Президент Петро Порошенко вважає, що метою України є поверення кордонів держави 1991 року і що ніяких компромісів у цьому питанні бути не може. При цьому, наголошує, що військового вирішення проблеми цілісності України не існує, єдиний шлях – політико-дипломатичний.
Про це Порошенко заявив у щорічному посланні до Верховної Ради у вівторок.
За його словами, під час референдуму за незалежність України у 1991 році проголосували більшість жителів, як Криму, так і Донбасу. Тож «інших легітимних референдумів щодо статусу країни та її територій в Україні не було».
Реагуючи на заяву президента Росії Володимира Путіна про те, що «питання Криму закрите», Петро Порошенко сказав: «Так, воно закрите: Крим був, є і буде українським!».
Водночас, Верховний Головнокомандувач переконаний, що «військового розв'язання проблеми територіальної цілісності України не існує».
«По-перше, потенціал нашої армії суто оборонний. По-друге, ворог окопався в найбільш урбанізованих і густонаселених районах, населених нашими співвітчизниками. Єдиний шлях у питанні відновлення територіальної цілісності – політико-дипломатичний. Але при цьому з опорою на оборонні можливості ЗСУ», - вважає Петро Порошенко.
При цьому Президент розкритикував позицію деяких політиків, які виступають проти Мінських угод і нормандського формату перемовин: «Частина українських політиків атакує норманський формат і мінський процес насправді лише тому, що і «Нормандія» і «Мінськ» відкривають реальний шлях до повернення Донбасу і є єдиним інструментом, щоб цього досягнути. Виявляється не всі тут цього хочуть…».
На думку Порошенка, «фантазії, що може бути мир в обмін на території є абсолютно ілюзорними».
«Тоді не буде ані миру, ані територій. Наша мета - повернення кордонів 1991 року», - додає Президент.
Петро Порошенко також запевнив депутатів, що остаточного внесення змін до Конституції України в частині децентралізації окремих районів Донбасі не буде доти, доки Росія не виконає положення Мінських угод щодо Донбасу.
«Ми не поступилися жодною принциповою позицією для України. Більше того – це було нелегко, – ми переконали наших західних союзників і партнерів у тому, що будь-яким крокам з політичного врегулювання має передувати очевидний і беззаперечний прогрес у безпекових питаннях: стале припинення вогню, виведення російських військ і техніки з окупованої території, роззброєння бойовиків і відновлення нашого контролю за нашим кордоном. І другого читання конституційних змін, примара яких постійно блукала цією залою, не відбулося. І не відбудеться, доки для того не визріють відповідні умови!», – заявив Порошенко.