Акція на підтримку Меджлісу кримськотатарського народу розпочалася на Майдані Незалежності у Києві в четвер.
Подібні акції відбудуться у багатьох містах світу поблизу посольств Росії. Акції розпочали одночасно з початком засіданням суду в Москві, де збираються заборонити Меджліс.
Про початок акції повідомив лідер кримських татар, народний депутат Мустафа Джемілєв на своїй сторінці у Facebook.
«На Майдані Незалежності в Києві почалась акція на підтримку Меджлісу кримськотатарського народу. Головним гаслом акції є «Заборона Меджлісу = заборона народу», - написав пан Джемілєв.
Участь в акціях беруть не лише кримьскі татари, але й представники міжнародних та українських правозахисних організацій, окремі народні депутати України, обурені наміром Росії заборонити діяльність Меджлісу, оголосивши його екстремістською організацією.
Водночас, Верховний суд Росії почав розгляд скарги на заборону Меджлісу в окупованому Криму. На засіданні присутні співробітники посольства України в Росії, представник Єврокомісії і дипломати країн Євросоюзу.
Біля будівлі суду посилені заходи безпеки – тут стоять два автобуси спецпризначенців з московського ОМОНу.
Інтереси Меджлісу у Верховному суді Росії представляють юристи правозахисного центру «Меморіал».
Юридичний директор «Меморіалу» Кирило Коротєєв каже, що сподіватися на прийняття судом рішення на користь Меджлісу не варто.
«Практика Верховного суду така, що він ще жодного разу не скасовував рішення про визнання організацій екстремістськими, і немає жодних надій, що це станеться цього разу», - сказав Коротєєв.
На його думку, судді Верховного суду будуть швидше керуватись бюрократичною звітністю щодо боротьби з екстремізмом, ніж забезпеченням і захистом прав кримських татар.
Крім того, правозахисник переконаний, що після сьогоднішнього рішення Верховного суду Росії в окупованому Криму розпочнеться нова хвиля репресій проти кримських татар.
«Це означає, що будь-який член Меджлісу може бути підданий кримінальному переслідуванню. Членство в екстремістської організації саме по собі - це злочин згідно з російським правом, навіть якщо ви більше нічого не робите», - сказав пан Коротєєв.
У свою чергу, Меджліс кримськотатарського народу напередодні розповсюдив заяву, в якій йдеться про те, що керівництво і члени Меджлісу вирішили не брати участь в судовому засіданні.
Наша відсутність не означає, що нам нічого сказати. Навпаки, наша відсутність є демонстрацією чіткої політичної позиції. Тим самим ми демонструємо свою незгоду з правом російської влади забороняти діяльність обраного самим народом представницького органу корінного кримськотатарського народу», - йдеться у заяві Меджлісу.