45% загальної вартості контрактів, або 128,6 млрд грн при загальному бюджеті 284,96 млрд грн, Державне підприємство «Агенція оборонних закупівель» віддала спецімпортерам, які фактично є посередниками та здійснюють значну частину власних закупівель також у посередників. Причому з нарахуванням і отриманням за це відповідної комісійної винагороди.
Нагадаємо, очільниця АОЗ Марина Безрукова неодноразово публічно заявляла про боротьбу з посередниками. Однак станом на 01 листопада 2024 року АОЗ мала укладених 258 таких договорів.
Водночас серед вітчизняних компаній найбільше контрактів (59) або 23% було укладено з ТОВ «Українська бронетехніка». Зокрема, у жовтні АОЗ за кошти бюджету цього року заключила контракт з «УБ» на суму 2,62 млрд грн на постачання 120-мм мін у наступних періодах - у 2025-2026 роках. Хоча дані міни відносяться до критичної номенклатури боєприпасів, які є наразі вкрай необхідними на полі бою.
Тоді як станом на середину 2024 року дебіторська заборгованість «Української бронетехніки» перед державою становила понад 134 млн грн., компанія загалом отримала від АОЗ контрактів на суму 36,2 млрд грн.
Нагадаємо, що, за інформацією Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, фактичним власником і бенефіціаром ТОВ «Українська бронетехніка» є екснардеп Сергій Пашинський.
Іншим монополістом по контрактах з АОЗ стало Державне підприємство «Спецтехноекспорт» на суму 17,3 млрд грн., яке відомий журналіст-розслідував Михайло Ткач звинуватив у постачанні оборонної продукції за завищеними цінами.
Така залежність від фактично двох монополістів всередині країни може загрожувати серйозними наслідками на фронті в разі несвоєчасного виконання або зриву замовлень для ЗСУ.
Сергій Петренко