Комітет Верховної Ради у закордонних справах назвав ухвалення Сенатом і Сеймом Польщі постанов щодо Волинської трагедії як "провокативну акцію націоналістичних сил в Республіці Польща", яка свідомо "спрямована на підрив дружньої атмосфери українсько-польських взаємин". Заяву комітету оприлюднила його голова, народний депутат Ганна Гопко.
У документі відзначається, що у постановах Сенату та Сейму надана викривлена, політично і юридично некоректна оцінка трагічної сторінки українсько-польської історії, що стосуються подій на Волині. "Ухвалення Сенатом і Сеймом Республіки Польща антиукраїнських постанов перекреслює весь конструктивний політичний і дипломатичний доробок та зусилля двох держав і народів, спрямовані на взаємне прощення та примирення і вшанування пам’яті невинно убієнних українців та поляків", - відзначається у заяві.
Комітет також висловлює жаль, що Сейм Польщі проігнорував пропозицію ВРУ спільно вшанувати жертви Волинських подій.
Депутати вважають, що підхід авторів проектів постанов - політично незбалансовані та юридично некоректні. "Комітет розглядає прийняття Сенатом і Сеймом Республіки Польща цих постанов як провокативну акцію націоналістичних сил в Республіці Польща і як таку, що свідомо спрямована на підрив дружньої атмосфери українсько-польських взаємин", - зазначається в документі.
Депутати закликають нинішні та майбутні покоління українців і поляків продовжувати стратегічне партнерство та не піддаватися спробам радикальних націоналістичних політичних сил маніпулювати чутливими сторінками спільної історії всупереч інтересам українського та польського народів.
Президент України Петро Порошенка написав на своїй сторінці у Facebook:"Шкодую про рішення польського Сейму. Знаю, багато хто захоче використовувати його для політичних спекуляцій". Він закликав Польщу до взаємного прощення і продовження роботи над спільною оцінкою трагічних подій.
22 липня, Сейм Польщі ухвалив постанову, якою визнав події, що розгорнулися на Волині у 1943-1945 роках, "геноцидом, вчиненим українськими націоналістами проти мешканців ІІ Речі Посполитої". Цим документом Сейм проголосив 11 липня національним днем пам’яті жертв цього «геноциду».
Посол України в Польщі Андрій Дещиця вже назвав ухвалену резолюцію політичною, а не історичною оцінкою трагедії.
Цього року виповнюються 73-ті роковини Волинської трагедії - взаємного конфлікту на території нинішньої Західної України між українцями і поляками.
Цифра щодо кількості жертв, яка найчастіше звучить в польських ЗМІ з вуст публічних людей і громадських діячів, це 100 тисяч. Польськими істориками поіменно встановлені особистості близько 19 тисяч.
Офіційно в Україні досі не підраховували кількість жертв. За даними історика-ентузіаста з Волині Ярослава Федорчука, у Волинській області в результаті польсько-українського конфлікту було 8724 жертв з української сторони і 5589 - з польської.
З польського боку зазвичай замовчуються причини і передісторія конфлікту.