«Ноосфера» на «Академіку Вернадському»: український криголам прибув на антарктичну станцію, фото
На антарктичну станцію «Академік Вернадський» прибув український науково-дослідний корабель «Ноосфера». >>
Найбільший у світі айсберг знову почав пливти — рік він був у пастці виру. (Фото: CPL PHIL DYE RAF)
Айсберг під назвою A23a, який є найбільшим та найстарішим у світі, знову почав рухатися. Він майже рік пробув у пастці виру.
Як інформує УМ, про це повідомила Британська антарктична служба (BAS).
Айсберг площею 3 800 квадратних кілометрів (для порівняння площа Києва — 839 квадратних кілометрів) і товщиною 400 метрів відколовся від Антарктиди в 1986 році, але незабаром застряг біля узбережжя на дні моря Ведделла. Там він залишався нерухомим понад 30 років. Зараз його вага майже трильйон тонн.
Айсберг почав рухатися на північ у 2020 році, але з весни 2024 року крутився на місці — його спіймав обертовий стовп води біля Південних Оркнейських островів.
Дослідники очікують, що A23a продовжить свій шлях у Південний океан слідом за Антарктичною циркумполярною течією, яка, ймовірно, приведе його до субантарктичного острова Південна Джорджія. Там він зіткнеться з більш теплою водою і розпадеться на менші айсберги та з часом розтане.
«Дуже приємно бачити A23a знову в русі після періодів застрягання. Нам цікаво дізнатися, чи піде він тим же шляхом, що й інші великі айсберги, що відкололися біля Антарктиди. І що важливіше, який вплив це матиме на місцеву екосистему», — прокоментував океанограф з Британської антарктичної служби Ендрю Меєрс.
Рік тому вчені зробили перші фотографії айсберга, спостерігаючи за тим, як антарктичні екосистеми та морський лід впливають на глобальні океанські цикли вуглецю та поживних речовин, а також збирали дані поряд із величезним айсбергом.
За словами біогеохіміка Лаури Тейлор, гігантські айсберги можуть забезпечувати поживними речовинами води, через які вони проходять, і цим створювати процвітаючі екосистеми в менш продуктивних районах.
Науковці виявили, що тепла вода проникає всередину льодовика Судного дня в Антарктиді та пришвидшує його танення. Якщо він розтане, це підніме рівень Світового океану більш ніж на пів метра та дестабілізує сусідні льодовики, а це, своєю чергою, може призвести до підвищення рівня Світового океану на три метри.
Наразі Антарктиду оточує менше морського льоду, ніж будь-коли з кінця 1970-х, відколи почали використовувати супутники для його вимірювання.
Як повідомляла УМ, в Антарктиді відколовся айсберг у п'ять разів більший за Київ.
На антарктичну станцію «Академік Вернадський» прибув український науково-дослідний корабель «Ноосфера». >>
Серйозну вразливість у безпеці нейромереж виявили дослідники: вони показали, що моделі штучного інтелекту можна красти, аналізуючи електромагнітні сигнали пристроїв, на яких вони працюють. >>
Перший в країні словник термінів, присвячений штучному інтелекту, презентувало Міністерство цифрової трансформації України. >>
Дослідники виявили 27 нових видів ссавців, риб, земноводних та метеликівУ джунглях Перу. Пошуки відбувалися у віддаленому густонаселеному регіоні, де науковці не очікували знайти значного біорізноманіття. >>
Шукаючи собі пару горбатий кит подолав понад 13 тисяч кілометрів від Колумбії до Занзібару - це рекордна відстань для цього виду. >>
Новий знімок спіральної галактики IC 3225 .зробив легендарний телескоп «Хаббл». >>