Карпати єднають народи: у Києві вперше проходить форум, який проводили у серці Гуцульщини

13.11.2024

Форум Центральної та Східної Європи Via Carpatiа цього року проводять у Києві. (Фото з сайту espreso.tv.)

У Києві 11–13 листопада проходить Форум Центральної та Східної Європи Via Carpatiа.
 
У фокусі Форуму — теми безпеки, енергетики, дипломатії та культури, серед спікерів — депутати, посадовці, громадські діячі, інтелектуали та митці з Польщі та України.
 
Від початку створення, з 2018 року, Via Carpatia відбувалася в серці Гуцульщини — Верховині та Криворівні, а також у Львові та Івано-Франківську. Цього разу гостей з-поза обох боків Карпат уперше приймає Київ.
 
Серед основних подій форуму — велика «Українсько-польська зустріч», ініційована співголовами депутатської групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща Миколою Княжицьким, Артемом Ковальовим та головою польсько-української парламентської групи Марціном Босацьким.
 
Представницькі делегації з України та Польщі — очільники стратегічних міністерств, представники оборонних структур, військові експерти — зосереджуються на перспективах співробітництва в оборонній галузі, безпекових проєктах, спільних розробках та інших заходах із протистояння викликам російської агресії.
 
«В очікуванні російської агресії Польща почала наймасштабніше у своїй історії переозброєння серед країн ЄС: 5% польського ВВП йде на армію, а це майже 50 мільярдів доларів. Значна частина такого проєкту може бути розміщена в Україні», — коментує Микола Княжицький. 
 
Серед інших тем українсько-польської зустрічі — відбудова України. Йдеться не лише про безпосередню відбудову зруйнованих об’єктів, а й про відновлення економіки та створення умов для повернення біженців.
 
«Енергетична» панель присвячена не лише відновленню пошкоджених об’єктів, а й розвитку енергетики як потенційно привабливого сектору для міжнародної співпраці.
 
Митці, інтелектуали та політики обох країн об’єднались у спеціальній дискусійній панелі «Шедеври мистецтва як опора в хаосі війни», присвяченій ролі класичного мистецтва та історичних символів у часи війни.
 
Приклад успішної співпраці в культурній сфері — вистава «Дзяди» у виконанні акторів Івано-Франківського драмтеатру.
 
Твір Адама Міцкевича до сучасного контексту інтерпретовано польською режисеркою Майєю Клечевською та українським режисером Ростиславом Держипільським. У межах Via Carpatia — прем’єра вистави для столичної аудиторії.
 
У межах форуму також відбувається літературно-мистецька зустріч військових письменників «Контекст: війна». Вона передбачає літературну мінірезиденцію, дводенні публічні літературні читання, спеціальну дитячу програму.
 
Традиційно Via Carpatia завершується врученням премії імені видатного друга України, польського філософа і літописця Гуцульщини Станіслава Вінценза «За гуманістичне служіння та внесок у розвиток регіонів». 
 
Визначний польський інтелектуал та гуманіст першої половини XX століття відкрив світу магічну Гуцульщину, написавши твір «На високій полонині». 
 
«Він писав польською, але сам казав, що мислить українською. Поляк, який у своєму дворі в Коломиї поставив пам’ятник Івану Франку, — перший в історії. Чим не постать для тривкого поєднання двох народів?» — коментує Микола Княжицький. 
 
Ярослава НАУМОВА