Нацбанк попереджає про пошкоджені гривні з окупованих територій

16:33, 27.08.2022
Нацбанк попереджає про пошкоджені гривні з окупованих територій

Такі банкноти — пофарбовані, розрізані або з отворами — не потрібно приймати під час готівкових розрахунків. (Фото НБУ)

Національний банк України попереджає про небезпеку потрапляння в готівковий обіг навмисно пошкоджених гривневих банкнот з тимчасово окупованих територій.

 

Йдеться про гроші, викрадені окупантами або мародерами із захоплених відділень банків. Але перед тим їх навмисно пошкодили працівники банків, щоб ворог не міг ними скористатися.

 

Як інформує Україна молода, про це повідомляє НБУ в соцмережах.

 

Відтак, якщо під час розрахунків вам пропонують пошкоджену банкноту, краще відмовитися та попросити іншу. Доречним також буде повідомити про розповсюджувачів таких банкнот Національній поліції України, щоб зупинити дії зловмисників.

 

Враховуючи проведення воєнних (бойових) дій чи їх можливу загрозу, відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку, банки у разі неможливості вивезти готівку мають здійснити її пошкодження, щоб привести банкноти в неплатіжний стан.

 

Банкноти можуть бути пошкоджені механічним способом (відрізання не менше половини банкноти та її знищення; розрізання навпіл або на три частини; просвердлювання в банкноті трьох або більше отворів) або спеціальними розчинами чи іншими фарбуючими речовинами із зафарбовуванням не менше 50% загальної площі банкноти.

 

Діряві банкноти вже в обігу. На сьогодні до Національного банку надійшли на дослідження від банків вилучені з обігу навмисно пошкоджені банкноти гривні з трьома-чотирма просвердленими отворами.

 

Найімовірніше, йдеться про викрадення такої готівки з відділень українських банків, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях України, та її поширення в готівковому обігу з метою дестабілізації ситуації у фінансовій сфері.

 

Національний банк попереджає бізнес та громадян, що такі банкноти — пофарбовані, розрізані або з отворами — не потрібно приймати під час готівкових розрахунків.

 

Адже ці банкноти — перестали бути платіжним засобом. Банки не мають права здійснювати обмін фізичним та юридичним особам пошкоджених вищезазначеними способами банкнот, а повинні вилучати їх, надсилати Національному банку для дослідження та інформувати про подібні випадки правоохоронні органи.

 

НБУ звернув увагу банків на необхідність вжити додаткові заходи, спрямовані на недопущення потрапляння пошкоджених вищезазначеними способами банкнот до кас банків (зокрема через ПТКС чи банкомати з функцією приймання готівки) та убезпечення громадян від імовірності їхнього використання злочинцями під час готівкових розрахунків.

 

Нацбанк просить громадян та бізнес бути пильними та звертає увагу на можливий ризик втрати коштів у разі отримання під час розрахунків пошкоджених банкнот (з отворами, розрізаних та пофарбованих).

 

НБУ рекомендує не піддаватися на провокації та використовувати під час готівкових розрахунків лише готівку, яка не викликає сумнівів у її справжності чи платіжності.

 

У разі виникнення сумніву громадянам потрібно звертатися в будь-який банк. Пошкоджені банкноти під час дії воєнного стану обміну не підлягають, а вилучаються для подальшого проведення досліджень Національним банком.

 

Підроблені та навмисно пошкоджені банкноти вилучаються без відшкодування їх вартості. Про вилучення з обігу таких банкнот інформуються правоохоронні органи, які здійснюватимуть відповідні розслідування.

 

Як повідомляла "УМ", НБУ присвятив монети партнерам України у війні.