У Конотопі презентували книгу «Василь Різниченко. Нариси з історії Чернігово-Сіверщини»
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
Одна з табличок ронго-ронго (писемність народу острова Пасхи, ймовірно, виникла до контактів дослідження з європейцями). (Фото: Museum Archives of the Congregazione dei Sacri Cuori di Gesù e Maria)
Писемність жителів острова Пасхи ронго-ронго, припускають вчені, є однією з небагатьох незалежно винайдених систем письма. Ймовірно, вона з’явилася до появи європейських колонізаторів.
Як інформує УМ, про це повідомило видання Arkeonews із посиланням на дослідження, опубліковане у науковому журналі Scientific Reports.
Група дослідників на чолі з науковцями з Болонського університету провели радіовуглецевий аналіз дерев’яної таблички з письмом ронго-ронго. Вона була однією з чотирьох, які знайшли католицькі місіонери у 1869 році.
Нове дослідження показало, що деревину однієї з табличок вирізали між 1493 і 1509 роками. Європейці ж прибули на острів лише у 1720-х роках.
Ця деревина походить із немісцевих порід дерев, можливо, з корчів. Через це постає додаткове питання про екологічне минуле острова та ресурси, які були доступні для його мешканців.
Ронго-ронго не схожа на жодну систему письма, знайдену в Європі. Це означає, що вона є оригінальним творінням народу рапа-нуї.
Серед збережених написів ронго-ронго є 27 дерев'яних табличок із приблизно 15 тисячами символів і понад 400 різних гліфів. Однак розшифрувати їх не вдалося й досі.
Якщо додаткові дослідження підтвердять, що писемність ронго-ронго існувала до контактів з європейцями, вона стане однією з нечисельних незалежних писемностей в історії людства. Це поставить народ рапа-нуї в один ряд із шумерами, єгиптянами та китайцями.
Нагадаємо, що вчені за допомогою ШІ розшифрували давньогрецький сувій, обвуглений під час виверження Везувію.
Як повідомляла УМ, американський студент відкрив новий вид динозаврів.
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
6 листопада 1994 року в родинному селі гетьмана України Івана Мазепи — Мазепинцях Білоцерківського району на Київщині з моєї ініціативи і під моїм керівництвом >>
Москва дуже боялася розголосу про свій страхітливий злочин у 1932—1933 роках — убивство українців голодом. >>
На острові Тайвань люди почали навмисно видаляти собі здорові зуби 4800 років тому. Звичай міг походити з півдня Китаю. Ймовірно, ця практика припинилася лише у XX столітті. >>
На продаж у Парижі виставлять листи та інші речі, які належали президенту Франції 1959–1969 років Шарлю де Голлю.. >>
На сліди, які, за припущеннями вчених, належали представникам доісторичної екосистеми, зокрема рептиліям та земноводним, випадково натрапили мандрівники, які подорожували італійськими Альпами. >>