Національний заповідник «Гетьманська столиця» традиційно провів щорічний дитячий творчий конкурс «РОЗУМфест», названий на честь гетьмана України Кирила Розумовського (1750—1764), життя та діяльність якого тісно пов’язані з Батурином.
Основною метою конкурсу є популяризація державної діяльності гетьмана Кирила Розумовського, розкриття внеску його родини в культурну спадщину України та Європи.
Також актуальною залишається тема історії гетьманської столиці Батурина часів Дем’яна Ігнатовича, Івана Самойловича та Івана Мазепи.
«Конкурс «РОЗУМфест» проходить з 2017 року. Він бачив пандемію, не припиняється в період повномасштабного вторгнення; змінив формат (з офлайн на онлайн), але не змінив мету, — коментує Тетяна Кербут, генеральний директор Національного заповідника «Гетьманська столиця».
— За 9 років участь у конкурсі взяли понад 500 дітей з різних областей України. Кожна дитяча робота вражає, тому для журі завжди важко обрати призерів. Визначаючи переможців, ми керуємося передусім оригінальністю ідеї, розкриттям теми роботи, творчим підходом дитини. Я дякую кожному учаснику «РОЗУМфесту» за талановиті роботи та любов до історії України. Радію, що маємо таке усвідомлене молоде покоління — майбутнє нашої держави».
Цьогорічний конкурс присвячений 400-й річниці заснування міста Батурина, 315-й річниці Конституції Пилипа Орлика, 275-й річниці обрання на гетьманство Кирила Розумовського. Участь взяли 244 юні таланти з 14 областей України.
До оцінювання робіт долучилися представники родини Розумовських — Грегорі Фабре та Томас Міхальські, які завітали в Батурин у день оголошення переможців.
Також представлені роботи оцінювали працівники Національного заповідника «Гетьманська столиця» на чолі з генеральним директором Тетяною Кербут, представники БФ Надії Вовк «Берегиня» на чолі із засновницею, а також українська письменниця Оксана Зененко.
«РОЗУМфест» знову надав можливість дітям втілити творчі ідеї та продемонструвати вміння, котрі нагадають усьому світові, що українці є незламною нацією, гідними нащадками козаків та гетьманів.
Гран-прі конкурсу отримали Жанна Оксінь, Крістіна Костярко, Анастасія Алілуєнко, Владислава Дончак і Дар’я Макаренко. Особливу відзнаку від родини Розумовських отримала Анна Панамаренко. Бренд «Сумна вівця» для переможців конкурсу надав «Історичні кальовки».
Виставка робіт учасників конкурсу представлена для огляду в Палаці гетьмана Кирила Розумовського, який входить до Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» в Батурині Чернігівської області.