Reuters: Вибух на полігоні в Росії міг статися через випробування ракети з ядерною установкою

11:49, 10.08.2019
Reuters: Вибух на полігоні в Росії міг статися через випробування ракети з ядерною установкою

Аварія на військовому полігоні в Архангельській області Росії 8 серпня, в якій загинули співробітники «Росатома» і Міністерства оборони, могла статися в результаті вибуху ракетного двигуна з використанням ядерного палива.

 

Про це повідомляє інформаційне агентство Reuters з посиланням на американських експертів, пише Радіо Свобода. 

 

За словами цих експертів, аварія сталася скоріше за все при випробуваннях крилатої ракети з ядерною установкою, про яку торік згадував президент Росії Володимир Путін. Росія називає ракету 9М730 «Буревісник», НАТО позначає її як SSC-X-9 Skyfall.

 

Міністерство оборони Росії повідомило, що 8 серпня загинули двоє осіб, ще шість зазнали поранення в результаті вибуху так званого рідинного ракетного двигуна. Міноборони заявило, що викиду небезпечних речовин не сталося. «Росатом» повідомив про загибель п'яти своїх співробітників.

 

За словами цитованого Reuters фахівця Анкіта Панди з Федерації американських вчених, ракетні двигуни на рідкому паливі не виділяють радіації. Однак на муніципальному сайті міста Сєвєродвінська, поруч із яким розташований полігон, було оприлюднено заяву, в якій ішлося, що 8 серпня був зафіксований «короткочасний» сплеск фонової радіації. 9 серпня заява зникла з сайту.

 

Джеффрі Льюїс з Інституту міжнародних досліджень Міддлбері заявив Reuters, що, найімовірніше, стався нещасний випадок під час випробувань крилатої ракети з ядерною установкою. Висновки Льюїса і його співробітників ґрунтуються на вивченні супутникових фотографій полігону і непрямих даних.

 

Льюїс і його команда також вивчили сигнали автоматичної системи ідентифікації (AIS) з кораблів, розташованих біля узбережжя в день вибуху. Вони ідентифікували одне з суден як теплохід «Серебрянка». Він призначений для збирання і зберігання рідких радіоактивних відходів. За словами Льюїса, для випробувань ракет зі звичайним двигуном не потрібно присутності цього судна.

 

Більш того, відзначає Льюїс, сигнали AIS показали, що «Серебрянка» була розташована в «зоні відчуження», встановленої біля узбережжя за місяць до випробування, щоб не допустити туди чужі кораблі.

 

Як повідомляла УМ, п'ять працівників російської держкорпорації "Росатом" загинули під час вибуху на військовому полігоні в Архангельській області 8 серпня, ще троє отримали травми та опіки різного ступеня тяжкості.