Лазарева субота: пишіть церковні записки онлайн

15:06, 11.04.2020
Лазарева субота: пишіть церковні записки онлайн

Православна Церква України у режимі онлайн приймає записки за здоров’я та за упокій. (Фото ПЦУ)

Православна церква згадує подію воскресіння Лазаря – одне з найбільших чудес, які сотворив Христос під час Свого земного життя напередодні свята Входу Господнього в Єрусалим, в суботу, 11 квітня. Цей день отримав назву Лазаревої суботи.

 

Як повідомляє «Україна молода», ПЦУ закликає вірян продовжувати дотримуватися карантину, як в день Лазаревої суботи, так і на Вербну неділю, 12 квітня.

 

«Щосуботи під час карантину, Православна Церква України у режимі онлайн приймає записки за здоров’я та за упокій ваших рідних. Заповнюйте форми з їхніми іменами впродовж сьогоднішнього дня, 11 квітня, за цим посиланням.  Молитва за ваших рідних звершуватиметься нашими священниками завтра, у день свята Входу Господнього в Єрусалим. Тож залишайтеся вдома, вмикайте наші онлайн трансляції богослужінь та приєднуйтеся до спільної молитви!», - пропонують у ПЦУ.

 

 

Лазаревою суботою день названий на честь великого чуда, що Господь явив людям під час свого земного життя, воскресивши праведного Лазаря. На той момент Лазар був мертвий вже 4 дні, але з волі Христа воскрес і прожив ще 30 років.

 

У свята немає фіксованої дати. Воно відзначається на шостому тижні Великого посту. У це свято дозволяється послаблення Великого посту. У Лазареву суботу можна їсти ікру, додавати в їжу олію, випити червоного вина.

 

У Лазареву суботу не можна:

 

працювати по дому; сваритися і лихословити; сумувати.

 

Такі ж заборони існують і для будь-якого іншого церковного свята. Але є і "індивідуальна" заборона на Лазареву суботу: не можна на підлозі топтати крихти їжі, що впали з святкового столу – інакше чекай поганих звісток.

 

Головний народний звичай у Лазареву суботу – наломати верби для освячення у Вербну неділю. Саме з вечора Лазаревої суботи треба святити вербу на Вербну неділю. Але в цьому році, через карантин, це може зробити вдома старший член сім'ї за допомогою освяченої води.

 

Вважалося, що саме 11 квітня березовий сік не тільки особливо смачний, але також має чудодійну силу. Тому зібраним соком знахарі часто лікували хворих.

 

У цей день вшановували березу, яка в слов’янській культурі вважалася символом життя, здоров’я. 11 квітня пили березовий сік на щастя. Вірили, що саме береза віддає всю себе людям, а тому допомагає в лікуванні недуг.

 

Вірили в те, що якщо злегка вдарити хвору дитину березовим прутиком, то хвороба в ту ж мить зникне. А якщо в дах будинку увіткнути 11 квітня гілку берези, то це допоможе захиститися від блискавки.

 

Якщо говорити про те, звідки виникло таке дбайливе і шанобливе ставлення до берези, то варто сказати, що це обумовлено Письмом, адже саме під березою Марія з маленьким Ісусом сховалася від негоди.

 

Народні прикмети на 11 квітня

 

Сильний дощ і навіть злива — буде хороший врожай вівса

Багато березового соку — літо дощовим буде

Багато лебедів — буде тепла весна

Сороки гнізда низько в’ють — влітку будуть грози

Ранній грім — холод настане

Якщо "опушаєтся" вільха в цей період – чекайте мокрого літа.

 

Як повідомляла «УМ», міністерство культури пропонує два варіанти освячення великодніх кошиків під час карантину-2020.

 

У ці дні в Україні відзначили 122-річницю від народження патріарха Київського і всієї Руси України Мстислава (Скрипника), який пройшов складний життєвий шлях: від хорунжого армії УНР до визначного церковного діяча України.