Україна протестує через зазіхання російської церкви на Херсонес Таврійський

17:11, 31.01.2017

Представники Володимирського собору претендують на 24 об'єкти заповідника "Херсонес Таврійський".

Міністерство закордонних справ України надіслало ноту протесту до МЗС Росії з приводу наміру Російської православної церкви відібрати частину заповідника "Херсонес Таврійський" в окупованому Криму.

 

Про це повідомляє прес-служба зовнішньополітичного відомства у вівторок.

 

Зокрема, вітчизняні дипломати наголошують, що надістлали ноту протесту «у зв’язку з анонсованими намірами Кримської і Сімферопольської єпархії РПЦ перебрати у церковну власність частину споруд українського об’єкта "Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора", внесеного до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО».

 

МЗС України наголошує, що заповіднк «Херсонес Таврійський» потребує особливого режиму захисту, передбаченого положеннями Конвенції ЮНЕСКО про охорону всесвітньої культурної та природної спадщини 1972 року, стороною якої є Російська Федерація.

 

У своїй ноті відомство нагадує, що відповідно до положень Конвенції держава, яка здійснює окупацію, зобов’язана забезпечити належну охорону культурних цінностей та повагу до них.

 

"Будь-яке втручання у цілісність об’єктів культурної спадщини, що знаходяться на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, розцінюватимуться українською стороною як порушення Росією своїх обов’язків як держави-окупанта з покладенням на неї за такі дії міжнародно-правової відповідальності", - підкреслює МЗС України.

 

Як повідомляла «УМ», тиждень тому стало відомо, що Сімферопольська і Кримська єпархія Російської православної церкви (РПЦ) звернулася з проханням до російського  агентства з управління дежавним майном (Росмайно) передати їм у безоплатне користування 24 об'єкти музею-заповідника "Херсонес Таврійський" в анексованому Севастополі.

 

У червні 2013 року ЮНЕСКО включила Херсонес Таврійський до Списку всесвітньої спадщини. Після анексії Криму Росія включила заповідник до єдиного реєстру об'єктів культурної спадщини народів Російської Федерації.

 

Однак ЮНЕСКО не визнає Херсонеський музей російським, оскільки більшість країн-членів ООН вважає Крим і Севастополь незаконно анексованою територією.

 

Зауважимо, що на початку 2017 року влада Санкт-Петербурга передала РПЦ Ісаакіївський собор. Це рішення спровокувало протести науковців і жителів міста. Група активістів направила до суду позов з вимогою визнати рішення про передачу собору РПЦ незаконним.