Команди «Щастя» і «Перемога»: у Миколаєві триває фестиваль популяризації творчості Миколи Вінграновського

09.10.2024

Фестиваль зібрав митців, волонтерів і військових.

У Первомайську Миколаївської області тривають заходи у межах масштабного проєкту «Вінграновський ART MARATHON». Закриття фестивалю відбудеться 12 жовтня.
 
Один із фестивальних вівторків, відзначився візитом письменниці Світлани Богдан та найвідомішого казкаря країни Сашка Лірника, а також переглядом його фільму «Чорний козак».
 
Ввечері на сцені Центру культури імені Зарницької відбувся концерт за участі військового оркестру.
 
Сашко Лірник привіз у Первомайськ свою казкову програму для дітей і дорослих, де поєднав гумор та народну мудрість.
 
Письменник також поділився історією створення фільму «Чорний козак», наголосивши, що це справжній народний проєкт, знятий без великого фінансування, але з душею та за участі друзів-ентузіастів.
 
Глядачі насолоджувалися живим спілкуванням з автором та його історіями, які він розповідав просто на сцені, перетворюючи всіх присутніх на частину казкового дійства.
 
Фільм «Чорний козак» переглянули безліч шанувальників українського фентезі. А глядачі, не знаходячи вільних місць, сіли просто на сходах, аби поринути в магію народної казки, яку Сашко Лірник вдало переосмислив для сучасної аудиторії.
 
За тиждень до того в Первомайському краєзнавчому музеї відкрилася виставка, де презентовано найбільшу колекцію книг Миколи Вінграновського та про нього. Це книги, видані за життя митця та після його смерті, дослідження та спогади колег. В експозиції — 41 книга різного формату з приватної колекції Олександра Висоцького.
Письменниця, авторка книги «Вінграновський: поетика міфу» 
Світлана Богдан (у центрі).
 
Виставка має назву «Маршал Вінграновський», як і головна її книга, упорядкована Павлом Вольвачем. 
 
Як зауважила директорка музею Олена Красіна, саме через подібні заходи ми повертаємо Миколу Степановича до громади, даємо нове дихання його творчості. А тому вони особливо цінні й щоразу збирають багатьох однодумців.
 
На відкриття виставки завітали друзі Миколи Степановича — Григорій Іванович Усатюк, його друг дитинства Олекса Різників, який разом із Вінграновським зростав у Первомайську та разом із ним ходив до одного літературного гуртка.
 
Ще наприкінці серпня в межах фестивалю одразу дві знакові події відбулися в Центральній міській бібліотеці імені М. Кропивницького в незламному Миколаєві.
 
Тоді, незважаючи на відсутність електрики і важкий моральний стан людей після масованого ворожого обстрілу України, презентували проєкт Фестивалю Вінграновського (артмарафон) та книгу засновника фестивалю Олександра Висоцького «Лютневі казки», присвячену загиблому українському Герою Олександру Савченку.
 
У Первомайську під час лекції в артхабі «Вінграновський» письменниця, авторка книги «Вінграновський: поетика міфу» Світлана Богдан розкрила аудиторії міфи й факти про поезію та життя їхнього земляка — Миколи Степановича. Зараз пані Світлана готує до видання першу повну біографію Миколи Вінграновського.
Олекса Різників (ліворуч) разом із Вінграновським зростав 
у Первомайську.
 
Важливою частиною марафону залишаються концерти, присвячені творчості Миколи Вінграновського. На сцені Центру культури імені Зарницької зіграли авторські композиції Олександр Гурський та Ігор Марченко зі складу гурту Criptex, які виконали кілька авторських пісень. А ключовою була пісня на слова Миколи Вінграновського, яка зірвала овації. 
 
Основною музичною частиною став виступ військового оркестру 40-ї окремої артилерійської бригади імені великого князя Вітовта. Виконали композиції, що стали символом української боротьби та єдності.
 
Музиканти порадували слухачів популярними піснями «Рідний край», «Їхали козаки», «Браття українці» та іншими, під які зала разом співала і танцювала.
 
Концерт завершився виконанням легендарної «Червоної рути». Весь зал підвівся та долучився до спільного виконання пісні. 
 
Олександр Висоцький, засновник «Вінграновський ART MARATHON», підкреслив важливість цього культурного заходу в часи війни: «Це свідчення нашої любові до Батьківщини та мистецтва, якими нині продовжують жити українці, попри всі труднощі».
 
Крім мистецьких виступів, фестиваль підтримує Збройні сили України. Під час концерту відбувся аукціон, на якому учасники мали змогу придбати сувенірну продукцію фестивалю, а виручені кошти спрямували на підтримку військових.
 
Артмарафон «Вінграновський» долучається до збору на РЕБ бійцям, землякам Миколи Вінграновського з Окремої президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького, які зараз беруть участь у бойових діях на Донеччині.
Книжки про Миколу Вінграновського.
Фото надані організаторами.
 
Особливий інтерактив від ведучого Олександра Висоцького змусив усю залу співати українські народні пісні, розділившись на команди «Щастя» та «Перемога». Обидві команди активно підтримували своєрідне змагання, що завершилося загальним донатом на користь ЗСУ.
 
Марафон продовжує об’єднувати українців навколо культури та національної спадщини. Дізнатися точну програму та подробиці всіх івентів ви зможете на сторінці https://www.facebook.com/vinhranovsky.artfest. 
 
Богдана ГАЙВОРОНСЬКА