НБУ обмежить карткові перекази між фізособами до 100 тис грн на місяць

19:24, 23.05.2024
НБУ обмежить карткові перекази між фізособами до 100 тис грн на місяць

Обмежувати вхідні транзакції не планують, аби не ускладнювати діяльність, наприклад, волонтерам. (Графіка LIGA.net)

Національний банк України планує запровадити обмеження карткових переказів і запровадження граничних лімітів переказу грошей з карти на карту між фізичними особами.

 

Як інформує Україна молода, про це повідомили журналістам у НБУ, передає LIGA.net. в четвер.

 

Зокрема, йдеться про обмеження, яке буде базуватись на квітневому рішенні РНБО щодо протидії нелегальному гральному бізнесу, його мають намір впровадити впродовж місяця.

 

"Розглядаємо можливість впровадити рамки для вихідних р2р-переказів (так звані операції person-to-person) з рахунків фізосіб в 100 000 грн на місяць та обмежити кількість таких переказів до 30 впродовж місяця. За нашими розрахунками, 95% клієнтів банків цих обмежень навіть не помітять.

 

Натомість проводити тіньові платежі зловмисникам, які користуються картками фізосіб для, наприклад, несплати податків та злочинної діяльності, стане складніше і дорожче", – зазначив на зустрічі зі ЗМІ заступник голови НБУ Дмитро Олійник.

 

Обмежувати вхідні транзакції не планують, аби не ускладнювати діяльність, наприклад, волонтерам. До того ж за наявності підстав та підтверджень ліміти, як виключення, можуть і збільшувати.

 

За даними Нацбанку, обсяги подібних тіньових переказів можуть становити мільярди гривень. Водночас використовуються картки фізосіб, які свідомо надають зловмисникам свої персональні дані для цього. Потім через картки пенсіонерів чи студентів з місячним доходом у кілька тисяч гривень можуть проводити нехарактерні платіжні операції на мільйони гривень за день.

 

"Якщо ці люди свідомо передають свої персональні дані щодо карток для незаконної діяльності, то скажіть, чим вони відрізняються від, наприклад, наркокур'єрів", – зазначив голова НБУ Андрій Пишний.

 

Обмежувати вхідні транзакції не планують, аби не ускладнювати діяльність, наприклад, волонтерам. До того ж за наявності підстав та підтверджень ліміти, як виключення, можуть і збільшувати.

 

З осені 2023 року НБУ фіксує аномальне зростання обсягів р2р-переказів по системі, а також зростання кількості карток, з яких здійснюються такі перекази, та середніх сум переказу в окремих банків-емітентів.

 

Зокрема, один із найбільших банків-емітентів передав інформацію в НБУ щодо виявлених дропів (людей, які за винагороду надають зловмисникам/шахраям доступ до своїх банківських реквізитів: до карток/рахунків, включно з пін-кодами й доступом до інтернет-банкінгу) – це понад 10 000 клієнтів лише за жовтень-грудень 2023 року. Інший банк виявив понад 4000 скомпрометованих карток за цей самий період.

 

Так, за оцінками аналітиків CASE Україна, держава втрачає орієнтовно не менше 100 млрд грн на рік через схеми з ПДВ, контрафакт, сірий ринок підакцизних товарів, заробітні плати "у конвертах" тощо.

 

Як повідомляла "УМ", ФОПам в Україні загрожують великі штрафи за торгівлю без використання касових апаратів