В'ятрович прийшов на допит у ДБР через міжнародні заходи пам’яті Голодомору

12:25, 28.04.2020
В'ятрович прийшов на допит у ДБР через міжнародні заходи пам’яті Голодомору

В"ятрович викликаний на допит як свідок

Народний депутат від фракції “Європейська солідарність” Володимир В’ятрович 28 квітня прийшов на допит у Державне бюро розслідувань у справі щодо організації міжнародного форуму пам’яті Голодомору. Державне бюро розслідувань кваліфікує організацію міжнародного форуму “Україна пам’ятає, світ визнає” до 85-х роковин Голодомору у 2018 році як “зловживання службовим становищем”, погрожуючи йому 5-8 роками в’язниці. 
 
 
Ще раніше нардеп назвав справу “абсурдною” та такою, що “є складовою тиску проти людей, що системно відстоюють українські національні інтереси України”.
 

"Я сьогодні тут, викликаний на допит у ще одній справі, яка, очевидно, дуже сподобається Російській Федерації – справі організації Міжнародного форуму пам'яті жертв Голодомору в 2018 році. Я тут для того, щоб почути, в чому зловживання влади у спробах розповісти Україні і світові правду про Голодомор. Я тут для того, щоб зрозуміти, на що витрачаються наші кошти в цій структурі, яка гордо називається Державне бюро розслідувань", - сказав В'ятрович журналістам на брифінгу перед допитом.

 

На думку депутата, не випадково він отримав виклик на допит за два дні після того, як звернувся до суду, оскаржуючи бездіяльність ДБР, яке "не хотіло помічати державної зради в діях пана Єрмака і пана Кучми, які підписали відповідні документи в Мінську, по суті легалізуючи терористичні організації, так звані "ЛНР" і "ДНР", по суті, виводячи Росію зі стану учасника війни проти України в міжнародного спостерігача".

 

В'ятрович додав, що буде відповідати на запитання слідчих і надавати інформацію, якою володіє, "аби показати, що здійснювалося для того, аби відстояти право українців розповідати і собі, і світові про Голодомор".

 

"У цій справі я викликаний на допит як свідок, але у справі щодо зловживання владою відомого мені Володимира В'ятровича", - зауважив депутат.


До будівлі ДБР також прибули колеги В'ятровича по фракції. Зокрема, підтримати ексголову УІНП прийшли Софія Федина, Ростислав Павленко, Михайло Бондар.

 

 

Водночас ряд українських громадських організацій та Світовий конгрес українців оприлюднили відкрите звернення до Державного бюро розслідувань (ДБР), висловивши занепокоєння заявою ексголови Українського інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича щодо його переслідування.

 

"Громадський комітет з вшанування пам’яті жертв Голодомору- геноциду 1932-33 років, громадська організація "Всеукраїнська правозахисна організація "Меморіал“ імені Василя Стуса" та Світовий конгрес українців занепокоєні заявою народного депутата Володимира В’ятровича про його переслідування як колишнього голови Українського інституту національної пам’яті за організацію ним у 2018 році міжнародного форуму “Україна пам’ятає, світ визнає!”, присвяченого 85-роковинам Голодомору - геноциду української нації", - йдеться у зверненні, яке розмістив перший віцепрезидент Світового конгресу українців, співголова Громадського комітету із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932-22 рр. Стефан Романів у Facebook..

 

Підписанти зауважують, що ДБР розпочало розслідування за листом "політика, відомого своїми зневажливими заявами щодо теми Голодомору та національної пам’яті українців", який публічно називає В’ятровича своїм політичним опонентом.


"Закликаємо ДБР не стати інструментом у політичних замовленнях антиукраїнських сил, які піднімають голову останнім часом, і не спричинитися до згортання наукових досліджень про злочин геноциду української нації", - йдеться у зверненні.

 

Як підкреслюється у документі, Голодомор визнали злочином багато країн, а трагедії такого рівня і такого значення для масової свідомості нації є одним з базових елементів національної пам’яті.

 

"На державному рівні вшановують пам’ять жертв Голокосту в Державі Ізраїль, жертв інших масових убивств у країнах, які постраждали. Натомість в Україні вшанування жертв Голодомору-геноциду з залученням державних коштів знову стало можливим лише після перемоги Революції гідності", - підкреслюють підписанти.

 

Вони наголошують, що Громадський комітет із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932-33 років виступив співорганізатором державно-громадських заходів пам’яті до 85-х роковин Голодомору. Міжнародний форум “Україна пам’ятає, світ визнає!” відбувся на високому науковому, представницькому та організаційному рівні. Серед доповідачів було 32 українські та 20 іноземних дослідників теми Голодомору, ряд представників іноземних країн, СКУ, керівники європейських інституцій національної пам’яті, представники українських та закордонних медіа.

 

Одночасно меморіальні заходи відбулися у більш як 80 містах в Австралії, Канаді, США, Японії, Китаї, Португалії, Італії, Угорщині, Чехії та інших країнах, нагадують автори звернення.

 

Серед підписантів - співголови Громадського комітету із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932-33 років Ігор Юхновський, Іван Васюник і Стефан Романів, заступник голови Всеукраїнської правозахисної організації “Меморіал” ім. В.Стуса Іван Окоєв, архієрей Православної церкви України, архієпископ Чернігівський і Ніжинський, речник Священного Синоду Євстратій (Зоря), письменниця, лауреат Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка Оксана Забужко, представник України в Раді ООН із прав людини з 2006 по 2010 рр. Володимир Василенко, міністр культури і туризму України у 2007–2010 роках; Василь Вовкун, міністр освіти і науки України у 2014-2016 рр. Сергій Квіт та ін.


Як повідомляла УМ, 15 квітня В’ятрович повідомив, що його викликають на допит у ДБР як свідка в ініційованій нардепом від “Слуги народу” Максимом Бужанським справі щодо проведення міжнародного форуму, присвяченого 85-м роковинам пам’яті жертв Голодомору.

 

Раніше, в листопаді 2019 року, Бужанський повідомив у телеграмі, що звернувся до правоохоронців із заявою, в якій стверджує, що ексголова Інституту національної пам’яті, а пізніше народний депутат від “ЄС” Володимир В’ятрович нібито присвоїв частину грошей Інституту, витрачених на проведення міжнародного форуму пам’яті жертв Голодомору.