Генеральна асамблея ООН винесе на голосування український проект Резолюції «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь», в якій уперше Росію названо державою-окупантом, 15 грудня.
Напередодні країни-члени ООН прийняли цю Резолюцію під час голосувань на засіданні Третього комітету Генасамблеї: 73 країни – «за», 23 – «проти» (серед них - Росія і Білорусь), ще 76 утрималися.
Про це повідомляє на своїй сторінці у Facebook перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко у середу.
На її думку, під час голосування щодо Резолюції про ситуацію з правами людини в Криму на засіданні Генасамблеї ООН, яке відбудеться 15 грудня, Росія спробує зменшити кількість країн, які говорять про системні порушення на півострові.
«Подібні резолюції, що стосуються обговорення прав людини і фіксації порушень, завжди приймаються в ООН дуже непросто. Тому 73 голоси за – це непоганий результат. Тепер українській владі, дипломатам, політикам важливо зосередитися і активізувати діалог з тими 76 країнами, що утрималися», – написала пані Геращенко.
За її словами, Росія не має можливості заблокувати це голосування і скористатися правом вето, тому офіційна Москва намагатиметься переконати окремі країни не голосувати за резолюцію щодо Криму.
«Наступний наш бій в ООН – 15 грудня, голосування резолюції на Генасамблеї ООН. Тому працюємо, аби якомога більше членів ООН підтримали резолюцію, що Росія – крадій і агресор, яка вкрала Крим і масово порушує там права кримських татар і українців», – зазначила перший віце-спікер Ради.
Пані Геращенко нагадує, що у резолюції вперше на рівні ООН Росія визнається країною-окупантом, засуджується заборона окупантами Меджлісу, а також масові порушення прав людини і конституційних прав громадян України в Криму.
«Резолюція вимагає негайного звільнення незаконно утримуваних в Криму, де Росія оголосила сафарі на кримських татар і українців, щодня хапає «шпигунів», «диверсантів», «терористів», - зазначила Ірина Геращенко.
І додає, що «найболючіше Україна сприймає голосування Вірменії, Казахстану і Білорусі», які проголосували на Третьому комітеті ООН в унісон з Росією, тобто не продемонстрували «поваги до права України на суверенітет і територіальну цілісність».
Водночас, постійний представник України при ООН Володимир Єльченко вважає, що Резолюція ООН по Криму вже позбавила Росію підстав стверджувати на міжнародному рівні, що проблеми з анексією та окупацією півострова не існує, і що «народ Криму» сам вирішив приєднатися до Росії.
Водночас, дипломат зауважив, що Україна разом з міжнародними партнерами продовжуватиме роботу на цьому напрямі.
«Тобто, у нас з'явився інструмент додаткового тиску на Росію, щоб усе ж таки якимось чином змінити ставлення до кримського питання щонайменше в рамках ООН», - наголосив постійний представник України при ООН в коментарі агенції «Укрінформ».
Нагадаємо, що країни-члени ООН ухвалили Резолюцію про ситуацію з правами людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополь (Україна) під час голосування на засіданні Третього комітету Генасамблеї Організації.
Резолюція засуджує масові порушення прав людини в окупованому Криму і закликає Росію, як державу-окупанта, дотримуватися своїх зобов'язань згідно з міжнародним правом.