ВРУ дала «добро»: на позбавлення держнагород за зраду та демобілізацію для неповнорідних родичів загиблих

13:45, 20.11.2024

Парламент прийняв закон про позбавлення державних нагород зрадників України.

У другому читані Верховна Рада прийнялані закон про позбавлення державних нагород за популяризацію, або пропаганду держави-агресора, чи вчинення інших протиправних дій проти України.

 

Як інформує УМ, про це 20 листопада повідомив нардепа від "Голосу" Ярослав Железняк у Телеграм.

 

"Парламент прийняв в цілому #11410 про позбавлення державних нагород зрадників України", - сказано, зокрема, в повідомлені нардепа.

 

За його словами, "за" проголосували 283 нардепи. Законом впроваджується нове додаткове покарання в Кримінальному кодексі – позбавлення державних нагород.

 

"У Кримінальному кодексі України передбачити, що до осіб, визнаних винними у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, судом може бути застосовано такий вид додаткового покарання, як позбавлення державної нагороди України.

 

У Кримінальному процесуальному кодексі України визначити, що суд, ухвалюючи вирок, повинен вирішити, у тому числі, питання чи є підстави для позбавлення обвинуваченого державної нагороди України", - йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

 

Нагадаємо, що 20 серпня Верховна Рада прийняла цей законопроєкт у першому читанні.

 

Перед цим президент України Володимир Зеленський заявив, що необхідно позбавити "зрадників, які втекли в Росію після 24 лютого" та колаборантів будь-яких звань і нагород в Україні.

 

Також сьогодні, 20 листопада, Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11531, яким розширили перелік людей, які можуть претендувати на відстрочку від призову на військову службу.

 

Відтепер право на звільнення з військової служби з причин загибелі чи зникнення безвісти під час участі в бойових діях також матимуть неповнорідні брати чи сестри.

 

"За" проголосували 308 народних депутатів.

 

Про це повідомив член фракції "Слуга народу" Ярослав Железняк.

 

Раніше право на демобілізацію у зв’язку із загибеллю чи зникненням безвісти родича, який служить у Збройних силах, мали лише повнорідні брати і сестри – ті, які мають спільними батька та матір.

 

"Головне наукове експертне управління Апарату ВРУ у висновку зазначило і те, що таким підходом військовозобов’язані, у яких загинули чи зникли безвісти неповнорідні брат та (або сестра), ставляться у нерівні умови стосовно тих військовозобов’язаних, у яких відповідна втрата сталася із повнорідними братом та (або) сестрою", – обґрунтували необхідність зміни до закону в пояснювальній записці проєкту.

 

Автори законопроєкту додали, що, за Сімейним кодексом, рідними братами та сестрами вважають як повнорідних, так і неповнорідних родичів.

 

Вони стверджують, що наявність у братів і сестер тільки одного спільного кровного родича (батька або матері) не впливає на ступінь їхньої спорідненості.

 

Раніше парламентарі дозволили відстрочку від мобілізації для неповнорідних братів та сестер.

 

За словами Железняка, загалом це третє виправлення помилки, яку раніше допустили в ухваленому законі про мобілізацію.

 

Як повідомляла УМ, ВРУ схвалила Бюджет-2025: на виробництво та закупівлю зброї піде 2,23 трильйона.