У Конотопі презентували книгу «Василь Різниченко. Нариси з історії Чернігово-Сіверщини»
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
(Dailymail.)
Дві гробниці бронзового століття, в яких виявили золоті прикраси віком три тисячі років, знайшли археологи на Кіпрі.
Проаналізувавши знахідки археологи констатували, що артефакти розповідають історію інтенсивної торгівлі Кіпру з Єгиптом і Межиріччям (Месопотамією).
Як інформує Україна молода, про це пише видання Dailymail.
Одним зі скарбів є Кулон із цільного золота у формі квітки лотоса з інкрустацією з дорогоцінного каміння. Він схожий на прикраси, які носила давньоєгипетська цариця 18-ї династії Нефертіті.
Прикраси було знайдено у одній з двох гробниць, які виявили ще у 2018 році на невеликому середземноморському острові, але археологи з Ґетеборзького університету зовсім недавно дослідили їх всередині.
Поряд із розкішними прикрасами команда також виявила останки 155 осіб (!) та скарб із 500 предметів у двох гробницях разом узятих.
Щойно команда змогла проаналізувати останки та артефакти, вони виявили сотні скелетів та скарбів.
Одна особливо важлива знахідка – це циліндрична печатка з мінералу гематиту з клинописним написом із Месопотамії (сучасний Ірак), який археологи змогли розшифрувати.
Професор Пітер Фішер, керівник розкопок, сказав у своїй заяві: "Текст складається з трьох рядків і згадує три імені. Один з них – Амурру, бог, якому поклоняються в Месопотамії".
"Два інших - історичні королі, батько і син, яких нам недавно вдалося відстежити в інших текстах на глиняних табличках того ж періоду, тобто 18 століття до нашої ери
В даний час ми намагаємося визначити, чому печатка опинилася на Кіпрі більш ніж за 1000 км від того місця, де вона була зроблена", - додав він.
Обидві структури використовувалися протягом сотень років, приблизно з 1500 по 1350 до нашої ери, а скелети і похоронні предмети лежали один на одному.
Так, один із скелетів належав п'ятирічній дитині, яка була похована з безліччю коштовностей, у тому числі цільною золотою тіарою та намистом з бісеру. Ймовірно, ця дитина належала до елітної сім'ї.
Команда науковців працює на цьому місці з 2010 року, але лише три роки тому вони виявили дві гробниці.
Похоронні споруди утворюють підземні камери, у кожному з яких є велика кількість людських скелетів.
Золоті прикраси, а також скарабеї (амулети у формі жуків з ієрогліфами) та рештки риби, що привезена з долини Нілу, розповідають історію інтенсивної торгівлі з Єгиптом.
Порівнявши із аналогічними знахідками з Єгипту, археологи також змогли датувати прикраси.
"Порівняння показує, що більшість об'єктів відносяться до часів Нефертіті і її чоловіка Ехнатона близько 1350 до н.е.", - сказав Фішер.
"Золотий кулон, який ми знайшли - квітка лотоса з інкрустацією з дорогоцінного каміння. Нефертіті носила схожі прикраси", - зазначив професор.
"Те, як кераміка змінювалася на вигляд з часом, дозволяє нам датувати її і вивчати зв'язки цих людей з навколишнім світом"
"Що мене найбільше захоплює, то це розгалужена мережа контактів, які у них були 3400 років тому", - сказав Фішер.
Фішер каже, що наступним кроком цієї дивовижної роботи буде аналіз ДНК скелетів.
"Це покаже, як різні люди пов'язані один з одним і чи є іммігранти з інших культур, що не малоймовірно з огляду на великі торгові мережі", - сказав він.
Як повідомляла «УМ», нещодавно у знаменитому єгипетському місті Луксор одразу по завершенню реставрації відбулася церемонія відкриття давньої Алеї сфінксів.
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
6 листопада 1994 року в родинному селі гетьмана України Івана Мазепи — Мазепинцях Білоцерківського району на Київщині з моєї ініціативи і під моїм керівництвом >>
Москва дуже боялася розголосу про свій страхітливий злочин у 1932—1933 роках — убивство українців голодом. >>
На острові Тайвань люди почали навмисно видаляти собі здорові зуби 4800 років тому. Звичай міг походити з півдня Китаю. Ймовірно, ця практика припинилася лише у XX столітті. >>
На продаж у Парижі виставлять листи та інші речі, які належали президенту Франції 1959–1969 років Шарлю де Голлю.. >>
На сліди, які, за припущеннями вчених, належали представникам доісторичної екосистеми, зокрема рептиліям та земноводним, випадково натрапили мандрівники, які подорожували італійськими Альпами. >>