Іван Мазепа в бронзі й граніті: до 30 річчя відкриття першого пам’ятника гетьману
6 листопада 1994 року в родинному селі гетьмана України Івана Мазепи — Мазепинцях Білоцерківського району на Київщині з моєї ініціативи і під моїм керівництвом >>
Дід Мороз, Санта Клаус чи Миколай. Церква спростувала міф: реальний лише Святий Миколай
Із цих трьох персонажів лише Святий Миколай був реальною людиною, два інших – вигадані. Причому в різні часи, різними народами і з різною метою.
І два останніх не можуть бути «альтернативою» Святому Миколаю, хоч дехто сприймає їх саме так.
Як інформує Україна молода, на сторінках Фейсбуку Православна церква України розвіяла міф про Санту і Діда Мороза
ПЦУ пригадала про те, що Миколай Чудотворець народився наприкінці 3 століття у тодішній Римській імперії. Він став архієпископом Мир Лікійських.
За життя зробив багато добрих справ: зцілював і повертав до життя людей, рятував голодуючих і несправедливо засуджених, завжди простягав руку допомоги бідним і нужденним.
«Тобто, жив не для себе, а для людей, а відтак – для Господа. Тож завдяки своїм вчинкам був прославлений і канонізований Церквою Христовою. І вже багато віків християни мають в особі святого Миколая — небесного заступника, помічника, духовного цілителя й розрадника», – розповіли у церкві.
Та на початку минулого століття поширився образ Діда Мороза
«Дебют» новорічного Діда відбувся у 30-х роках минулого століття в період жорстокої антирелігійної кампанії, коли радянська влада нав'язувала атеїзм, заборонила й намагалась стерти з пам'яті людей постать святого Миколая.
«Саме тоді й поширили персонаж Діда Мороза – "на заміну" християнському святому та на противагу популярному на Заході Санті, адже тодішній комуністичний лад був атеїстичний та антикапіталістичний»,— розповіли у ПЦУ.
Згодом у листопаді 1935 року Йосиф Сталін проголосив фразу: "Жити стало краще, жити стало веселіше". А у грудні його соратник Павло Постишев у статті запропонував організувати для дітей новорічне свято з ялинкою. І у 1937 році Дід Мороз урочисто дебютував у Кремлівському палаці. Саме так почались святкування Нового року 1 січня.
«До речі, в народних віруваннях українців Мороз ніколи не був позитивним персонажем. Бо здавна вважалося, що він є уособленням холоду, зла (згадайте навіть казку "Морозко"). Мороз був крижано-сніговою потворою, яка могла завдати шкоди людям, їх худобі та всьому господарству», — мовиться у повідомленні.
Дід Мороз схожий з Сантою, який з'явився як життєрадісний немолодий ельф з мішком за плечима у віршованій казці Клемента Кларка Мура ще у 1823 році.
Сантою він називається саме від Святого Миколая (сент Ніколас). У Штатах він з'явився від переселенців-голландців, які вдома святкують Сінтер Клаас 6 (19) грудня. Згодом образ змінювався:
— у 1860 році Санту зобразили товстим, старим, бородатим, а також в окулярах, червоному ковпаку і з люлькою у роті;
— у 1931 році Санта Клауса популяризувала компанія газованого безалкогольного напою.
У Православній церкві України пригадали, що помилково вважати, що нібито немає різниці, "від кого" отримувати святкові подарунки: "Бо є правда історії та пам'ять про обставини минулого".
Церква закликала святкувати розумно та правдиво.
Україна молода вітає усіх з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим.
Читайте також новорічне привітання президента України Володимира Зеленського.
6 листопада 1994 року в родинному селі гетьмана України Івана Мазепи — Мазепинцях Білоцерківського району на Київщині з моєї ініціативи і під моїм керівництвом >>
На Волині в пункті пропуску «Устилуг» прикордонники вилучили срібні монети вартістю в понад мільйон гривень. >>
У Києві до 80-х роковин відходу від земних справ праведного митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького на сцені Національної філармонії представили проєкт «Моя найдорожча Мамо». >>
Глобальну адвокаційну кампанію «Пам’ятаємо Голодомор – геноцид українців триває» до роковин Голодомору-геноциду 1932-1933 років організовує Світовий конгрес українців. >>
Сьогодні, 11 листопада, виповнюється 136 років з дня народження Федора Федоровича Терещенка - українського авіаконструктора, останнього дореволюційного представника славної династії українських цукрозаводчиків, відомого мецената. >>
Яскравій українській зірці тележурналістики, народному депутатові України І-го скликання (1962-1992) Вадиму Бойку - 5 листопада виповнилося б 62 роки. >>