Олексій Крикун та Сергій Ганжа вперше отримали підозри ГПУ в злочинах проти Майдану

12:16, 03.03.2019
Олексій Крикун та Сергій Ганжа вперше отримали підозри ГПУ в злочинах проти Майдану

Олексій Крикун та Сергій Ганжа (фото з сайту censor.net.ua)

Колишньому начальнику Департаменту громадської безпеки МВС України Олексію Крикуну та екс-начальнику Департаменту захисту національної державності СБУ Сергію Ганжі повідомили про підорзру у вчиненні злочинів стосовно мітингувальників під час Революції гідності.

 

Про це заявили в Генпрокуратурі. 

 

Під час Майдану Олексій Крикун очолював департамент в міністерстві Віталія Захарченка. За даними ЗМІ, він розміщував у санаторії дружини в Пущі-Водиці бійців "Беркута", за що нібито отримав мільйон гривень.

 

Олексій  Крикун починав свою кар'єру за часів президента Леоніда Кучми, коли був другою людиною в Контрольній службі при АП.Тоді його називали креатурою глави Адміністрації Президента Віктора Медведчука. За часів міністрів Василя Цушка та Анатолія Могильова, Олексій Крикун очолював Київську міліцію. 

 

За повідомленням ЗМІ, у 2015 році, Олексія Крикуна, який втік з України слідом за Віктором Януковичем, бачили у Черкаській, Полтавській та Чернігівській областях, а також у Києві. 

 

 

Щодо Сергія Ганжі, то Служба безпеки України у 2015 році оголосила його в розшук.  Колишнього начальника департаменту СБУ по захисту національної державності підозрюють в здійсненні злочину, передбаченому ч. 1 ст. 111 - державна зрада Кримінального кодексу. Сергій  Ганжа зник з поля зору правоохоронців 5 листопада 2014 року. Суд дозволив затримати його. Він має звання генерал-майора.

 

                                                                                             

 

Як уточнили в ГПУ: "Розслідуються обставини перешкоджання вищими посадовими особами держави організації та проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, організації перевищення правоохоронцями своїх повноважень, умисних вбивств мітингувальників, заподіяння їм тілесних ушкоджень та вчинення інших злочинів у період листопада 2013 року – лютого 2014 року". 

 

Крім того, через встановлення нових обставин участі колишніх посадовців у протидії акціям протесту про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру оголосили Миколі Азарову, Павлу Лєбедєву, Юрію Ільїну, Станіславу Шуляку, Павлу Зінову, Валерію Мазану та Сергію Кусюку.

 

Досудове розслідування триває, додали в ГПУ.

 

Як повідомляла УМ, 36 осіб, яким повідомили про підозру в скоєнні злочинів на Майдані в 2014 році, продовжують працювати у правоохоронних органах, при цьому 10 з них - на керівних посадах. Про це 19 лютого під час круглого столу в Києві заявив голова управління спецрозслідувань Генеральної прокуратури України Сергій Горбатюк.

 
"На сьогодні з тих, кому повідомлено про підозру, 36 продовжують працювати в правоохоронних органах, із них десятеро - на керівних посадах", - сказав він. Наразі з 10 підозрюваних, що залишаються працювати на керівних посадах в МВС, відомі троє.
 
 
Так, зокрема генерал-майор Нацгвардії Володимир Гриняк під час Майдану був полковником і керував процесом боротьби з протестувальниками на посаді заступника голови Департаменту громадської безпеки МВС України.
 
 
У свою чергу начальник департаменту превентивної діяльності Нацполіції Ігор Бабич є підозрюваним у пособництві діям, спрямованим на розгін учасників Євромайдану з 24 січня по 18 лютого 2014 року.
 
 
Третій відомий підозрюваний - заступник керівника Департаменту превентивної діяльності Національної поліції Анатолій Серединський. За версією обвинувачення, він брав участь і координував дії спецпідрозділу "Беркут" під час штурму Євромайдану 18-19 лютого 2014 року.

 

Раніше начальник Департаменту спецрозслідування ГПУ Сергій Горбатюк повідомив, що слідчими Департаменту повідомлено про підозру трьом колишнім високопосадовцям МВС України, двоє з яких зараз обіймають керівні посади в Національній поліції України. За його словами, саме Гриняк, Серединський і Бабич координували дії правоохоронців під час штурму Майдану 18-19 лютого. Крім того, саме Гриняк був призначений командиром зведеного загону МВС під час Євромайдану.
 
 
Зауважимо, за даними Генпрокуратури, в січні-лютому 2014 року в Києві загинули 78 учасників Майдану, понад 200 отримали вогнепальні поранення, і близько 1 тисячі протестувальників дістали інші травми різного ступеня тяжкості.
 
 
Як повідомляла "УМ", напередодні Сергій Горбатюк звинуватив владу в недостатній підтримці слідства у справах Майдану.
 
 

 

У листопаді 2018 року Сергій Горбатюк повідомив, що більша частина з 4 тисяч 700 злочинів проти Майдану уже розслідувані, винними визнано 52 особи, винесено 9 вироків. Однак убивства активістів Євромайдану Сергія Нігояна, Михайла Жизнєвського і Романа Сеника досі не розкриті.
 
 
8 грудня 2018 року генеральний прокурор України Юрій Луценко відзвітував про завершення експертизи щодо наказів розстрілювати Майдан, проте пізніше керівник управління спецрозслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк спростував цю заяву.
 
 
Раніше учасники Євромайдану вимагали вибачень від генпрокурора Юрія Луценка, який відніс до Небесної сотні застрелених на Майдані правоохоронців. "Серед Небесної сотні є й 18 загиблих міліціонерів. І ті, й ті - жертви", - сказав він на засіданні комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Пізніше Юрій Луценко вибачився перед тими, кого образили його слова. "Хочу сказати, що, напевно, я одне слово неправильно висловив. Йдеться про те, що крім загиблих з Небесної сотні, я прямо скажу - наших, майданівців, загинули також близько 20 міліціонерів", - сказав він.