На станції «Академік Вернадський» готуються до виборів президента України

18:25, 18.03.2019
На станції «Академік Вернадський» готуються до виборів президента України

Учасники українських антарктичних експедицій мають можливість голосувати на антарктичній станції "Академік Вернадський" з 1998 року (фото: wikipedia.org)

Антарктична станція "Академік Вернадський", розташована за 15 тисяч кілометрів від Києва, є найвіддаленішою виборчою дільницею України.
 
31 березня тут голосуватимуть 34 особи - 11 учасників постійної експедиції, т.зв. зимівники, які перебувають на станції цілий рік, а також 23 науковці сезонної експедиції, які прибули наприкінці січня, йдеться в повідомленні Національного антарктичного наукового центру.
 
Як зазначається, станція "Академік Вернадський" є спецдільницею, адже виборча процедура в такому важкодоступному місці має свої особливості.
 
Зокрема, полярники використовують не "живі" бюлетені, а їх роздруковані сканкопії, які напередодні надсилає ЦВК.
 
У день виборів у найбільшому приміщенні станції - їдальні - встановлюють саморобну кабінку для голосування та урну. Відтак у присутності всіх членів експедиції відбувається підрахунок голосів.
 
Відповідальність за забезпечення процесу голосування покладено на виборчу комісію, створену з числа полярників. Днями ЦВК затвердив склад комісії на цій спецдільниці в особі чотирьох полярників, головою визначено начальника 23 УАЕ Віктора Ситова.
 
Залежно від дати виборів і льодової обстановки нагода передати на "велику землю" протокол дільничної комісії з "мокрою" печаткою та самі бюлетені може трапитися і через місяць, а, буває, що і через рік. Тому ці документи у форматі сканкопій оперативно передають зі станції до ЦВК.
 
"Якщо громадянину не байдуже, що стане з його голосом, він і за 15 тисяч кілометрів від дому, посеред снігів та айсбергів, знайде можливість проголосувати", - говорить очільник Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий, закликаючи всіх українців 31 березня прийти на виборчі дільниці.
 
Як відомо, учасники українських антарктичних експедицій мають можливість голосувати на антарктичній станції "Академік Вернадський", починаючи з 1998 року. Вони можуть взяти участь в обранні президента та парламенту (голосувати за списки партій), проте не голосують за кандидатів e мажоритарних округах та не беруть участі в місцевих виборах.
 
Як писала "УМ", в Антарктиді пінгвіни крадуть технічне обладнання зі станції "Академік Вернадський".