Гранти на переробку: 20 підприємств отримають до 85 млн грн на розвиток виробництва
Гранти на розвиток переробної галузі виграли ще 20 українських підприємств – вони отримають загалом 84,9 млн. >>
Баштанними культурами засіяно близько тисячі гектарів. (Фото з відкритих джерел)
Площі полів під кавунами та динями є найменшими за всю історію в Україні цього року. Баштани є вдвічі меншими від тих, які були перед повномасштабним вторгненням.
Як інформує Україна молода, про це пише LIGA.net.
Зазначається, що 2024 року кавуни й дині в Україні вирощують на 30 тис. га – це менше, ніж у 2022 році (33,9 тис. га). Тоді як у 2021 році на баштанні припадало 61,8 тис. га.
Попри те, що збирання кавунів цього року розпочалося на кілька тижнів раніше – із середини червня – на початку сезону в супермаркетах були представлені переважно імпортні кавуни.
Утім, імпортні кавуни дорожчі за українські. Так, на початку цього тижня в одній із торговельних мереж продавали італійські кавуни за ціною 50 грн за кг, тоді як у Києві роздрібні ціни на українські кавуни становлять 23-25 грн за кг.
Оптовики заявляють про їхню закупівлю навіть за 10 грн.
Серед причин скорочення площ під баштанними називають той факт, що російська окупація знищила майже все, пов'язане з кавунами й динями на Херсонщині – системи іригації, логістики. Також немає найдешевшого транспортування кавунів Дніпром.
Ще однією причиною підвищення собівартості та меншої врожайності є не завжди вдалі спроби фермерів і господарств, що взялися за вирощування баштанних у нових регіонах.
Також зламано традиційний роздрібний ринок збуту баштанних у великих містах, коли торговці створювали сезонні майданчики з кавунами й динями "навалом" на місцях, де найжвавіший рух пішоходів. Тепер робота цієї системи під питанням – через брак реалізаторів, що пов'язано з мобілізацією.
З іншого боку, дефіцит робить вигіднішим вирощування кавунів, особливо на полях, розташованих відносно недалеко від великих міст – Черкащина, Дніпропетровська, Одеська та Харківська області й навіть Житомирщина, де зміна клімату дозволяє вирощувати баштанні культури.
На початку липня повідомлялося, що на Херсонщині почали збирати врожай.
"Баштанними культурами засіяно близько тисячі гектарів. На полі – киплять роботи, адже триває збір ранніх кавунів. Перші 160 тонн кавунів – зібрано. І згодом українці зможуть придбати херсонські кавуни у різних куточках нашої країни", – розповів начальник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
Нагадаємо, до початку повномасштабного російського вторгнення 34% врожаю баштанних культур в Україні збирали на Херсонщині, частина якої досі окупована. Зокрема, у 2021 році у цьому регіоні зібрали 168,46 тис. тонн баштанних культур з площі 22,5 тис. га.
За даними Херсонської ОВА, через підрив Каховської ГЕС та втрату зрошувальних систем у 2023 році на деокупованій частині області планували зібрати лише 6 тис. тонн кавунів та динь.
Як повідомляла "УМ", на окупованій частині Запорізької області окупанти привласнили географічний бренд "Мелітопольська черешня" - юридично нікчемне "свідоцтво" видав Роспатент.
Гранти на розвиток переробної галузі виграли ще 20 українських підприємств – вони отримають загалом 84,9 млн. >>
Законопроєктом №11090 уряд пропонує поступово підвищити ставки акцизу на тютюнові вироби. >>
Ухвалення закону про підвищення податків буде руйнівним для економіки України. У законі вдалося зняти лише правку про підвищення військового збору для самих військових. >>
Укроборопром наростив чистий дохід на 50% за останні три квартали 2024 року, порівняно з аналогічним періодом минулого року. >>
Другого жовтня 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав євроінтеграційний Закон України «Про виноград, вино та продукти виноградарства», №3928-IX від 22.08.2024, повідомляють у Комітеті з питань аграрної та земельної політики. >>
Запит українських споживачів на власний продукт зростає: Bacota Hills — молодий бренд українського крафтового вина з Поділля, популярність якого стрімко йде вгору. >>