Українці, ви просто космос: проєкти школярів та студентів отримали міжнародне визнання

22.01.2025

Сколівські переможниці. (Фото: zaxid.net.)

Старшокласниці сколівської школи №2, що на Львівщині, вдруге здобули перемогу на всеукраїнському конкурсі шкільних космічних експериментів (SSEP) та високу оцінку Національного центру освіти й наук про Землю та космос зі США (NCESSE). 
 
Американське журі обрало для космічних досліджень проєкт під назвою «Виготовлення поліуретанів з відновлюваної сировини для застосування як ізоляційних матеріалів у космонавтиці», над яким працюють 9-класниця Марія Поясник та 10-класниця Христина Яремінець. 
 
Не залишилася без уваги і вчителька Лариса Романишин, яка за сумісництвом є науковою наставницею учениць: минулого року журі нагородило її національною премією Global Teacher Prize Ukraine 2024 у номінації «Вчитель хімії» та половиною мільйона гривень. 
 
«Серед професійних досягнень учительки — перемога її команди в міжнародній програмі шкільних космічних експериментів. Невдовзі вони з учнями на запрошення NASA відвідають космічний центр у Флориді, де на власні очі побачать, як їхня мінілабораторія для дослідження мікрогравітації вирушить на Міжнародну космічну станцію», — зазначено в описі досягнень педагогині, за інформацією від ZAXID.NET.
 
Пані Романишин пояснила, в чому полягає роль їхнього цьогорічного експерименту: «Поліуретани мають пінисту структуру, і їх можна використовувати як теплоізоляційний матеріал. Кожен космічний корабель, який летить на орбіту, несе на борту в обшивці кілька тонн поліуретану. Тому наш проєкт дуже зацікавив американців. А новизна його в тому, що він екологічний, виготовляється з відновлюваної сировини».
 
Поліуретан дійсно може послужити чудовим теплоізоляційним виробом, але його утилізація до цих пір була досить проблематичною.
 
Тому робота сколівських школярок з розробки екологічного утеплювача несе в собі великий потенціал не лише для космічних подорожей, а й для довкілля. 
 
Наприкінці 2025 року винахід запустять у космос, та перед цим його потрібно завершити: Лариса Романишин зауважила, що один з матеріалів для експерименту є досить коштовним — 20 г важливого реактиву коштує 730 доларів — а те, що було видано в політехніці, вже закінчилося. Тож наукова наставниця звертається до потенційних спонсорів, аби вони підтримали проєкт її учениць. 
 
А ТИМ ЧАСОМ...
 
Щороку хакатон NASA Space Apps Challenge відзначає найкращі розробки 10 глобальними нагородами. Після оцінки тисячі проєктів з-поміж 15 тисяч учасників з усього світу журі обрало переможцями саме українців!
 
Проєкт команди NVS-knot з Національного авіаційного університету (Київ) використовує дані спостереження Землі для ухвалення рішень у сільському господарстві: він враховує прогнози погоди та інформацію про стан ґрунтів від супутників.
 
За що й отримав відзнаку за найбільший потенціал покращення життя на Землі та у Всесвіті. Нагороду студентам вручатимуть у штаб-квартирі NASA. 
Олеся МАЗУРКОВА