Валенса був агентом держбезпеки, це підтвердила експертиза

18:50, 31.01.2017
Валенса був агентом держбезпеки, це підтвердила експертиза

Фрагмент записки держбезпеки про вербовку Леха Валенси (Радіо Свобода)

Лідер польської профспілки "Солідарність", лауреат Нобелівської премії миру і екс-президент Польщі Лех Валенса в 1970-х роках співпрацював зі спецслужбами.

Достовірність документів про агентурне минуле Валенси підтвердив Інститут судових експертиз у Кракові. Про це повідомив під час прес-конференції прокурор Анджей Позорський, інформує Радіо Свобода.

Ці документи стосуються періоду з 1970 по 1976 роки. Лех Валенса заявив, що матеріали могли бути сфальсифіковані.

Очільниця Краківського інституту професор Марія Кала інформувала, що в розпорядження її співробітників кілька місяців тому було передано 154 документа, а також матеріали для проведення порівняльної експертизи. Фахівці використовували прийняту в Європі методологію дослідження. "Не виявлено ніяких порушень, які могли б свідчити про спробу імітації почерку іншої особи", - заявила експерт.

Графологи проаналізували документи та за результатами склали звіт на 235 сторінок. Висновок однозначний: рукописне зобов'язання про співпрацю зі Службою безпеки Польської Народної Республіки було власноруч складено Лехом Валенсою.

"Немає слідів підробки або копіювання. Не виявлено ніяких порушень, які могли б свідчити про спробу імітації почерку іншої особи. Тільки один донос ні складений, ні підписаний Валенсою ...", - зазначив Анджей Позорский.

Найраніший документ про співпрацю Валенси з польськими спецслужбами датований 21 грудня 1970 року. Після цього він написав 17 розписок про отримання грошей і 41 донос.

Особову справу агента, який працював під псевдонімом Болек, 22 лютого 2016 опублікував Інститут національної пам'яті Польщі. Досьє було знайдено в будинку колишнього глави МВС генерала Чеслава Кищака. Документи вдалося перехопити, коли вдова генерала намагалася їх продати. Серед паперів було і зобов'язання про співпрацю, підписане "Лех Валенса Болек". У ньому Лех Валенса зобов'язався зберігати в таємниці і не розкривати навіть сім'ї факт своєї співпраці зі Службою безпеки.

У квітні 2016 року екс-президент Польщі зустрівся з прокурорами Інституту національної пам'яті, щоб переглянути документи і відповісти на запитання слідчих. Він визнав справжньою тільки один з паперів. Всі інші він назвав сміттям, пояснивши, що якщо дивитися на матеріали збоку, то відразу видно різницю в кольорі паперу. Це, на думку Леха Валенси, безумовно свідчить про різні періоди старіння паперу.

Прокурор Анджей Позорскій не виключив, що за неправдиві свідчення в Інституті національної пам'яті Лех Валенса може бути притягнутий до кримінальної відповідальності.

Питання співпраці Валенси із комуністами вже піднімалося у 2000 році. Тоді, під час президентських виборів суд визнав, що кандидат на цей пост Лех Валенса не був агентом комуністичних спецслужб, але тоді графологи відмовилися провести експертизу документів, які повинні були свідчити про агентурней минуле Валенси, так як це були копії.