У Німеччині під час огляду старого бомбосховища ткацької фабрики у Грефенбройху німецькі дослідники раптом натрапили на напис українською.
Як повідомляє видання Amal Berlin Ukraine (Амаль Берлін Україна), на стіні понад 80 років зберігався перелік з 14 жіночих імен — як виявилось, мешканок сучасної Черкащини з села Мокра Калигірка Звенигородського району.
Пошуки інформації про цих остарбайтерок, яких нацисти у роки Другої світової війни примусово вивезли з України, привели до істориків з громадської організації «Після тиші» — її дослідники збирають онлайн-архів фотографій та історій життя українських остарбайтерів у нацистській Німеччині.
Як розповів «Суспільному» очільник цієї організації, історик Андрій Усач, з темою примусової праці тут працюють не перший рік.
«Найскладніше було ідентифікувати людей. Бо там були тільки прізвища та ініціали», — наголошує пан Андрій. І додає, що дізнатися про долю українок допомогли у сільському музеї Мокрої Калигірки.
За словами завідувачки музею Людмили Дідук, у Мокрій Калигірці кинули клич по всіх населених пунктах цієї громади.
«Зараз триває пошук. Деякі імена вже відкриті, досліджені», — говорить пані Людмила, яка підняла архіви місцевої сільради за 1944—1946 роки та виписала імена тих, кого, ймовірно, вивезли на примусові роботи нацисти.
Біографію інших жінок Людмила Дідук досліджуватиме вже разом з учнями. Для цього у школі, де навчаються діти з шести сіл, організували справжню експедицію.
Школярі опитуватимуть старожилів, щоб урешті знайти інформацію про власниць прізвищ зі стіни німецького бункера.
Допоміг дослідникам і черкаський архів — там знайшли фільтраційні справи трьох дівчат.