110 років з дня народження канадського скульптора українського походження Лео Мола

18:40, 15.01.2025

Останні роки життя видатний скульптор страждав від хвороби Альцгеймера. Помер Лео Мол в 94 роки.

Лео Мол (англ. Leo Mol; справжнє ім'я Леоні́д Григо́рович Молодожа́нин) - автор пам’ятників Тарасові Шевченку у Вінніпезі, Вашингтоні, Буенос-Айресі, Санкт-Петербурзі, Оттаві і Івано-Франківську.

 

Він створив надгробок Іванові Багряному у Німеччині. Пам’ятник Володимиру Великому у Лондоні – його скульптурний шедевр. Все це – про Лео Мола, або ж Леоніда Молодожанина – видатного канадсько-українського скульптора. Саме цього дня у 1915 році він з’явився на світ в одному з найдревніших міст України – Полонному, що на Хмельниччині.

 

Про це нагадує газета Україна молода.

 

Народився Леонід в сім'ї гончарів Григорія та Ольги Молодожанинів, з одинадцятирічного віку працював удома на батьківському гончарському колесі та моделював із глини. Хлопцю змалку подобалося творити мистецтво власними руками. Леонід був однім з семи дітлахів, що зростали у родині. На жаль, до повноліття дожили тільки троє дітей.

 

У 15 років батьки відпустили хлопця до Відня на навчання. Там Леонід вивчив німецьку, поринув у світ історії світового мистецтва, музики і театру. Паралельно працював у мистецькій студії Вільгельма Фрасса.

 

Наступним вчителем Молодожанина став російський скульптор Матвій Манізер (саме він, між іншим, автор пам’ятників Тарасові Шевченку у Харкові, Києві та Каневі). Він викладав у Ленінградській академії мистецтв, яку українець закінчив у 1941 році.

 

Леонід продовжив навчання у Берлінській академії мистецтв, працював асистентом скульптора Фріца Клімша. Там само у 1942 молодий скульптор зустрів свою майбутню дружину Маргарет Шолтес. З повоєнної Німеччини Молодожанин разом з нею утік в Голандію, осів в одному з невеликих містечок де отримав керівну посаду на маленькій фабриці з виробництва кераміки. Невдовзі підприємство стало приносити прибуток і Леонід зміг оплатити своє останнє навчання – у Гаазькій академії. У 1948 році через блокаду Берліна та страх нової війни, подружжя Молодожанинів вирішило емігрувати у Канаду. Вони прибули туди у грудні того ж року. Щоправда, професія «скульптор» не надто сподобалася міграційному службовцю, який різко відповів українцю, що Канада потребує фермерів, а не художників. Не знав він одного – цей мігрант прославить його країну.

 

 

У Канаді для зручності вимови Леонід змінив своє ім’я та прізвище на «Лео Мол». Грошей у подружжя майже не було – всього 70 доларів. Тож Лео одразу почав шукати роботу. Одного разу він прогулювався центром канадського Вінніпегу, аж раптом побачив магазин церковних товарів «Providence», у вітрині якого стояли фігури релігійних діячів. Він зайшов туди і познайомився з власником. Виявилося, що той теж українець, який саме шукає художника для розпису римо-католицької церкви. Лео запропонував свої послуги. Так він отримав першу роботу у Канаді.

 

Лео Мол оздоблював храми, пізніше став відомий як професіонал роботи з кольоровим склом (90 вітражів його роботи прикрашають греко–католицький собор святих Володимира і Ольги у Вінніпезі) та як скульптор. Подружжя Молів оселилося у Вінніпезі і скоро придбало там власний будинок. Відтоді Вінніпег став новим домом для українця.

 

Світову славу канадському скульптору українського походження принесли пам’ятники відомим особистостям: Тарасові Шевченку (у Вашингтоні, Буенос–Айресі та Санкт–Петербурзі), американському президентові Дуайту Айзенхауеру, канадському прем’єру Джону Діфенбейкеру, понтифікам Павлу VI, Івану XXIII, Івану–Павлу II, королеві Єлизаветі ІІ, кардиналам Сліпому й Тіссерану.

 

Лео Мол отримав небувале визнання. Він був дуже скромною людиною, на перше місце завжди ставив не гроші, а любов до свого заняття. За життя Лео отримав безліч нагород, але найбільшим символом пошани став його парк, який відкрили у Вінніпезі на його честь — Сад скульптур Лео Мола (The Leo Mol Sculpture Garden). Таким чином місцева влада вирішила репрезентувати подарунок скульптора місту — колекцію його робіт. 300 скульптур знайомлять відвідувачів здебільшого з Україною: починаючи від гуцулів, закінчуючи мавками.

 

Останні роки життя видатний скульптор страждав від хвороби Альцгеймера. Помер Лео Мол в 94 роки.

 

Як повідомляла УМ, «Вершники апокаліпсису» й інші: як український скульптор Олександр Лідаговський створив статую для бієнале в Італії.