Річниця силового розгону студентів на Євромайдані

09:16, 30.11.2021
Річниця силового розгону студентів на Євромайдані

Беркут у ту страшну ніч виконав один і з згодом багатьох злочинних наказів тодішньої влади.

У 2013 році в ніч на 30 листопада на Майдані Незалежності, в Києві, відбувся силовий розгін спецпідрозділом «Беркут» студентів, які протестували проти рішення уряду зупинити підготовку до Угоди про асоціацію з Євросоюзом.

 

Про це нагадує в понеділок Україна молода.

 

На Майдані Незалежності у ту ніч перебувало до 400 протестувальників. Ще перед 4-ю годиною ранку на головну площу Києва і України почали завозити вантажівками елементи новорічної ялинки. Тоді ж загони міліції (до 2000 осіб) оточили активістів – одні з них, стомлені, дрімали, інші грілися біля багаття, хтось співав пісні.

 

Ця силова спецоперація називалася досить прозаїчно: «розчисткою території для встановлення новорічної ялинки».

 

На відеозаписах, оприлюднених в інтернеті, було видно, як «Беркут» витісняв людей з-під монумента Незалежності, б’ючи їх кийками та ногами. Декого продовжували бити навіть після того, як він упав.

 

Для багатьох єдиним прихистком став Михайлівський монастир, який відкрив свої двері тієї ночі для багатьох переслідуваних.

 

Внаслідок дій спецпідрозділу «Беркут» постраждали щонайменше 79 осіб. 35 людей міліціонери затримали, але згодом відпустили. Проти учасників мітингу відкрили два кримінальних провадження – за статтями «спротив представникам влади» і «хуліганство». У МВС розгін протестувальників пояснювали провокаціями з їхнього боку. Від дій силовиків тодішнє керівництво держави відмежувалося; нікого не було покарано, розслідування не було почато.

 

Події 30 листопада стали переломним моментом в українських протестах кінця 2013 року, змістивши акцент протестів із проєвропейського на антиурядовий.

 

Наступного дня, 1 грудня 2013 року, у Києві відбувся один із найвелелюдніших мітингів, що дав поштовх подальшому загостренню протистояння між українцями і владою.

 

Як повідомляла УМ, 21 листопада 2013 р. уряд Азарова оприлюднив рішення щодо призупинення процесу підготовки до укладання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.