Генерал Віктор Муженко, який був начальником Генштабу - головнокомандувачем ЗСУ у 2014−2019 роках, розповів про перші дні війни в Україні. Він зазначив, що сьогодні є багато питань щодо стрімкого просування російської армії у ті дні на Півдні та висадки десанту в Гостомелі Київської області.
Як інформує Україна молода, про це він повідомив у інтерв´ю газеті «Факти».
На запитання журналістки, як росіянам так швидко вдалося зайти на південь країни, Віктор Муженко відповів, що його також цікавить це запитання, оскільки у 2017 році проводилася стратегічна командно-штабна гра, де розігрували сценарії можливої повномасштабної агресії російської федерації й моделювали відповідні дії.
«Ми не помилилися у своїх прогнозах, але дещо іншою моделювалась ситуація на півдні. 24 лютого я прибув на головний пункт управління. Десь ближче до обіду вже стало відомо про всі напрямки вторгнення російських військ. Вони збіглися з тими прогнозами та оцінками, які ми зробили під час розробки тієї командно-штабної гри. Ми їх зупинили на тих ділянках, на яких зупиняли при моделюванні відповідних бойових дій.
Ми розуміли дії росіян. Навіть за чисельністю угруповання, яке могло зайти в Україну. На тій грі ми оцінили кількість у 176−180 тисяч. Приблизно стільки зайшло й 24 лютого. Результати моделювання наших дій були покладені в основу стратегічного замислу застосування Збройних Сил, який був відпрацьований у 2018 році. Але щодо півдня, ми не передбачали, що росіяни можуть зайти через перешийки», – пояснив Муженко.
Він також повідомив, що за цим фактом ДБР порушило кримінальну справу.
«20 лютого цього року я був на допиті. До того в допитах була пауза тривалістю в рік. Мене дуже здивувало, що я одним з перших зі Збройних Сил був викликаний. Одне з питань до мене було, чи існували певні плани й чому так трапилося. Плани існували. А що трапилося, треба розібратися», – говорить генерал.
«Ще момент. Як трапилося, що російський десант висадився в аеропорту Гостомеля? Відповіді не було. А де засоби протиповітряної оборони, які мали стояти вздовж узбережжя Київського моря з однієї сторони в постійному режимі чергування? Вони ж були там, а інші б виходили при загрозі? Я знав, що був створений так званий «шилочний дивізіон» протиповітряної оборони, який стояв по лівому берегу водосховища. Це ж було передбачено цими замислами. До 2019 року там завжди проводили перевірки та тренування. Коли їх зняли? Чому їх не було? Як готували? Дуже багато запитань», – зауважує Муженко.
24 лютого 2022 року головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний оприлюднив фото, де він разом з генералом Віктором Муженком працює над картами в Генштабі
Генерал Муженко, який з перших годин вторгнення прибув у Генштаб на допомогу командуванню ЗСУ, також повідомив, що з середини квітня за вказівкою Зеленського його «попросили» покинути пункт управління Генштабу.
«Не знаю, кому я створив незручності. Може, тим, що категорично не сприймав перемовини з ворогом, які тоді вели. Можливо, позбавляв когось певного комфорту прийняття рішень або опосередковано впливав на якісь рішення», – говорить Віктор Муженко.
«Ми втрималися завдяки лідерству, самостійності й ініціативності командирів низової ланки — рот, батальйонів до комбригів включно, а в деякі моменти й волі командирів вищої ланки. Мабуть, це був результат підготовки й нашого досвіду з 2014 по 2022 рік, коли ми тактичну ініціативу віддавали командирам», – пояснює військовий.
Як відомо, російські війська в результаті повітряної атаки на аеропорт Гостомель під Києвом спалили один з найбільших та найпотужніших літаків у світі українського виробництва АН-225 «Мрія».
В ході нападу росії на Україну на аеродром в Гостомелі під Києвом висадився десант противника. Згодом українські захисники відбили аеропорт Гостомеля Київської області в російських окупантів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці хочуть знати відповідальних за прорахунки перших днів вторгнення рф.