Мовний омбудсмен Тарас Кремінь розкритикував скандальну заяву речниці президента Юлії Мендель щодо «української російської мови».
«Заява прес-секретаря президента України Юлії Мендель щодо необхідності «демонополізувати російську мову» і визнати наявність у нашій країні «української російської мови» не відповідає Основному закону нашої держави і суперечить переконанням фахівців у цьому питанні», - із обуренням заявив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Як інформує УМ, про це сказав мовний омбудсмен у прямому ефірі телеканалу «Прямий» в понеділок, 5 квітня.
Він зазначив, що поняття Мендель про «кодифікацію російської мови» в Україні жодним чином не збігається з поняттями, які висловлював професор Юрій Ковалів, колишній науковий керівник Мендель під час написання нею наукової дисертації.
«Заява Мендель – жодним чином не корелює навіть із позицією Тімоті Снайдера (історик, професор Єльського університету, фахівець в історії Східної Європи - УМ), який уперше в 2019 році запропонував говорити про варіант "української російської мови», - наголосив мовний омбудсмен.
Він роз'яснив, що варіант упровадження «української російської» неможливий, оскільки він, на його думку, від самого початку є безперспективним.
«Кодифікатором російської мови у світі є Російська Федерація, відповідно поняття кодифікації російської мови в Україні неможливе... Тому я жодним чином не поділяю таких заяв і вважаю їх такими, які не мають жодних перспектив. Водночас хочу додати, що стаття 10 Конституції України, якій буде 25 років, визначає, що єдиною державною мовою в Україні є українська. Якщо хтось переживає за мову нацменшин і корінних народів, їм надано право, умови для кращого розвитку, які визначені Основним законом», - уточнив Кремінь.
Він також наголосив, що «мовне питання» в Україні необхідно закрити раз і назавжди.
«У нас є система освіти. У нас є державна влада, яка зобов'язана сприяти розвитку і функціонуванню української мови як державної. Зрештою, у нас є зовнішні загрози. Адже ми прекрасно знаємо, що "руський мир" приходить не тільки через поребрик, він приходить, зокрема, з проведенням конкурсу Тараса Шевченка в місті Києві (конкурс, організатори якого називали Шевченка російсько-українським поетом, - УМ.), мережею "руського миру" та кабінетами "Росспівробітництва" в різних куточках України. Появою маргінальних громадських об'єднань та організацій, які говорять про так звані утиски прав національних меншин і корінних народів. Потрібно працювати. Потрібно ефективно займатися державною мовною політикою», - зазначив Тарас Кремінь.
Крім того, омбудсмен наголосив на необхідності створювати кращі умови для інформаційного захисту України, а також пам'ятати про гібридну війну: «Нам потрібно піднятися над своїми політичними "діячами", в лапках, які сьогодні заговорюють «мовне питання», не розробляючи натомість кращих умов для розвитку української мови».
Нагадаємо, що днями прес-секретар президента Юлія Мендель в ефірі телеканалу «Дом» заявила про необхідність визнати наявність у нашій країні «української російської мови». Також вона закликала українців позбавити Росію статусу «монополіста» на російську мову і провести її «демонополізацію».