У Конотопі презентували книгу «Василь Різниченко. Нариси з історії Чернігово-Сіверщини»
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
Пилип Орлик продемонстрував можливість залишатися принциповим і непохитним у справі здобуття незалежності України. (facebook.com/Zhuravelll)
День пам'яті Пилипа Орлика - видатного українського державного, військового і політичного діяча, гетьмана України відзначають українці 26 травня.
Саме гетьман Орлик є співавтором "Угод та Конституційних прав і вольностей Війська Запорозького" - документа, який пізніше дістав назву "Конституція Пилипа Орлика" (1672-1742).
Про це нагадує Україна молода у четвер.
Своїми діями Пилип Орлик продемонстрував можливість залишатися принциповим і непохитним у справі здобуття незалежності України, незважаючи на складні обставини всередині країни та за кордоном.
Він походив з роду литовської шляхти, який мав чеське коріння.
«Навчався Пилип Орлик у Вільнюсі в Єзуїтському колегіумі, згодом - у Могилянській академії в Києві, де вивчав латинську мову, стилістику, риторику, філософію та поезію. Одруження в Полтаві з донькою козацького полковника Анною Герцик відкрило йому двері до правлячої державної еліти», - пише спільнота «Модерна Україна» в соцмережах.
З 1707 року був генеральним писарем війська Запорозького, а після поразки в Полтавській битві 1709 року і смерті Мазепи – обраний гетьманом.
Французький посол у Константинополі Дезайєр, котрий мав зустріч з Орликом невдовзі після обрання його (Орлика) гетьманом, доповідав міністрові закордонних справ Торсі:
"Новий запорозький гетьман – людина з розумом і освітою. Він гарно тримається, зовсім молодий (38 років). Гетьман казав мені, що впевнений у визволенні України з-під москалів. Він прохав протекції для своєї нації й його християнської величності, кажучи, що в інтересах Франції, аби Порта розпочала війну з москалями".
У боротьбі проти Росії Орлик уклав союз з Османською імперією і Кримським ханством.
Помер гетьман в Парижі, в маєтку старшого сина – генерала Григорюса Орлі (Григорія Орлика) у віці 70 років.
Як зазначив відомий історик Дмитро Дорошенко, "Орлик старався використати кожну нагоду, кожен міжнародний конфлікт на сході Європи, щоб тільки поставити українську справу на порядок дня. Але всі старання великого українського патріота були даремні. Московське царство після полтавської перемоги зробилося могутньою державою, Російською імперією, яка посіла провідне місце в північній і східній Європі".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Достойник в еміграції. Яке зображення Пилипа Орлика є достовірним.
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
6 листопада 1994 року в родинному селі гетьмана України Івана Мазепи — Мазепинцях Білоцерківського району на Київщині з моєї ініціативи і під моїм керівництвом >>
Москва дуже боялася розголосу про свій страхітливий злочин у 1932—1933 роках — убивство українців голодом. >>
На острові Тайвань люди почали навмисно видаляти собі здорові зуби 4800 років тому. Звичай міг походити з півдня Китаю. Ймовірно, ця практика припинилася лише у XX столітті. >>
На Волині в пункті пропуску «Устилуг» прикордонники вилучили срібні монети вартістю в понад мільйон гривень. >>
На продаж у Парижі виставлять листи та інші речі, які належали президенту Франції 1959–1969 років Шарлю де Голлю.. >>