Будинок-садибу Терещенка повернуто у власність держави – Генпрокуратура

15:38, 19.11.2024

Красень палац Грохольських-Терещенків, що на Житомирщині донедавна був власністю УПЦ МП. (Фото: Фейсбук Офіс Генерального прокурора)

На Житомирщині в селищі Червоне будинок-садибу Терещенка, що є пам'яткою архітектури місцевого значення, остаточно повернули з приватної у державну власність. У 2000 році палац та частину території безкоштовно передали у користування, а далі у приватну власність УПЦ (МП).

 

Більше року, у серпні 2023 року, Господарський суд Житомирської області постановив повернути будинок-садибу державі. Тепер у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстрували право власності держави на комплекс будівель.

 

Як інформує УМ, про це 19 листопада повідомив Офіс генпрокурора у Фейсбуці.

 

Споруди передали на баланс Коростишівського професійного аграрного ліцею.

 

Бердичівська прокуратура почала процес повернення незаконно переданої церкві пам'ятки через суд у серпні 2022 року. Оскаржуючи судові рішення про відмову, прокуратура дійшла до Верховного Суду. У грудні 2022 року він підтримав позицію Житомирської обласної прокуратури щодо незаконності передачі палацу у власність УПЦ (МП).

 

Палац Грохольських-Терещенків у неоготичному стилі був збудований у 1851 році графом Адольфом Норбертом Еразмом Грохольським, який на той час володів селом.

 

Після смерті чоловіка вдова Грохольського продала палац родині українських промисловців-цукровиків та меценатів Терещенків. Ті його перебудували та облаштували на території авіамайстерні.

 

Із 1948 року там знаходилося фабрично-заводське училище, а з 1987 року – Червоненський філіал професійно-технічного училища №32. У 1998 році обласне управління народної освіти передало три будівлі навчального корпусу та виробничих майстерень училища на баланс ВАТ «Червоненський цукровик». А товариство, всупереч закону, передало будинок-садибу Терещенка у приватну власність.

 

Наразі будинок-садиба, що знаходиться у селищі Червоне Бердичівського району, входить до реєстру культурної спадщини. На її території розташовані палац та інші споруди, де колись були стайні та авіамайстерні. Загальна площа приміщень становить 4,4 тисячі м кв.

 

Як повідомляла УМ, Садиба Лапинської: у центрі Києва обіцяють відреставрувати історичну будівлю.