Апеляційний суд Києва відпустив з арешту комбата «Айдару» Валентина Лихоліта («Батю») на поруки народних депутатів Семена Семенченка та Єгора Соболєва (фракція «Самопоміч»», Ігоря Мосійчука та Андрія Лозового («Радикальна партія»).
Про це заявив головуючий на засіданні суддя Апеляційного суду.
В ході судового засідання Лихоліт зобов'язався неухильно брати участь у слідчих діях.
Прокурор заявив, що не проти зміни запобіжного заходу.Свою думку змінив після того, колидізнався про наявність в обвинуваченого нагород від Президента Петра Порошенка.
Підозоюваний Батя разом із нардепами та Генеральним прокурором України Юрієм Луценком перебували у Печерському суді на Хрещатику. Засідання проводилося в режимі відеоконференції між Апеляційним судом Києва і Печерським райсудом Києва, де від вечора п’ятниці знаходився Лихоліт.
За що судидять Лихоліта? Комбату "Айдару" інкримінують бандитизм, створення злочинної групи серед бійців «Айдара», викрадення людей з позбавленням їх волі і т.д. У сукупності йому загрожує до 15 років позбавлення волі.
Заявниками і потерпілими по даній справі є мер Сєверодонецька екс-регіонал Валентин Казаков та його заступник та інші особи, які підтримують сепаратизм.
Валентин Казаков здавав бойовикам ДНР оргтехніку та кабінети в будівлі виконкому Сєвєродонецької міськради. Також звинувачував українських військових в обстрілі міста. Свого часу він побував під арештом батальйону «Айдар» після звільнення міста, а потім повернувся в своє крісло. Тепер Казаков з сепаратиста перекваліфікувався на патріота-українця, адже Сєвєродонецьк тепер знову українське місто, а не під ДНР.
Валентин Лихоліт із депутатами майже шість годин чекали на позачергове засідання Апеляційного суду. «Ніде не можуть знати судді», – пояснював Семен Семенченко. Тим часом біля суду чергувало майже 20 автобусів із поліцією і спецназом. Упродовж дня вони мирно несли службу, не перешкоджаючи активістам. Та вже ввечері не пропускали людей у зал суду.
Пізніше з'ясувалося, що охорона активізувалася перед прибуттям до суду генпрокурора Юрія Луценка. Ще кілька годин перед тим в ефірі телеканалу «112» Луценко заявив, що депутатам, які заблокували Печерський суд, краще зосередитися на законі про амністію.
«Народні депутати, які творять піар навколо суду, повинні були зосередитися на законі про амністію, який я ініціював у ВР і провів у першому читанні. Цей закон передбачає амністію всіх бійців Збройних сил і добровольчих батальйонів, які в складних умовах повинні були організувати оборону країни. У другому читанні цей закон досі не прийнято. Я б переніс активність депутатів до стін Верховної Ради»,– зазначив Луценко.
Однак вже ближче до вечора генпрокурор, як і військовий прокурор, змінив думку, і сам приїхав «творити піар навколо суду» над Лихотілом. Надто великого розголосу набрала справа. Семенченко регулярно виходив із залу суду до активістів, і передавав "привіт" Юрію Луценку. Напевне, це теж вплинуло на думку генпрокурора.
Лихоліту та активістам Луценко пояснив ситуацію з позовом мера-сепаратиста Северодонецька Казакова : "Якби бійці вчинили насильство по відношенню до дружини, дочки, дітей - мене б тут не було. Те, що ви у них забрали автомобіль, в цивільному житті розцінюється як грабіж, а в прифронтовій смузі і в цих обставинах - слідство повинно буде ще раз попрацювати над матеріалами. Я готовий пред'явити такі звинувачення бійцям паралельно з обвинуваченням цим керівникам місцевого самоврядування в сепаратизмі".
Валентин Лихоліт у суді розповідав Луценкові про несправедливість свого затримання і висловив позицію, що клопотання прокурорів про арешт на два місяці сфабриковано.
Нагадаємо, головна військова прокуратура підозрює комбата «Айдара» Лихоліта в мародерстві, керівництві бандою, крадіжці автомобілів і погрозі вбивства правоохоронців.
Сам Лихоліт лише сміється з таких звинувачень. «Прокурори і суддя думають, що я зранку прокидаюся і думаю, в кого мобільний вкрасти. Вони навіть не уявляють, що таке воювати на Донбасі. Скільки ночей я не спав, відправляючи наших вбитих хлопців додому. Я воював проти сепаратистів. І вважаю, що ті, хто були сепаратистами, а тоді стали українці, дуже небезпечні, від них не знати, чого чекати. Всіх сепаратистів треба розстрілювати», – чекаючи на суд, вголос розмірковував Лихоліт і натаякав, як треба розправитися з мером-сепаратистом Казаковим.
У п’ятницю Печерський районний суд Києва обрав Валентину Лихоліту запобіжний захід тримання під вартою два місяці. Це дуже обурило нардепів та активістів, які весь час блокували Печерський суд і не давали вивезти Лихоліта із суду.
Вранці ветерани АТО з колишніх батальонів «Донбас», «Азов» і «Київська Русь» перекрили Хрещатик, встановили посеред дороги військовий намет і збиратися «протестувати надовго», запасаючись бутербродами, водою і печивом.
Паралельно з розбиванням намету на Хрещатику 10 автомобілів влаштували автопробіг до будинку Петра Порошенка у Кончі-Заспі, щобпришвидшити розгляд справи колишнього начальника штабу батальйону «Айдар» Валентина Лихоліта.У селі Козин маєток Порошенка посилено охороняла Нацгвардія у бронежилетах, ворота перекрили великим автобусом.
Учасники акції висловили обурення такою значною охороною, сказали кілька промов на підтримку справедливого судового розгляду у справі Лихолітаі поїхали від маєтку.Акціятривала близько 30 хвилин, передає УНІАН.
Поки тривало засідання, під судом на Хрещатику зібралося більше сотні ветеранів АТО та активістів, які не мали наміру розходитися до звільнення Баті. Російські журналісти вже встигли акцію підтримки Баті назвати "військовим повстанням".