Поблизу Алчевська вибухнула окупована шахта: 5 гірників загинули, ще 12 під завалами

18:53, 26.04.2019
Поблизу Алчевська вибухнула окупована шахта: 5 гірників загинули, ще 12 під завалами

Потрібного обладнання для порятунку гірників у так званій ЛНР немає (фото: facebook.com/mark.spirin.3)

На шахті "Східкарбон", в 14 кілометрах від Алчевська, в Лутугінському районі Луганської області сталася аварія, внаслідок якої загинули щонайменше 5 гірників. 
 
Аварія сталася ще в четвер 25 квітня - там пролунали близько 5 вибухів і почалася пожежа.
 
У цей момент на зміні в забої перебували 20 людей.
 
Троє піднялися одразу, інші 17 залишалися під завалами близько доби. Так зване МНС окупантів повідомило, що наразі з-під завалів дістали 5 гірників - вони загинули.
 
Ще 12 залишаються під завалами.
 
Водночас theБабель з посиланням на місцевих мешканців пише про те, що тіла всіх 17 дістали з під-завалів - всі вони загинули.
 
Як зазначає видання, потрібного обладнання для порятунку гірників у так званій ЛНР немає. До рятувальників з підконтрольної Україні території керівництво шахти не зверталося, але попросило допомоги в рятувальників Росії.
 
Як повідомили theБабель місцеві жителі, протягом дня 25 квітня на шахті пролунали кілька потужних вибухів. Їх було добре чути в навколишніх селищах Юр'ївка і Біле. Після цього спалахнула пожежа, з якою довго не могли впоратися.
 
фото: facebook.com/mark.spirin.3
 
На момент аварії в шахті перебували 20 людей, 17 гірників працювали під землею, троє піднімалися на поверхню. Більшість - із сусідніх міст Алчевська і Перевальська, декілька чоловіків із селища Біле. Троє гірників одразу вийшли на поверхню.
 
До півдня 26 квітня рятувальники виявили тіла чотирьох загиблих шахтарів. В одному з місцевих пабліків у соцмережах опублікували імена двох загиблих: Ткач Дмитро Васильович, 1975 року народження, і Кальчук Сергій Петрович, 1985 року народження.
 
У так званому МНС самопроголошеної ЛНР повідомляють, що ситуація на шахті критична. Крім обваленої породи, вибух пошкодив витяжку та вентиляційні канали. Зараз рятувальники укріплюють стінки штольні та розбирають завали, щоб дістатися до тих гірників, які залишилися під землею.
 
У самопроголошеній ЛНР визнали, що їм не вистачає рятувального обладнання, тому вони звернулися по допомогу до рятувальників Росії. Уранці 26 квітня на місце аварії приїхав загін МНС Росії з міста Шахти Ростовської області.
 
Рятувальники привезли спеціальне обладнання для очищення аварійної ділянки від метану.
 
"Часу минуло багато. Ударна хвиля, вибух був великої потужності", - сказав заступник командира загону ВГРЗ Ростовської області Павло Бек.
 
Голова профспілки гірників України Михайло Волинець заявив, що до українських рятувальників на підконтрольній території керівництво шахти не зверталося.
 
"Вони звернулися до МНС Росії, в місто за 200 кілометрів від місця аварії, хоча поруч, у Лисичанську, є загін, який міг би надати допомогу".
 
фото: ВКонтакте / public82912891
 
Заступник глави Міністерства тимчасово окупованих територій Георгій Тука заявив, що відомство планує виплатити компенсації сім'ям загиблих гірників. 
 
"Ми поділяємо позицію про підтримку громадян України, які опинилися у складних умовах, тим більше на окупованих територіях", - заявив він і пообіцяв провести з цієї теми спільну з іншими відомствами нараду.
 
Міні-шахта "Східкарбон" розташована на території шахтодільниці №7 "Білянка", біля селища Юр'ївка Лутугинського району Луганської області, за 3 кілометри від траси Луганськ - Алчевськ, 30 кілометрів від Луганська і 14 від Алчевська. 
 
Колись тут була велика шахта "Центральна Білянка", пізніше її закрили і в 2010 році виставили на торги за 200 тисяч гривень. Її купили три співзасновники: Сергій Ліщина, Володимир Базилевський і Володимир Вольман.
 
Роботу старої шахти вони не відновили, а на її ділянці збудували фактично копанку - "Східкарбон". Місцеві жителі розповідають, що на шахті не було навіть датчиків метану, які могли б запобігти вибуху. Вугілля в ній добувають із стовбурів закритої в 2010 році шахти. У 2014 році в Лутугинському районі почалися бойові дії, і шахта зупинилася.
 
Її законсервували і підтримували, викачуючи воду. У січні минулого року глава самопроголошеної ЛНР Леонід Пасічник наказав відкрити шахту і розпочати видобувати вугілля, щоб поповнювати бюджет окупованої території. 
 
Загалом на шахті працюють 115 осіб. У 2018 році вона принесла 8 мільйонів гривень прибутку, заплативши у ЛНР 2 мільйони рублів податків. На шахті видобули 30 тисяч тонн вугілля за рік, що дуже мало в порівнянні зі звичайними і великими шахтами. Наприклад, на шахті "Білоріченська" видобували 100 тисяч тонн на місяць. Вугілля з шахти використовують на Алчевському меткомбінаті, а також на окупованих заводах Макіївки і Єнакієвого.
 
Як повідомляла "УМ", у Чехії в результаті вибуху на шахті загинули 15 гірняків.