Замок «Паланок» у Мукачеві хочуть внести до Держреєстру нерухомих пам’яток України

18:35, 29.11.2022
Замок «Паланок» у Мукачеві хочуть внести до Держреєстру нерухомих пам’яток України

Попри рішення Верховного суду внести замок «Паланок» до Державного реєстру нерухомих пам’яток, виконавчий комітет Мукачівської міськради так і не забезпечив виготовлення облікової документації

Верховний суд підтвердив необхідність внести замок «Паланок» у Мукачеві на Закарпатті до Державного реєстру нерухомих пам’яток.

 

Як інформує Україна молода, про це повідомляє Закарпатська обласна прокуратура.  

 

«Закарпатська обласна прокуратура послідовно відстояла необхідність внесення замку «Паланок» до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, що виконком Мукачівської міськради оскаржував у судах апеляційної та касаційної інстанції», - йдеться у повідомленні.

 

Зазначається, що постановою Верховного Суду скаргу органу місцевого самоврядування залишили без задоволення. Попередні рішення Закарпатського окружного адміністративного суду та Восьмого апеляційного адміністративного суду, які також підтримали позицію прокуратури, теж залишили без змін.

 

Прокуратура виявила бездіяльність виконавчого комітету Мукачівської міськради, який не забезпечив виготовлення облікової документації на замок та не подав пропозиції департаменту культури, національностей та релігій Закарпатської ОДА про внесення його до відповідного реєстру.

 

У прокуратурі додали, що на етапі апеляційного розгляду справи посадовці міськради взялися за розробку необхідної документації. Наразі процес офіційного визнання замку «Паланок» пам’яткою національного значення ще не завершено, але в майбутньому це даватиме правове підґрунтя для його належного захисту, збереження та утримання.

 

Як відомо, замок побудований на горі вулканічного походження заввишки 68 м і посідає площу 13 930 кв. м. Точний час заснування замку невідомий, але в документах, які позначаються XI століттям, він уже згадується.

 

Фортеця мала потрійний захист, і в останньому (третьому) мурі розташовувався замок. У замку були також глибокі підвали в скелях, куди могло сховатися населення. Внизу біля гори розкинулась Паланка, тобто містечко, оточене палями та ровом з водою, завглибшки до 12 стоп. Навколо рову було болото. На території замку було зроблено критий вибитий в скелі колодязь, який виходив до водяного рову. 

 

Легенда розповідає про появу колодязя: коли в ньому виникла потреба, то князь наказав копати криницю. Хоч як довго її рили, все ніяк не могли дістатися до води. Щодня чуючи один і той же вислів: «Пресвітлий княже, води немає». 

 

Коріятович усе більше не вірив, що можна буде викопати колодязь. Аж якось одного дня до князя прийшов чорт і запропонував угоду: мішок золота в обмін за заповнення криниці водою. Але виявилося, що грошей у казні немає, тож князь не може заплатити нечистому. Князь пропонував душу, але той відмовився, вимагаючи грошей. Один з вірних лицарів Коріятовича, підслухавши розмову князя з чортом, запропонував йому обдурити того: «Федоре, мішок золота необов'язково має бути великий: маленький — теж мішок». Вкинувши у мішок дві останні золоті монети, його віддали чорту, а той, страшенно обурившись, заявив: «Все одно води не питимете», і з цими словами стрибнув у колодязь. З того часу з глибин колодязя кожного вечора чути, як на дні виє чорт через те, що його обдурили.

 

У березні 2008 року на території замку «Паланок» було встановлено монумент «Птах Турул».

 

Міфічний птах Турул, який тримав у дзьобі меч, є символом знайдення батьківщини угорським народом. За угорськими легендами, саме Турул показав дорогу через Руські ворота давнім уграм, а під час повстання куруців під керівництвом Ференца Ракоці 1703 року нібито саме Турул приніс шаблю князю. 

 

Монумент простояв на території замку до жовтня 2022 року. І, нарешті, рішенням виконкому міськради його вирішили демонтувати, а на його місці встановити український тризуб. 
 


Як повідомляла УМ, у Мукачівському замку «Паланок» замість угорського символа – містичного птаха турул – встановили державний  Герб України — тризуб.