Ножем поранено продюсера Суспільного Мовлення: журналіст Юрій Макаров у важкому стані
На виконавчого продюсера Суспільного Мовлення Юрія Макарова невідомий напав з ножем– журналіст перебуває у лікарні. >>
Київ залишається в лідерських позиціях у питаннях утвердження та популяризації української мови. (Фото з відкритих джерел)
Більшість киян, а саме 86%, вважають українську мову рідною - такими є результати анонімного опитування у застосунку "Київ Цифровий".
Також майже половина респондентів (44%) використовують українську мову у повсякденному спілкуванні.
Як інформує Україна молода, про це повідомила заступниця голови КМДА Ганна Старостенко, передає "Вечірній Київ".
За даними опитування, яке проводили у січні 2023 року, 33% киян перейшли з російської на українську після повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року.
Водночас 46% користувачів застосунку відповіли, що давно спілкуються державною, а 13% - розмовляють російською. Українську мову назвали рідною 86%.
Як заявила Старостенко, у квітні Київрада ухвалила Міську Концепцію ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя. У Києві створили більше ніж 50 тренінгів та мовних клубів в онлайн та офлайн форматах, аби підтримати жителів столиці у переході на українську мову.
Заступниця голови КМДА нагадала, що до Дня української писемності та мови 27 жовтня проводитимуть Всеукраїнський радіодиктант національної єдності.
Водночас у рамках Тижня української мови в усіх бібліотеках Києва проходитимуть турніри та вечори поезії, а в школах після завершення канікул відбудеться Тиждень рідної мови. На початку листопада у місті проведуть мовний фестиваль.
"Прагнемо того, щоб містяни глибоко поринули у світ української мови, відпрацювали навички спілкування. Адже в умовах війни мова набуває особливо важливого, ключового значення. Вона нас єднає та ідентифікує, а отже є ще одним елементом національної безпеки. Саме тому це один із пріоритетних напрямів столичної влади, яка систематично проводить роботу для зміцнення статусу української мови як державної", — сказала Ганна Старостенко.
І нагадала, що у квітні Київрада ухвалила Міську Концепцію ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя: «За проведеним дослідженням, 86% киян, вважають українську мову рідною, але тільки 44% розмовляють українською у повсякденному житті. Місто започаткувало понад 50 онлайн та офлайн тренінгів та мовних клубів для підтримки тренду у суспільстві з переходу на українську мову».
Під час Тижня української мови, в усіх бібліотеках міста проводитимуться турніри, челенджи, вечори поезії. В Університеті ім. Б. Грінченка відбудеться мовний марафон для учнів старших класів. По закінченні канікул у школах столиці пройде тиждень рідної мови.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь зауважив, що Київ залишається в лідерських позиціях у питаннях утвердження та популяризації української мови.
Щодо радіодиктанту, то за словами Тараса Креміня, цього року він буде незвичайним, адже в ньому візьмуть участь українська громада за кордоном, українці, які змушені були покинути батьківщину через російську навалу.
Він також повідомив, що в кожному куточку України буде проведене величезна кількість заходів, присвячених рідній мові. Наразі 17 областей й 77 громад мають власні програми розвитку української мови.
«В умовах російської агресії українська мова відіграє ключову роль у захисті національної ідентичності», — сказав Тарас Кремінь.
«Цей Тиждень, сподіваюсь, дасть поштовх усім охочим дати наснагу, впевненість і практику, щоб легко і невимушено перейти на рідну мову в повсякденному житті», — зазначила Ганна Старостенко.
Під час Тижня кияни та гості столиці можуть відвідати такі заходи:
· стрим-бесіда «Переклад — вікно у широкий книжковий світ» з Ярославом Лебеденком — 9 жовтня в Міській спеціалізованій молодіжній бібліотеці (вул. Гетьмана Павла Скоропадського, 49).
· стендап для молоді «Жартома» з тренером з імпровізації «Ліги Сміху» Юрієм Кляцкіним — 20 жовтня з 17:00 до 20:00 в IHUB. Учасники заходу зможуть попрактикуватися виступати публічно українською мовою.
· віртуальна виставка «Мова — душа народу» — з 25 жовтня до 1 листопада в Центральній районній бібліотеці ім. Салтикова-Щедріна.
· книжкова виставка «Мова — наша зброя» — 26 жовтня в Центральній бібліотеці ім. Т. Шевченка для дітей.
· мовний турнір «Мова — країна див» — 26 жовтня в Центральній районній бібліотеці ім. П. Загребельного.
· вечір української поезії «Заходь зігрітися» від театральної студії Віталія Ажнова — 26 жовтня в Публічній бібліотеці ім. Лесі Українки.
· форум «Українська — мова Перемоги!» — 27 жовтня в Мистецькому Арсеналі. На заході в партнерстві з рухом «Єдині», МОН та за підтримки Уповноваженого із захисту державної мови проведуть тематичні панельні дискусії з урядовцями.
· написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності — 27 жовтня в усіх публічних бібліотеках Києва.
· онлайн-челендж «Я змінюю звички» — 1-7 листопада в КУ «Київський молодіжний центр».
· «Сімейний мовний фестиваль» — на початку листопада за організації КУ «Київський молодіжний центр». Учасники заходи можуть відвідати лекцію «Правила, яких потрібно дотримуватися в сім`ях під час переходу на українську мову», майстер-клас «Особливості озвучки українською мовою», мовну гру та інші активності.
· етично-культурний клуб «Свідомий українець» — з листопада до грудня за сприяння КУ «Київський молодіжний центр». Діятиме лекторій-дискусія у форматі «ютуб подкасту» із громадськими діячами та лідерами думок про українську мову, історію, культуру і традиції.
Також під час Тижня в медіа транслюватимуть такі радіо- та телепрограми:
«Перемикай на українську» — про лексичні, фразеологічні, граматичні особливості української мови. Транслюватиметься в радіо- та телеефірі каналу «Київ»;
· «Київ Міста» — про сучасних поетів Києва;
· «Музичний радіоблог» — про видатних українських музикантів і музичні течії XX століття;
· «Назва має значення» — про людей, чиїми іменами називають вулиці Києва для дерусифікації столиці.
Окрім того, у День української писемності та мови, 27 жовтня, в закладах освіти розпочнеться тематична декада «Українська — код нації».
Інститут післядипломної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка підготував для учнів закладів загальної середньої освіти низку заходів.
Мовний марафон для учнів 9-11 класів, під час якого учасники можуть перевірити свої знання з української мови та позмагатися з однолітками. Мета заходу — розвиток свідомого прагнення до вивчення української мови, виховання уваги й поваги до рідного слова, популяризація грамотного спілкування. Відбудеться 26-27 жовтня.
Онлайн-флешмоб «Єдиній, рідній мові — бути!» для учнів 5-9 класів пройде з 23 до 27 жовтня. Захід передбачає запис відео за темою історії української мови та писемності; складання загадок і створення колажів про відомих діячів культури, мистецтва та історії.
Віртуальний поетичний кластер «Поезія сильних духом» для учнів 10-11 класів, що відбудеться з 23 по 27 жовтня. Умовами кластера передбачається запис відео продекламованої напам’ять поезії: про мову й актуальні питання сьогодення, які увиразнюють силу духу українців.
Конкурс учнівських проєктів «Від мови — до ідентичності та традицій» для учнів 9–11 класів пройде з 23 по 27 жовтня. Мета конкурсу — популяризувати українську мову; стимулювати інтерес учнівської молоді до дослідження національної історії й культури. Участь у заході передбачає запис відео на 1,5-2 хв, у якому учні розказують про історію походження та значення свого прізвища.
Як повідомляла УМ, радіодиктант національної єдності 2023 отримав назву "Дороги України". Письменниця та поетеса Катерина Калитко працює над цим текстом.
На виконавчого продюсера Суспільного Мовлення Юрія Макарова невідомий напав з ножем– журналіст перебуває у лікарні. >>
Нещодавно у видавництві «Знання України» побачила світ чергова книга відомого науковця, доктора філософських наук, члена-кореспондента НАН і академіка НАПН України >>
Рашистські війська окуповують наші території з гаслом «Говори російською або помри». >>
Після припинення бойових дій в Україні мільйони українських біженців можуть втратити свій правовий статус у ЄС, оскільки наразі країни Євросоюзу не мають чіткого плану щодо тимчасового захисту утікачів від війни після досягнення перемир’я. >>
Як вишколити характер юні, якій розбудовувати Україну в майбутньому, — над цим не раз замислювалися відомі громадські діячі та педагоги. >>
Я завжди любила кажанів, навіть після того, як один з них мало не врізався мені в обличчя. >>