Право на освіту: ВСУ визнав законним відсторонення від навчання учнів без щеплень

22:20, 24.03.2021
Право на освіту: ВСУ визнав законним відсторонення від навчання учнів без щеплень

До Запорізького академічного ліцею не пускають без щеплень за віком. (Фото з ФБ-сторінки Запорізького академічного ліцею)

Верховний суд України відмовив у задоволенні позову мами однієї з учениць Запорізького академічного ліцею, яка вимагала дозволити її доньці відвідувати навчальний заклад без щеплень за віком.

 

На думку позивачки, керівництво навчального закладу порушило право на освіту її доньки.

 

Як повідомляє Україна молода, своїм рішенням ВСУ створив правовий прецедент, адже фактично визнав законним відсторонення від навчання учнів без щеплень.

 

Відповідне рішення Верховний Суд ухвалив у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду та залишив без змін судові рішення районного та апеляційного судів.

 

Зазначається, що мати подала позов через те, що директор ліцею відсторонив дівчинку від навчання через відсутність щеплень за віком.

 

Як повідомили на офіційному сайті Верховного суду, відсторонення від занять дитини, яка не має щеплень за віком – законне.

 

Крім того, таке рішення створює безпечні умови для інших учасників навчального процесу.

 

«Держава, установивши заборону відвідувати навчальний заклад дитиною, яка не має профілактичних щеплень, реалізує свій обов’язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров’я всіх учасників освітнього процесу, у тому числі й самої нещепленої дитини.

 

Отже, право дитини позивачки на освіту в шкільному навчальному закладі було тимчасово обмежено з огляду на суспільні інтереси», – пояснюють у ВСУ.

 

І зазначають, що право мами не вакцинувати свою дитину протиставляється правам іншим батьків та їхніх дітей, які отримали необхідні щеплення.

 

У суді наголосили, що згідно зі ст. 53 закону "Про освіту" здобувачі освіти мають право на безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці, а також зобов’язані відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля.

 

А відповідно до положень ст. 3 Конвенції про права дитини, в усіх питаннях щодо дітей першочергова увага приділяється якнайкращим інтересам дитини.

 

При цьому завданням держави є забезпечення дотримання оптимального балансу між реалізацією права дитини на освіту та інтересами інших дітей.

 

У Верховному суді пояснюють, що право дитини на здобуття освіти не порушене:

 

"Для дітей, які не можуть відвідувати заклад освіти за відсутності щеплень, встановлені альтернативні способи отримання освіти та продовження навчання,  зокрема в навчальному закладі. Доводи про те, що оспорюваними наказами відповідача порушено конституційне право дитини на освіту, є безпідставними з огляду на таке".