Учасники ініціативної групи "Першого грудня", правозахисники, політики, дипломати, ветерани, юристи, багато інших відомих українців підписали відкрите звернення на підтримку підозрюваних у вбивстві Павла Шеремета ветеранів та волонтерів.
Звернення оприлюднив у соцмережах один з підписантів - виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
Підписанти зазначили, що на недавньому брифінгу МВС підозрювані у вбивстві Павла Шеремета "були названі злочинцями. "Призначення" винних відбулося у присутності президента України ... Генеральний прокурор Руслан Рябошапка назвав підозрюваних "встановленими вбивцями". Президент Володимир Зеленський фактом своєї присутності на брифінгу здійснив політичний тиск на слідство. Хоча ці посадові особи повинні бути гарантами дотримання прав і свобод кожного громадянина України. Зараз підозрювані перебувають у слідчому ізоляторі, їхні процесуальні права порушують".
Вони назвали подію "кричущим порушенням закону і нехтуванням презумпцією невинності" соліста гурту "Riffmaster", ветерана Збройних Сил України Андрія Антоненка, лікаря-волонтера Юлії Кузьменко і ветерана та військовослужбовцем Збройних Сил України Яни Дугарь.
"Не претендуючи на роль суддів і не беручи на себе відповідальності стверджувати про провину чи її відсутність в діях підозрюваних, звертаємо увагу, що українське громадянське суспільство не сприймає опублікованих доказів провини підозрюваних як реальну основа для такого серйозного обвинувачення. Водночас ажіотаж навколо справи вже завдав неймовірної шкоди не лише репутації підозрюваних та членам їхніх сімей, а й Збройним Силам України, добровольчому та волонтерському рухам", - йдеться у зверненні.
Підписанти наполягають на тому, що слідство має проходити максимально прозоро, повністю відповідно до законодавства. Вони наголошують, що фундаментальний конституційний принцип презумпції невинності є наріжним каменем прав людини. "Ніхто не може бути названий злочинцем до остаточного вироку суду", - нагадали підписанти.
Якщо і в цій справі обвинувачення не надасть доказів причетності до злочину осіб, яких вже назвали винними, відповідальні за це посадові особи МВС та Генеральної прокуратури повинні понести справедливе покарання, вважають підписанти. Для гарантії об'єктивності розслідування, щоб уникнути його політизації, вони закликають створити тимчасову слідчу комісію у Верховній Раді України.
"Також вимагаємо від влади утримуватися від дій, які створюють атмосферу дискредитації військових, волонтерів та ветеранів. Завдяки їхньому подвигу в українській суверенній державі є президент, генпрокурор, міністр. Наші герої заслуговують на повагу. Тому завдання влади - утверджувати позитивне ставлення до тих, хто бере участь у відбитті збройної агресії Росії", - йдеться у зверненні.
Під відкритим зверненням, зокрема, підписалися учасники ініціативної групи "Першого грудня" академік НАН України Ігор Юхновський, віцепрезидент Конгресу національних громад України, дисиденти та політв'язні радянського режиму Йосип Зісельс та віцеректор УКУ Мирослав Маринович, дипломати і політики Володимир Огризко, Роман Безсмертний, Данило Лубківський, екснардеп Ганна Гопко, ветеран російсько-української війни Ігор Мазур "Тополя" і багато інших.
Нагадаємо, правоохоронці назвали підозрюваних у вбивстві Павла Шеремета: Яна Дугарь, Андрій Антоненко, подружжя Інна та Владислав Грищенки, Юлія Кузьменко. Остання по телефону обговорювала можливий замах на вбивство Марусі Звіробій та викрадення її дітей.
Суд арештував підозрювану Кузьменко та Антоненка, а Дугарь відправив під домашній арешт.
Мати убитого журналіста Павла Шеремета Людмила Шеремет заявила, що не знає, чи вірити у причетність затриманих осіб до вбивства її сина і боїться, щоб у цій справі не постраждали невинні.
Читайте також: Призначенi винними: що криється за абсурдними звинуваченнями сподвижників духу у вбивстві Шеремета
Пізніше Антоненко подав до суду на Зеленського, Авакова і Рябошапку.
"До Печерського суду, від Андрія Антоненка (Riffmsater), подано позов до посадових осіб, які зганьбили його репутацію", – зазначив він.
Адвокати Кузьменко і Антоненка подали апеляції