниці.
Денис Секацький – немає інформації.
Валерій Семенов – житель окупованого Слов’яносербського району. Був затриманий бойовиками, звинувачений у “шпигунстві” на користь України та засуджений весною 2019 року до 13 років ув’язнення, пише Gazeta.UA.
Анатолій Семиренко – немає інформації.
Валерій Соколов – потрапив у полон терористів у Донецьку у 2016. Після початку війни він із родиною виїхав із цього міста на підконтрольну Україні територію, але часто приїздив до хворих родичів. За півроку до зникнення Валерія Соколова родина повернулась у Донецьк за сімейними обставинами. Його затримали на прогулянці з собакою, звинуватили у шпигунстві. На допитах його сильно били.
2 червня 2018 року він отримав “вирок”: 10 років із конфіскацією машини.
Олена Сорокіна – була власницею зоомагазину в окупованому Первомайську. Терористи викрали її і кинули за ґрати восени 2018 року за відкриту проукраїнську позицію. Тільки завдяки місії ООН вдалося дізнатися, що вона перебуває в полоні — терористи цей факт ретельно приховували.
Олег Сугерей – колишній військовослужбовець ЗСУ. 16 серпня 2017 “ДНР» повідомила про захоплення у Донецьку “диверсійної групи” під керівництвом бійця Сил спеціальних операцій Олега Сугерея.
Валерій Тарасюк – житель Антрациту, перевізник. Його звинуватили у шпигунстві та засудили до 13 років позбавлення волі.
Максим Теорентер – засуджений до 14 років за замах на Олександра Захарченка у 2015. Бойовики нібито встановили, що саме він підклав вибуховий пристрій у стрілецькому клубі “Артеміда” в Донецьку. Також звинувачений у співпраці з СБУ.
Галина Терещенко – немає інформації.
Юрій Тучин – засуджений за “шпигунство” на користь СБУ у Донецьку.
Олександр Тимофєєв – технолог м’ясокомбінату, був схоплений незаконними формуваннями “ДНР”, коли він з дружиною перетинав лінію зіткнення два роки тому. За цей час “суд” так званої ДНР встиг оголосити йому вирок за шпигунство у вигляді 14 років позбавлення волі, повідомляло “Громадське радіо”. 5 років провів у полоні.
Сергій Усатюк – інформації немає.
Вадим Халимендик – інформації немає.
Євген Циганок – немає даних.
Марина Чуйкова – бойовики затримали жінку в березні 2018 року. Спочатку інкримінували “контрабанду”, а потім “шпигунство” на користь українських спецслужб. Поки йшли суди, мати, через яку Марина і залишилася в Горлівці, померла. А вирок винесли цієї осені. За безпідставними обвинуваченнями в так званій ДНР Марину Чуйкову засудили до 11 років в’язниці, пише Сегодня.
Руслан Шейтер – затриманий за шпигунство на користь України.
Алла Ярмишко – ще одна звинувачена в шпигунстві.
Андрій Яровий – виїхав з Києва на окуповану територію Луганської області як консультант “Альянсу громадського здоров’я”, щоб дослідити, наскільки представники груп найвищого ризику та ВІЛ-позитивні люди мають доступ до послуг з профілактики та необхідного лікування.
Чоловік потрапив у полон під час перетину пункту пропуску бойовиків. У нього вилучили 38 таблеток лікарського наркотичного препарату замісної підтримувальної терапії.
За попередніми даними, Київ передав проросійським бойовикам 127 осіб.
У списку на обмін опинилися у п'ятеро колишніх бійців спецпідрозділу "Беркут" - Павло Аброськін, Сергій Зінченко, Олександр Маринченко, Сергій Тамтура та Олег Янішевський.
Як повідомляла УМ, у неділю на КПВВ "Майорське" проходив обмін утримуваними особами між Україною і ОРДЛО.
На його думку, тим не менше впродовж останнього часу дещо вирівнюється ситуація на Покровському напрямку. >>
Ідеї мирних переговорів України та росії обговорюють постійно починаючи з 2022 року, коли зайшли у глухий кут зустрічі української і російської сторін у Стамбулі. >>
Президент України Володимир Зеленський вважає так звані «нові пропозиції» російського диктатора владіміра путіна ультиматумом. >>
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вважає, що найскладніша ситуація на фронті склалася на Бахмутському, Новопавлівському та Авдіївському напрямках. >>
Президент Франції Емманюель Макрон заявив колегам за підсумками саміту Євросоюзу, що помилковою є думка про те, що росія зупиниться на Донбасі та в Криму. >>
Радник Білого дому Джон Кірбі наголошує, що Україна терміново потребує продовження військової допомоги США, адже в українських воїнів закінчуються боєприпаси. >>