Україна святкує День незалежності

09:07, 24.08.2020

День Незалежності України відзначається з 1991 року

У понеділок, 24 серпня, українці відзначають 29-ту річницю незалежності. Саме цього дня в 1991 році Верховна Рада УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України.

 

З нагоди головного державного свята сьогодні пройдуть молебні за Україну та український народ. У Києві та інших містах проведуть церемонії покладання квітів до пам’ятників і місць поховань українських борців за незалежність, героїв Небесної сотні, а також військових, котрі загинули на Донбасі. Водночас святкування відбуватимуться з урахуванням протиепідемічних вимог.

 

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова зазначила, що День незалежності є символом єдності українського народу та становлення громадянського суспільства, заснованого на принципах справедливості, дотримання і поваги до прав і свобод людини.

 

"Однак боротьба за незалежність України триває. Висловлюю особливу подяку тим, хто боронить Україну на сході. Схиляю голову в пам'ять тих, хто заплатив своїм життям за наше мирне небо. Переконана, що розбудова сильної та квітучої України, її Незалежність та Соборність залежить від кожного з нас. Разом ми здолаємо усі труднощі, пройдемо усі випробування, повернемо Крим і Донбас, а в Україні запанує мир. Сила у правді, а вона на нашому боці", – написала вона у Telegram.

 

До привітань з нагоди Дня незалежності приєдналася команда президента Володимира Зеленського.

 

"Україна святкує 29-ту річницю Незалежності! Ми любимо нашу країну. Ми пишаємося нею. Ми зробимо все, щоб примножувати її багатства, разом здобувати нові перемоги та відстоювати нашу незалежність і свободу. З Днем народження, Україно!" – йдеться у повідомленні офіційного Telegram-каналу команди.

 

До привітань долучився Командувач Сил спеціальних операцій ЗС України генерал-лейтенант Ігор Луньов.

 

"Незалежність. Вона у пам’яті про зморених голодом, закатованих за українське слово, вбитих за мрію про вільну державу. У крові нескорених, сльозах і сивині рідних. Незалежність – у боях за нашу землю, в підтримці побратимів, у кожній кулі, що летить в бік ворога. Вона там, де наша земля – від Карпат до Дону, від Полісся до Південного узбережжя Криму. Незалежність – у кожному з нас. Як би не було важко – ми боронимо її щомиті. Бо це – наше призначення, наш виклик і наша мета. Пам'ятаємо ціну нашої Незалежності! Слава Україні!" – опублікували його привітання на Facebook-сторінці Командування ССО ЗСУ.

 

Із річницею незалежності України громадян привітав п’ятий президент, лідер "Європейської солідарності" Петро Порошенко.

 

"День Незалежності – це наше свято свят. Неначе Різдво і Воскресіння одночасно... Своєю волею, своєю незалежністю ми не поступимося ніколи. Добре сказано у святковому зверненні групи Першого грудня: "Україна дихає свободою. Це її кисень". Вітаю вас, дорогі українці, з цим великим святом!" – написав він в своєму офіційному Telegram-каналі.

 

З 29-ю річницею незалежності Україну привітали президенти США, Франції, Німеччини, Швейцарії, Польщі, а також Папа Римський, королева Єлизавета II та інші світові лідери.

 

Цікаві факти: 


Вперше День Незалежності України відзначили 16 липня 1991 року – через рік після того як Верховна рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України та постанову "Про День проголошення незалежності України".

 

Через майже місяць, 24 серпня 1991 року, Верховна Рада на позачерговому засіданні ухвалила Акт проголошення незалежності України, який було підтверджено на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Тому новою постановою від 20 лютого 1992 Верховна Рада України перенесла святкування Дня Незалежності на 24 серпня.

 

На референдумі було одне питання: "Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України". У всіх 27 областях України виборці підтримали документ. Найменше за незалежність проголосували в Севастополі (57,07%) і Кримській автономії (54,19%), решта областей, включно зі східними, віддали понад 80% голосів на підтримку історичного Акту.

 

Акт проголошення незалежності було ухвалено через три дні після придушення путчу консервативних сил Радянського Союзу, які намагалися повернути СРСР без демократичних перетворень і "перебудови".


 

Знакова сесія українського парламенту почалася о 10 годині ранку з хвилини мовчання в пам'ять про трьох росіян, які загинулили в ніч на 21 серпня під час мітингу жителів Москви проти путчу.

 

В'ячеслав Чорновіл запропонував внести до зали синьо-жовтий прапор, а також підняти його над куполом парламенту.

 

За незалежність України проголосували навіть комуністи. А представник компартії Олександр Мороз у своїй доповіді запропонував реформувати армію та ввести власну валюту.

 

Позачергове засідання Ради 24 серпня 1991 року завершив гімн Українських Січових стрільців, який опозиціонери виконали прямо біля трибуни. А підспівували навіть мітингувальники.

 

24 серпня 1994 року на Хрещатику в Києві пройшов перший військовий парад на честь Дня проголошення Незалежності України.

 

Першим президентом незалежної України став Леонід Кравчук.

 

У це важливе державне свято по всій Україні проходять святкові ходи, військові марші, паради, концерти, до знакових пам'яток покладають квіти. Відзначають День Незалежності і за кордоном – різноманітними акціями, мітингами, флешмобами, концертами та іншими заходами.

 

Як повідомлла УМ, 2020 року на День Незалежності очікується Хода ветеранів. Так, у липні 2020 року Офіс президента Володимира Зеленського повідомив, що Консультативна рада у справах ветеранів підтримала відповідну ініціативу низки ветеранських громадських організацій. Хода планується як неполітична й об'єднавча акція, покликана продемонструвати силу та єдність України.

 

До Дня Незалежності України партія "Національний Корпус" проведе автопробіг у 4 містах України.