Тези статті Time про Зеленського: віра в Перемогу, образа на партнерів та покарання за повільний контрнаступ

22:07, 30.10.2023
Тези статті Time про Зеленського: віра в Перемогу, образа на партнерів та покарання за повільний контрнаступ

Зеленський злий на західних партнерів. На фото він під час зустрічі з Байденом у Вашингтоні. (time.com)

«Ніхто так не вірить у нашу перемогу, як я. Ніхто», ця фраза президента Зеленського, сказана після поїздки до США у вересні, винесена на титульну сторінку листопадового номера журналу Time.

 

Стаття викликала резонанс в Україні. Керівник Офісу президента Андрій Єрмак спочатку оприлюднив у соцмережах посилання на цю публікацію, але потім, ймовірно прочитавши про що у ній йдеться, видалив допис.

 

Як інформує Україна молода, інтерв'ю з українським президентом, а також думки анонімних співрозмовників з оточення Зеленського оприлюднено на сайті Time у понеділок.

 

Усі вони розповіли про ситуацію на фронті та перспективи завершення війни, проблеми з мобілізацією та корупцією в Україні. А також про втому Заходу від війни в Україні та складнощі з отриманням необхідної допомоги.

 

Публікуємо основні тези статті оглядача Time Саймона Шустера та його колег.

 

Зауважимо, що це спілкування викрило суперечності, що існують між главою держави, його радниками та військовими.

 

«Ніхто так не вірить у нашу перемогу, як я. Ніхто».

 

 

Попри останні невдачі на полі бою, Зеленський не має наміру відмовлятися від боротьби чи вести переговори про мир. Навпаки, його непохитна віра в остаточну перемогу України над росією починає турбувати деяких його радників, бо нібито «межує з месіанством».

 

"Він обманює себе, - цитує видання одного з його найближчих помічників, не називаючи його імені. - У нас закінчилися варіанти. Ми не перемагаємо. Але спробуйте йому це сказати".

 

Деякі з його помічників також кажуть, що впертість Зеленського зашкодила зусиллям їхньої команди розробити нову стратегію. Під час обговорень майбутнього цієї війни одне питання залишалося табуйованим - можливість домовитися про мирну угоду з росіянами.

 

Судячи з останніх опитувань, більшість українців не підтримують такий крок, особливо якщо він передбачатиме втрату окупованої території.

 

Володимир Зеленський залишається категорично проти навіть тимчасового перемир'я.

 

"Для нас це означало б залишити цю рану відкритою для майбутніх поколінь, - сказав він інтерв'ю. - Можливо, це заспокоїть когось і всередині нашої країни, і за її межами, але для мене це проблема, тому що ми залишаємося з цією вибухівкою. Ми лише затримуємо її детонацію", - каже президент і твердить, що якщо росіян не зупинити в Україні, бойові дії поширяться за її межі.

 

Тому питання перемир'я залишається табу в команді президента.

 

Один з радників каже, що Зеленський "відчуває себе зрадженим західними союзниками", які "залишили його без засобів для перемоги у війні, а лише для того, щоб вижити в ній".

 

"Третя світова війна може початися в Україні, продовжитися в Ізраїлі, звідти перейти в Азію, а потім вибухнути десь ще", - каже він.

 

Це було його послання у Вашингтоні: допоможіть Україні зупинити війну, поки вона не поширилася, і поки ще не стало надто пізно. Однак його хвилює, що його аудиторія перестала звертати на це увагу, пише Times.

 

"Найстрашніше, що частина світу звикла до війни в Україні, - каже Зеленський. - Втома війною накочується хвилею. Це видно і в Сполучених Штатах, і у Європі".

 

І з початком війни в Ізраїлі намагання утримати світову увагу прикутою до України стало іще складнішим завданням.

 

Видання зазначає, що останній візит Зеленського до Вашингтону, де він виступав перед Конгресом та вів переговори з президентом Байденом, не дав результатів, на які він сподівався. Однак президент України "має намір виграти війну на українських умовах і змінює тактику, щоб досягти цього". Зазначається, також, що Зеленський втратив "звичайний блиск оптимізму, почуття гумору та вміння пожвавити зустріч у військовому кабінеті жартами".

 

"Тепер він приходить, отримує новини, віддає накази і йде", - каже один із давніх членів його команди.

 

                                  Зеленський під час зустрічі із сенаторами США у вересні 2023 року.

 

Чим звільнити Горлівку? Де зброя? Де артилерія? Де новобранці?

 

Журналісти пишуть, що із наближенням зими ситуація ускладнюватиметься - і на фронті, і в тилу.

 

Росіяни вже почали атакувати українську енергетику, й троє високопосадовців розповіли Time, що відключення електроенергії цієї зими, ймовірно, будуть більш серйозними, а реакція людей - не такою поблажливою.

 

"Минулого року люди звинувачували росіян, - каже один із них. - Цього разу вони звинуватять нас - у тому, що ми недостатньо підготувалися".

 

Холод також ускладнить наступ військових, заморозивши лінію фронту принаймні до весни. Але Зеленський відмовляється з цим погодитися.

 

"Заморозити війну для мене означає її програти", – каже він.

 

Помічники Зеленського заявили Time, що очікують серйозних змін - як у їхній військовій стратегії, так і в команді президента. Вони сказали, що варто чекати на звільнення принаймні одного міністра та старшого генерала, відповідального за контрнаступ - через повільний прогрес України на фронті.

 

"Ми не рухаємося вперед", - заявив один із близьких помічників Зеленського і додав, що деякі командири на передовій почали відмовлятися від наказів про наступ, навіть якщо вони надходять безпосередньо з Офісу президента.

 

"Вони просто хочуть сидіти в окопах і тримати лінію фронту, - цитує його Time. - Але ми не можемо виграти війну таким чином".

 

Водночас один зі старших військових офіцерів розповів виданню, що деякі командири не мають іншого вибору, окрім як відмовлятися виконувати накази згори.

 

На початку жовтня, за його словами, політичне керівництво в Києві вимагало проведення операції з "відвоювання" міста Горлівка, стратегічного форпосту на сході України, який росіяни утримують і запекло захищають вже майже десять років. Натомість у відповідь вони почули запитання - "Чим?"

 

"У них немає ані людей, ані зброї, - каже офіцер. - Де зброя? Де артилерія? Де новобранці?"

 

                                                             Захисники Бахмута, березень 2023 р.

 

У деяких родах військ дефіцит особового складу є навіть більшим, ніж дефіцит зброї та боєприпасів. Один із близьких помічників Зеленського сказав Time, що навіть якщо США та їхні союзники дадуть усю зброю, яку обіцяли, "у нас не буде людей, щоб її використати".

 

Великі втрати так сильно потрощили лави українських збройних сил, що призовні комісії були змушені призвати дедалі старших чоловіків, внаслідок чого середній вік солдата в Україні наблизився до 43 років.

 

"Вони вже дорослі чоловіки, і вони не такі вже й здорові, - цитує видання близького помічника Зеленського. - Це Україна, а не Скандинавія".

 

Після того, як у країні активізувався призов на військову службу, соцмережами почали ширитися історії про те, як чоловіків ловлять і відправляють на війну. Водночас ті, у кого є гроші, дають хабарі, щоб цього уникнути.

 

Корупція в системі призову до кінця літа набула такого розмаху, що 11 серпня Зеленський звільнив начальників призовних пунктів у всіх регіонах країни.

 

Це рішення мало продемонструвати його відданість боротьбі з хабарництвом, але мало зворотний результат, сказав Time старший військовий офіцер - оскільки без керівництва мобілізація фактично загальмувала.

 

Звільнених чиновників також виявилося непросто замінити, зокрема через те, що репутація призовних пунктів була заплямована.

 

"Хто захоче піти на цю роботу? - цитує видання офіцера. - Це як повісити на спині табличку з написом "Корупціонер".

 

«Крадуть так, наче завтра кінець світу»

 

Фактом є й те, що останніми місяцями питання корупції погіршило відносини Зеленського з багатьма його союзниками, пише Time.

 

Напередодні останнього візиту Зеленського до Вашингтону Білий дім підготував для України список антикорупційних реформ - і, за словами одного з помічників Зеленського, вони були спрямовані на саму верхівку державної ієрархії.

 

"Це не були пропозиції, - цитує видання іншого радника президента. - Це були умови".

 

Щоб послабити занепокоєння американців, Зеленський пішов на кілька рішучих кроків. На початку вересня він звільнив свого міністра оборони Олексія Резнікова, члена його найближчого оточення, який опинився у центрі корупційного скандалу через закупівлі в його міністерстві.

 

 

Утім два радники президента сказали виданню, що він особисто не був причетний до хабарництва. "Але він не зміг підтримувати порядок у своєму міністерстві", - сказав один із них.

 

На тлі цих скандалів президент дав суворий наказ своїм співробітникам уникати найменшого натяку на самозбагачення. "Не купуйте нічого. Не беріть відпустки. Просто сидіть за своїм столом, мовчіть і працюйте", – описує його настанови один із співробітників.

 

Серед усього тиску, спрямованого на викорінення корупції, чиновники в Україні мали б двічі подумати, перш ніж брати хабаря чи привласнювати державні кошти, пише Time - але на практиці усе виявилося трохи інакше.

 

"Люди крадуть так, наче завтра кінець світу", - сказав виданню один із радників президента.

 

Сам Зеленський в інтерв'ю також визнав серйозність проблему і загрозу, яку вона становить для морального стану в Україні та її відносин з іноземними партнерами. Боротьба з корупцією, запевнив він, є одним із його головних пріоритетів.

 

Водночас він припустив, що деякі іноземні союзники мають схильність перебільшувати проблему, оскільки це дає їм привід припинити фінансову підтримку.

 

"Те, що вони прикривають свою неспроможність допомогти Україні, вкидаючи ці звинувачення, - неправильно", - зазначив він.

 

Американське видання також згадує випадок із радником Зеленського з питань економічної та енергетичної політики Ростиславом Шурмою.

 

Журналістське розслідування виявило, що його брат є співвласником двох компаній сонячної енергетики, які мають електростанції на півдні України. Але навіть після того, як росіяни окупували цю частину країни, відрізавши її від української енергомережі, компанії продовжували отримувати державні платежі за вироблену електроенергію.

 

НАБУ почало розслідування щодо Шурми та його брата, але Зеленський не тільки не відсторонив свого радника на період розслідування, але й узяв його з собою у поїздку до Вашингтона, пише Time.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Миру з рф не буде до повної деокупації української землі